Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 11 Home ve Pro Farkı: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Windows 11, Home ve Pro olmak üzere iki farklı sürümde mevcuttur. Aralarındaki farklar nelerdir ve hangisi sizin için daha iyi?

Windows 11 sürümü artık herkes tarafından satın alınabilir. Windows’un en son ana sürümü ve 6 yıl içinde ilk sürümüdür. Ve bu konuda sevilecek çok şey var.


Yepyeni bir UI, UX ve birçok değişiklik elde etmekle kalmıyoruz, aynı zamanda pek çoğu ilk gün işletim sistemine girmese de birkaç yeni özellik de alıyoruz.

Tıpkı Windows 10 gibi ve birkaç yıldır Windows’ta olduğu gibi, Windows 11 de farklı sürümlerde sunulacak: Windows 11 Home ve Windows 11 Pro. Ancak her iki sürüm arasındaki farklar nelerdir ve daha da önemlisi hangisini almalısınız?

Neden Farklı Windows 11 Sürümleri Var?

Windows 11 Home ve Pro Farkı: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Windows, bir işletim sistemi olarak varlığının büyük bir kısmı için farklı sürümler sunmuştur. Bunun nedeni oldukça basit. Ekstra sürümleri olmayan tek boyutlu bir işletim sistemi kesinlikle yapılabilir bir şey olsa da (ve aslında makul bir süre için yapıldı), farklı Windows sürümlerini sürdürmek daha iyidir çünkü herkesin her özelliğe ihtiyacı yoktur ve her bilgisayar her özelliği desteklemez.

Windows XP günlerine baktığımızda, iki ana sürümümüz vardı: Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional. Diğer baskıların çoğu hemen hemen bu ikisinden ayrıldı. Ardından, Windows Vista ve ardından Windows 7, hepsi arasında farklı bir özellik ayarlanmış olan Starter, Home Basic, Home Premium, Enterprise, Business ve Ultimate gibi çeşitli sürümleri tanıtarak işleri biraz daha karmaşık hale getirdi.

Bunun bir tür karışıklık olduğunu söylemek güvenli, ancak kaba bir özet için, Starter normalde alt uç PC’ler için tasarlandı, Home Basic ve Home Premium ev bilgisayarı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı, Enterprise ve Business ise PC’ler için tasarlandı. iş ortamı ve Ultimate her sürümden her şeyi içeriyordu.

Microsoft, tüketicilere Windows 10 Home veya Windows 10 Pro sunduğundan, Windows 10’da işler daha da yoğunlaştı. S modunda Windows 10, İş İstasyonları, Eğitim ve Enterprise için Windows 10 Pro ve birkaç tane daha gibi bir dizi başka sürüm ve farklılık olduğu için bunlar sadece bunlar değil. Ancak çoğunlukla, Home ve Pro, çoğu kullanıcının bilmesi gereken yalnızca iki sürümdür.

Windows 10 Home, çoğu ortalama bilgisayarla birlikte gelen sürümdür, Windows 10 Pro ise bir avuç ek özellik içerir ve daha pahalı veya iş odaklı sistemlerle birlikte gelir. Bunları daha sonra biraz daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Windows 11, aynı tam sürüm yapısıyla devam eder (Windows 11 Home ve Windows 11 Pro vardır) ve çoğunlukla aralarındaki farklar, her iki Windows sürümü arasındaki farklara çok benzer.

Windows 11 Home ve Pro Arasındaki Fark Nedir?

Windows 11 Home ve Pro Farkı: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Microsoft, web sitesindeki her iki sürümü de karşılaştırır ve bu web sayfasına bir bakış, her sürüm arasındaki farklar hakkında size çok şey söyleyecektir. Ve çoğunlukla, Windows 11 Home ve Windows 11 Pro, düşündüğünüzden daha benzer.

Windows 11 Home, Windows Hello, Güvenli Önyükleme, Windows Güvenliği, ebeveyn denetimleri, cihaz şifreleme ve daha fazlası dahil olmak üzere Windows 11’den bekleyebileceğiniz tüm özellikler ve yaratık konforlarıyla birlikte gelir.

WSL (Linux için Windows Alt Sistemi) gibi özellikler bile işletim sisteminin Home sürümünde mevcuttur ve Android uygulama desteği (gelecekteki bir Windows 11 güncellemesinde gelecek) gibi özellikler Home sürümü için de mevcut olmalıdır.

Windows 11 Pro, Home sürümünün sahip olduğu her şeye sahiptir ve ayrıca çoğunlukla profesyonel ortamlara hizmet eden birkaç ek özellik ekler. En dikkat çekici olanlardan biri , 128 bit veya 256 bit AES şifrelemesi ve bilgisayarınızın TPM’sini kullanarak sürücü biriminizi şifreleyebilen tam hacimli bir şifreleme aracı olan BitLocker’dır . Azure entegrasyonu ve atanmış erişim, dinamik sağlama, kiosk modu kurulumu, Hyper-V, Windows Sandbox, tam Windows Uzak Masaüstü desteği ve daha fazlası gibi özellikler de dahil olmak üzere eksiksiz bir iş yönetimi ve dağıtım araçları paketi de bulunmaktadır.

Microsoft sitesinin hemen netleştirmediği birkaç farklılık da vardır. Yeni başlayanlar için, Windows 11 Home artık yerel hesapları desteklemiyor ve Microsoft hesabınızı bağlamanızı gerektiriyor (Windows 10 Home bunu destekledi , ancak Windows 11 Home ile kaldırıldı). Bu arada Windows 11 Pro, Microsoft hesabınızı ona bağlamanıza gerek kalmadan yerel hesapları destekler.

Donanım sınırlamaları konusunda da birkaç farklılık vardır. Her ikisi de 4 GB RAM, 64 GB depolama, AMD/Intel/Qualcomm’dan 1 GHz çift çekirdekli CPU, TPM 2.0 ve DirectX 12 uyumlu GPU dahil olmak üzere aynı minimum gereksinimlere sahiptir.

Ancak, Windows 11 Home yalnızca 64’e kadar CPU çekirdeğini ve 128 GB RAM’i destekler. Ayrıca iki CPU’lu sistemleri desteklemez. Bu zaten yeterli, ancak herhangi bir nedenle bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Windows 11 Pro her biri 64 çekirdekli (toplam 128 çekirdek) ve 2 TB’a kadar RAM içeren çift CPU sistemlerini destekler.

Hangi Windows 11 Sürümünü Kullanmalıyım?

Windows 11 Home ve Pro Farkı: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Şimdi Windows 11’in her iki sürümüyle ilgili her şeyi ortaya koyduk ve bu noktaya kadar çoğunuz Windows 11 Pro’nun en mantıklı seçenek olduğunu söyleyebilirsiniz. Sonuçta, Windows 11 Pro’yu Ev üzerinden kullanmanın temelde hiçbir dezavantajı yoktur. Gereksinimler aynıdır ve PC’niz aslında bir iş ortamında kullanılmasa veya çılgın özelliklere sahip olsa bile, BitLocker veya yerel hesap oluşturma yeteneği gibi özelliklerden yine de yararlanabilirsiniz. Ama bir dakika bekle, çünkü henüz fiyatlandırmayı konuşmadık.

Şu anda Windows 11, Windows 10’dan ücretsiz bir yükseltme olarak sunuluyor. Uygun bir bilgisayarda Windows 11’e yükseltilecek bir Windows 10 Pro lisansı, size 199 ABD doları kazandıracak. Karşılaştırıldığında, bir Windows 10 Home lisansı 139 ABD dolarıdır. Home sürümü, Pro’dan çok daha ucuzdur. Home’u satın almaya karar verir ve sonunda Pro’yu satın almak istemeye karar verirseniz, işletim sisteminizi Home’dan Pro’ya yükseltmek de mevcut bir seçenektir, ancak Microsoft Store’da size 99 $ geri getirecektir, bu nedenle bu, işletim sisteminizden daha pahalıdır. ilk etapta bir Pro lisansı satın almak.

Sonunda, yine de, hepsi sizin özel kullanım durumunuza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Yine de, çoğunlukla, kullanıcıların büyük çoğunluğuna muhtemelen Windows 11 Home tarafından iyi hizmet verilecektir. BitLocker gibi belirli bir Pro özelliğine ihtiyacınız varsa, muhtemelen bunun yerine Pro’ya gitmek isteyeceksiniz, ancak bunun ekstra 60 $’a (veya yolda bir güncelleme için giderseniz ekstra 99 $’a) değip değmediğini düşünün.

Windows 11 Home Muhtemelen Yeterince İyi

Home ve Pro arasındaki birkaç farkı ortaya koyduk. Pro, Home sürümünün sahip olduğu her şeye ve daha fazlasına sahip olsa da, ortalama bir kullanıcıya Windows 11 Home tarafından gayet iyi hizmet verilecektir. Tüm programlar aynı şekilde çalışır ve BitLocker ve birkaç iş özelliği dışında aynı şekilde çalışır. Yine de herhangi bir nedenle Pro’ya ihtiyacınız varsa, aynı sistem gereksinimlerine, yerel hesap desteğine ve birkaç ekstra özelliğe sahiptir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
3
+1
2
+1
3
+1
2
+1
3

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu