Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10 Bilgisayar Açılışı Hızlandırma (KESİN YÖNTEM)

Zaman geçtikçe bilgisayarınızın yavaşladığını fark edebilirsiniz. Bu, özellikle yoğun kullanımda meydana gelen doğal bir şeydir ve ” Windows 10 açılış hızlandırma” merak etmeniz normaldir. Cihazınızda giderek daha fazla dosya oluşturulur, sisteminiz güncellemeler alır ve donanımınız tüm bunların üstesinden gelmek için daha az güçlü hale gelebilir. Bu makale, kurulumunuzu yükseltmeden bilgisayar nasıl hızlı açılır sorusuna yanıt aranacak.

Birçok kullanıcı Windows 10’da yavaş önyükleme sorunlarını bildirmeye devam ediyor ve kullanıcılara göre bu sorun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi işaretten kaynaklanıyor:

 • Bozuk bir Windows Update dosyası.
 • Birçok başlangıç programı ve uygulaması
 • Eski Windows işletim sistemi
 • Yeni, daha hafif ve daha hızlı HDD yerine eski HDD’nin kullanılması
 • Malware (kötü amaçlı yazılım)
 • Eski aygıt sürücüleri
 • Birçok arka plan programı
 • Windows güncellemeleri etkin saatlerde çalışıyor

Windows 10 Açılış Hızlandırma


Windows 10 Bilgisayar Açılışı Hızlandırma (KESİN YÖNTEM)

Düzenli Yeniden Başlatmalar Yapın

Bilgisayarınızı ne kadar uzun süre açık bırakırsanız, o kadar yavaşlayabilir. Donanımınız sürekli çalışırken, sisteminiz geçici dosyalar oluşturması veya çeşitli bileşenlerin aşırı ısınması nedeniyle yavaşlayabilir.

Windows 10 varsayılan olarak ekranınızı uyku moduna alsa da, birçok kullanıcı bilgisayarlarını günlerce hatta haftalarca açık bırakır. Bu süre zarfında uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder, zamanla bellekte yer kaplar ve ciddi yavaşlamalara neden olur. Cihazınızı bir sonraki kullanımınızda bunun olmasını önlemek için, işiniz bittiğinde kapatın. Bunu görev çubuğundaki Başlat menüsüne ve ardından Güç düğmesine tıklayarak yapabilirsiniz. Burada, Kapat’ı seçin. Birkaç dakika sonra, güç düğmesini kullanarak bilgisayarınızı tekrar açın.

Sisteminizi Güncel Tutun

Windows işletim sisteminizi güncel tutmak çok önemlidir. Yeni güncellemeler yeni özellikler, daha iyi optimizasyon ve hatta çoğu zaman güvenlik yamaları getirir. Windows 10’u, diğer gelişmiş sistem ayarlarını da bulabileceğiniz Ayarlar uygulamasından güncelleyebilirsiniz. Sistemi güncel tutmak ve tüm aygıt sürücülerini güncellemek için işletim sisteminizin her zaman mevcut en son sürümde olduğundan emin olmanız önemlidir.

Gereksiz Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Sisteminiz her açıldığında, başlangıçta çeşitli uygulamalar başlatılır. Bu, antivirüs yazılımı gibi bilgisayarınıza erişim sağladığınız andan itibaren hazır olmasını isteyebileceğiniz birçok uygulama tarafından kullanılan bir özelliktir.

Ancak, birçok uygulamanın başlangıçta yüklenmesi cihazınız için gerekli değildir çünkü çok fazla sistem kaynağı kullanırlar. Bazı uygulamalar, özellikle de ücretsiz yazılımlar, genellikle sisteminizi değiştirir ve gereksiz başlangıç uygulamaları ayarlar. Bu durum yalnızca açılış sürenizi yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam ettiği için ciddi performans düşüşlerine de neden olabilir. Bilgisayar nasıl hızlı açılır için istenmeyen başlangıç uygulamalarını nasıl devre dışı bırakabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Aşağıdaki yollardan birini kullanarak Görev Yöneticisi’ni açın:
 2. Görev çubuğunuzdaki herhangi bir alana sağ tıklayın. Bu bir içerik menüsü açacaktır. Buradan Görev Yöneticisi’ni seçin.
 3. Alternatif olarak, klavyenizde Ctrl, Alt ve Esc tuşlarına aynı anda basın.
 4. Görev Yöneticiniz kompakt görünümde başlatıldıysa, pencerenin sol alt kısmında görülen Daha fazla ayrıntı seçeneğine tıklayın. Bu, pencereyi genişletecek ve başlangıç uygulamalarına erişebilmek için gerekli dokunuşları gösterecektir.
 5. Görev Yöneticisi penceresinin üst kısmında yer alan menüyü kullanarak Başlangıç sekmesine tıklayın. Burada, açılışta bilgisayarınızla birlikte başlayan tüm uygulamaları görebilirsiniz.
 6. Hangi uygulamaların bilgisayarınızın sistem performansı üzerinde yüksek etkisi olduğunu belirlemek için Başlangıç etkisi sütununu kontrol edebilirsiniz.
 7. Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı seçin, ardından pencerenin sağ alt kısmındaki Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın. Durumu Devre Dışı olarak değişmelidir.
 8. Başlangıçta ihtiyacınız olmayan her uygulama için bu işlemi tekrarlayın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yavaş bir başlangıç Windows 10 kullanırken büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak bu yöntemleri izleyerek Windows 10 açılış hızlandırma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu teknikleri uygulayarak değerli zamanınızdan tasarruf edebilir ve daha verimli bir bilgisayar deneyimi yaşayabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve kaynak için https://mobildiyari.com/windows-10-acilis-hizlandirma  linkine göz atabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu