Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10’a Kullanışlı Yeni Bir Analiz Özelliği Geliyor

Microsoft işlevi kendi bünyesine getirdiğinden artık üçüncü taraf bir disk analiz aracına ihtiyacınız yok.

Kullanışlı yeni bir özelliği tam olarak kimseye söylemekten ve birinin bunu çözmesini ummaktan daha iyi bir yol var mı?

Bu yaklaşım, en son Insider Preview sürümlerine sessizce yeni bir disk analiz aracı ekleyen Microsoft için işe yarıyor gibi görünüyor.


Disk Kullanımı, Komut İstemi’ni kullanarak sürücülerinizin ne kadar yer kapladığını kontrol etmenizi sağlar. Analiz için başka kullanışlı parametreler de var.

Windows 10’un Yeni Disk Kullanım Aracı Nedir?

Microsoft yeni Disk Kullanım aracını duyurmamış olsa da, kartal gözlü Windows 10 Insider Preview kullanıcıları yeni özelliği fark etti.

Disk Kullanımı, disk alanınızı analiz eden bir komut satırı aracıdır. Disk Kullanımını Komut İstemi’nden çalıştırırsınız ve disk alanınızı doğru bir şekilde taramanıza ve yönetmenize yardımcı olmak için kapsamlı seçenekler ve parametrelerle birlikte gelir.

Araç şu anda geliştirme sürecindedir. Windows 10 Insider Preview, 20277 veya 21277 (veya üzeri) sürümlerini kullanıyorsanız, bir test sürüşü için Disk Kullanımını alabilmeniz gerekir.

Araç hala geliştirme aşamasında olduğundan bazı özellikler tamamen kullanılamaz. Ayrıca, bazı kullanılabilirlik sorunları var. Örneğin, araç şu anda dosya boyutlarını megabayt veya gigabayt yerine bayt kullanarak aramanızı gerektirir. Bu, büyük sayıları içeren biraz karmaşık arama dizelerine neden olur. 1,73 gigabayttan büyük dosyaları aramak isterseniz, 1,857,573,355,52 bayt girmeniz gerekir.

Şimdilik, doğru veri değerlerini girdiğinizden emin olmak için bir çevrimiçi birim dönüştürücü kullanmalısınız. Bunu yapmazsanız kötü bir şey olmayacak, ancak aradığınız dosya veya klasörleri gözden kaçırabilirsiniz.

Disk Kullanımı tamamen işlevsel olduğunda, düzenli olarak kullandığınız arama ve analiz seçeneklerini içeren özel yapılandırma dosyaları oluşturabilir ve verilerinizi analiz ederken size ek zaman kazandırırsınız.

Windows 10 Yeni Disk Kullanımı Özelliği Neden Heyecan Verici?

Windows 10 Insider Preview sürümünde Disk Kullanımı görünmeden önce, Windows 10 kullanıcılarının tüm sürücüyü taramak ve en fazla alanı kullanan klasörleri listelemek için WinDirStat veya TreeSize gibi araçları kullanması gerekiyordu.

Disk Kullanımının tanıtımı, Komut İstemi‘ni kullanmaktan mutlu ve komut satırı işlemlerinde rahat olanlar için harika.

Komut satırıyla uğraşmamayı tercih eden kullanıcılar, yalnızca kullanışlı ve kullanımı kolay olmakla kalmayıp aynı zamanda disk alanı analizi için kullanışlı bir görsel kılavuz sağlayan yukarıda belirtilen üçüncü taraf uygulamalarını kullanmaya devam edebilir.

Windows 10’da Disk Kullanımı Nasıl Kullanılır?

Doğru Windows 10 Insider Preview sürümlerinden birini kullanıyorsanız (20277 veya 21277 veya sonraki sürümler), Disk Kullanımını kendiniz test edebilirsiniz.

Tür istemi komutunu seçtikten sonra, Başlat menüsü arama çubuğuna Yönetici olarak çalıştır. Giriş diskusage /? ve Enter tuşuna basın. Komut, Disk Kullanımı komut satırı yardımcı programını açar ve Disk Kullanımı parametrelerinin ve seçeneklerinin kapsamlı bir listesini görüntüler.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu