bayigram.com

WAN Nedir?

Wan’ın ne olduğunun kelime olarak ne anlama geldiğini, hangi sektörde kullanıldığını sizlere detaylı olarak anlatıyoruz. Detaylar makalemizde…

Wan nedir? Wan, Türkçe olarak geniş alan ağı anlamına gelen ve İngilizce olarak açılımı; Wide Area Network olan bir kısaltmadır. Bilgi teknolojileri terimleri arasında yer alan WAN sayesinde farklı konumlarda olan yerel ağlar birbirine bağlanmaktadır ve meydana geniş bir ağ gelmektedir.


Bu sebeple de LAN ile karşılaştırıldığında WAN daha geniş olan bir alanı kapsadığı için daha fazla avantaj sunmaktadır. Geniş bir alanda etkili olan WAN’lar sadece şehirlerle sınırlı kalmayıp ülkeleri de kapsamaktadır. Bu WAN’ların kurulabilmesi için de uydu bağlantılarından, geçitlerden ve bir takım özel ekipmanlardan yararlanılmaktadır.

WAN sisteminin içerisinde binlerce bilgisayar çalıştırılabilmekte ve aynı zamanda birleştirilebilmektedir. Fakat WAN sistemi içinde kullanıcı sayısının artması, hızın yavaşlamasına neden olmktadır. Ancak fazla kullanıcılı durumlarda bant genişliğinin arttırılması, hızın düşmesine engel olmaktadır.

WAN Nedir?

WAN Bağlantısının Avantajları

WAN bağlantısının pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan ilki; WAN bağlantısının maliyetinin az olmasıdır. Bu bağlantının sahip olduğu ve sunduğu diğer avantajlar da şunlardır:

  • Verimlilik fazladır
  • Esneklik sunmaktadır
  • Bant genişliği arttırılabilmektedir
  • Ağ trafiği arttıkça yönetilebilmektedir
  • Çok sayıda kullanıcıyı bünyesinde barındırabilmektedir
  • Birleştirilen veri ağlarına kolaylıkla giriş yapılabilmektedir
  • Maksimum düzeyde iş esnekliği sağlamaktadır
  • Ağ hata toleransı geliştirilebilirdir

Lan bağlantılara göre oldukça avantajlı olan WAN bağlantıları günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar zaman zaman hız düşmesi yaşansa da geliştirilebilir olduğundan hız sorunlarının da önüne kolaylıkla geçilebilmektedir.

WAN Nedir? WAN Nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu