Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 11, AMD İşlemcilerde Performans Sorunlarına Neden Oluyor

Windows 11 şimdi dünya çapındaki bilgisayarlara yayılıyor ve incelemeler ve kullanıcı görüşleri şimdiden büyük beğeni topluyor.


Ancak bu bir ilk sürüm ve hatalar ve sorunlar doğal ve bekleniyor. Bu durumda, bir AMD Ryzen kullanıcısıysanız, Windows 10’u biraz daha uzun süre tutmak isteyebilirsiniz.

Bildirdiğine göre eşiğinde, AMD bir tablo yayınladı Gibi, Windows 11 üzerinde AMD CPU performans sorunları ayrıntılarıyla, AMD kullanıcıları bir güncelleme üzerinde tetiği çekmeden önce farkında olmalı; ama tam olarak ne oluyor ve gerçekten bilgisayarınıza yüklediyseniz sizi ne kadar kötü etkiler?

L3 Önbellek Gecikmesi Büyük ölçüde Arttı

İlk sorun, AMD kullanıcıları için önemli performans düşüşlerine neden olabilecek L3 önbellek gecikmesi ile ilgilidir. AMD’ye göre, Windows 11’deki Ryzen CPU’lar, ölçülen ve işlevsel L3 önbellek gecikme sürelerinin Windows 10’a kıyasla üç kat arttığını görebilir. Sonuç olarak, bellek alt sistemi erişim süresine dayanan uygulamaların 3’lük bir performans düşüşünden etkilenmesi olasıdır. -%5.

eSpor ile ilgileniyorsanız, durum daha da kötüleşir. AMD’nin tablosu, özellikle “eSporlar için yaygın olarak kullanılan oyunlar”dan aykırı değerler olarak bahseder ve bu oyunların %15 kadar önemli bir performans düşüşü görebileceğini söyler. League of Legends ve Counter-Strike: Global Offensive gibi eSpor oyunları genellikle CPU yoğun oyunlar olarak kabul edilir, bu nedenle Windows 11 bu oyunlardaki performansınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Windows 11, AMD İşlemcilerde Performans Sorunlarına Neden Oluyor

“Tercih Edilen Çekirdek” Sorunları

AMD CPU’lar, “tercih edilen çekirdekler” adı verilen bir şey için UEFI CPPC2 (İşbirlikçi Güç ve Performans Kontrolü 2) adlı bir arabirimi destekler. AMD, belirli bir silikon parçasının “tercih edilen çekirdeklerini” Windows’a iletmek için CPPC2 arabirimini kullanır – işlem sırasında maksimum yükseltme frekanslarına ulaşacak CPU çekirdekleri. Sistem bu çekirdeklere öncelik verecek ve mümkün olduğunda iş parçacıklarını onlara kaydıracaktır.

Ancak Windows 11’de tercih edilen temel özellik, konuları düzgün şekilde kaydırmayabilir. Bu, bir veya birkaç CPU iş parçacığının performansına duyarlı olan uygulamaların performans cezasına maruz kalabileceği anlamına gelir. Performans etkisi, Ryzen 7 ve Ryzen 9 serisi CPU’lar gibi sekizden fazla çekirdeğe ve 65W’ı aşan TDP’ye sahip işlemcilerde daha belirgin olabilir.

Bir Düzeltme Ne Zaman Gelecek?

AMD ve Microsoft’un bu sorunları “aktif olarak araştırdığı” bildiriliyor. Sorunları detaylandıran AMD tablosu, bu sorunları çözen bir güncellemenin bu ay gelmesi gerektiğini söylediğinden, bunları çözen bir Windows 11 güncellemesinin Ekim ayı sonuna kadar yayınlanması bekleniyor.

Ancak şu anda AMD, Windows 11 güncellemesini düşünen Ryzen kullanıcılarına bu arada Windows 10’da kalmalarını öneriyor. Ancak AMD makinenizde zaten Windows 11 kullanıyorsanız ve bu sorunlardan herhangi biri yaşıyorsanız, bir güncellemenin yayınlanmasını beklemek isteyebilirsiniz.

Şimdilik Windows 10’da Kalın

AMD kullanıcılarının şu anda Windows 11’de karşılaştığı birkaç sorunu ayrıntılı olarak açıkladık. Henüz güncelleme yapmadıysanız, şimdilik Windows 10’da kalmak kötü bir fikir olmaz . Elbette bunlar, makinenizi sakat bırakacak, anlaşmayı bozan sorunlar değil. Ama performansı masada bırakmanın ne anlamı var?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu