Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10 Güvenli Mod Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 10 kullanıcıları bazı durumlarda güvenli modu açabiliyorlar. Peki bu işlem nasıl gerçekleşir, bu olay nedir?

Windows 10 güvenli mod, diğer bütün sürümlerde de olduğu gibi işletim sisteminin en az seviyede işlemle bilgisayarı açması ve bu sayede bilgisayarın çok daha rahat kontrol edilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu noktada güvenli mod ile çalıştırılan bilgisayarda sadece genel sistem için gerekli olan işlevler etkinleştirilir.


Aynı zamanda bu diğer her türlü program ve unsurun da çalıştırılmaması ve devre dışı bırakılması anlamına gelir. Güvenli mod ile açılış genel olarak hata ayıklama, problem saptama ve sorun çözümü gibi nedenlerle kullanılan bir yöntemdir. Bu bilgisayarın mevcut sorununun ya da sıkıntısının ana sistem kaynaklı olup olmadığını da açık olarak görmek için ideal bir çözüm olmaktadır.

Windows 10 Güvenli Mod Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılabilir?

 • Windows 10’u güvenli modda başlatmak için birkaç seçeneğiniz var.
 • Windows 10 güvenli mod açılışı için bir diğer seçenek ise bilgisayarı Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmaktır (restart). Bilgisayar kapandığı andan itibaren Shift tuşunu bırakabilirsiniz. Açılış süreci sizi güvenli moda ulaştıracak aşağıdaki ekranlar ile devam eder.
 • Bilgisayar tekrar yeniden başladıktan sonra klavyeden 4 tuşuna basarak Enable Safe Mode (Güvenli mod) seçimini yapın.
 • Ancak bu seçeneğin Windows’un normal modda başlayabildiği durumlarda geçerli olduğunu unutmayın.

  Güvenli mod için Windows 10 üzerindeki gelişmiş başlatma seçeneğini kullanın

  Shift tuşuna basılı tutup Windows 10’u yeniden başlatarak gerçekleştirdiğiniz işlemin aynısını Windows 10 içerisinden de tetikleyebilirsiniz. Bunun için işletim sistemi içerisinde aşağıdaki adımları takip edin.

  EN Windows 10: All Settings > Update & Security > Recovery > Advanced Start > Restart

  TR Windows 10: Tüm Ayarlar > Güncelleme & Güvenlik > Kurtarma > Gelişmiş Başlatma > Yeniden Başlat

  Msconfig üzerinde Safe Mode (Güvenli Mod) seçeneğini işaretleyin

  Bir diğer yöntem olarak MSCONFIG aracını açıp Boot tabı altından güvenli mod seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bir kez aktif ettiğinizde kalıcı olarak Windows 10 her başladığında güvenli modda açılır. Windows’u tekrar normal modda açmak için bu ayarı geri almanız gerekir.

Eski Windows sürümlerinde güvenli mod temel olarak bilgisayarın ilk açılma anında açılabiliyordu, fakat Windows 10 ile artık güvenli mod çok daha farklı şekillerde devreye sokulabilmektedir. Bu yöntemlerden istenilen bir tanesi seçilerek Windows 10 güvenli mod altında açılabilir veya yeniden başlatılabilir. Güvenli mod ile bilgisayarı çalıştırmak için kullanılabilecek yollar ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Ağ ile güvenli mod uygulaması; bu yöntemde güvenli mod temel sistem birleşenleri dışında ve bunlara ek olarak bilgisayarın internete bağlanmasına da olanak tanımaktadır.
 • Klasik güvenli mod; bu bilenen ve klasik olan temel güvenli mod özellikleriyle bilgisayarın açılmasıdır.

 

Windows 10 Güvenli Mod Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 10 Güvenli Mod Nedir? Nasıl Açılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu