Tiktok Takipçi Satın Al

Virüsleri Öldüren Şeker Türevi İlaç Geliştirildi

Son günlerde coronavirüs ve domuz virüsü salgını nedeniyle ülkemizde de, virüsler ve tedavileri çok konuşulmaya başlandı.

Virüsleri öldürmek çok zordur, kullanılan ilaçlar ve kimyasalların bir kısmı da sağlığa zarar verebilmektedir. Manchester Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi (UNIGE) ve EPFL’den araştırmacılar şeker türevi yeni bir virüsidal( virüs öldürücü) ilaç geliştirdi. Ayrıca virüsler için ölümcül olan bu madde, insan sağlığı açısından güvenli görünüyor.


Antiviral tedavilerin büyük çoğunluğu virüsleri tam olarak öldürmez. Ancak onları yavaşlatarak, çoğalmalarını engelleyerek, enfekte olan hücre sayısının artışını azaltır. Her ne kadar bu hastalığı defetmek için etkili bir metot olsa da; virüsler çok hızlı mutasyon geçirerek, bu ilaçlara karşı yeni savunma yöntemleri geliştirir.

Virüsleri Öldüren Şeker Türevi İlaç Geliştirildi

Araştırmacılar, siklodekstirin yani doğal glikoz türevleri üzerinde çalışarak işe başladılar. Bu molekülleri virüslere tutunacak şekilde tasarladılar. Böylece molekül yüzeye tutunarak, dış zarfı yırtarak, etkili bir şekilde virüsleri öldürüyor.

Araştırmacılar, yeni tedaviyi birkaç virüs tipi üzerinde denedi. Herpes(uçuk) , HIV,hepatit C,Zika ve RSV gibi virüslerde güçlü sonuçlar elde edildi. Bu moleküller petri kabında,dokularda ve farelerdeki virüslerde test edildi ve etkili olduğu gösterildi. Ayrıca ilaç tedavi ederken, dokulara zarar vermiyor ve ilaca karşı mutasyon direnci oluşmuyor.

“Şekerden modifiye edilen yeni molekül, geniş çaplı antiviral özellik gösteriyor. Antiviral mekanizma virüsidal olduğundan, virüsler direnç göstermekte zorlanıyor. Bu yeni antiviral ilaç iki geniş spektrumlu etkili ilaçlardan biri olabilir. Viral enfeksiyonları tedavide oyunu değiştirme potansiyeli var,” diyor baş araştırmacılar Samuel Jones veValeria Cagno.

Ekip bu molekülün diğer tedavilere karşı direnç gösteren coronavirüs gibi tedavilerda kullanılabileceğini söylüyor. Geliştirilen moleküllerin patenti alındı ve üniversite şirketi tarafından pazara sürülmek isteniyor. Nihai hedefte; kremler,burun spreyleri ve çeşitli tedaviler var.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu