Tiktok Takipçi Satın Al

TikTok, YouTube’a Rakip Oluyor: Artık Yatay Video Yayınlanabilecek

TikTok, dikey video platformu olarak bilinen, şimdi kullanıcılarına telefonlarını çevirip yatay videolar çekmeye teşvik etmeye çalışıyor, üstelik uzun videolar. @candicedchap ve @kenlyealtumbiz adlı yaratıcılara görünen bir uyarıya göre, TikTok, yaratıcıları yatay videolar paylaşmaya teşvik etmek için bir ödül sunuyor ve bu videoların bir dakikadan daha uzun olmasını istiyor. Platform, bu videoları paylaştıktan sonraki 72 saat içinde bunları “artırmayı” taahhüt ediyor. TikTok’ta üç aydan daha uzun süredir olan yaratıcılar, videoların reklam veya siyasi partilere ait olmadığı sürece, artırılmış izlenme avantajından yararlanabilecekler. The Verge, ek bilgi için TikTok’a başvurdu, ancak hemen geri dönüş alamadı.

TikTok, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve rekabeti artırmak amacıyla bir dizi yenilik üzerinde çalışıyor. TikTok’un geçtiğimiz eylül ayında başlattığı “TikTok Shop” özelliği, önemli değişikliklere uğrayacak ve artık tüm videolarda otomatik olarak çalışacak. Bu sayede, markalar ve içerik üreticileri tarafından eklenen ürünlerin reklamı, izlenen her TikTok videosunda otomatik olarak yapılacak. Videolardaki nesneler tespit edilip, bu ürünlere bağlantılar verilecek, böylece platform e-ticaret alanında daha etkili bir hale gelecek.


Yatay videolara teşvik, büyük bir değişiklik olacaktır. TikTok’u izleyen çoğu kişi telefonlarında video izlediği için dikey video formatına mükemmel bir şekilde uyar. Bir TikTok’u yan çevirmek, izleyicilerin aynısını yapmalarına bağlıdır. TikTok’un YouTube’laştırılması bir süredir devam ediyor. Platform, 30 dakikaya kadar uzunluktaki videoları test ediyor, ve bu, videoların uzunluğunu birkaç ay önce 15 dakikaya kadar genişletmeye başlamasından sadece birkaç ay sonra geliyor. Çoğu YouTube videosu genellikle “bir haftanın hayatı” vlogları gibi para kazanma nedenleriyle 10 dakika veya daha uzun sürelidir, TikTok’un ünlü olduğu kısa içerikten ziyade.

Bununla birlikte, TikTok’un içerik üreticilerini teşvik etmek amacıyla başlattığı bir diğer özellik ise yatay videolara geçiş yapma imkanı sağlamak. Bazı fenomenler, YouTube’daki gibi yatay videolar oluşturmaya teşvik ediliyor. Ayrıca, “Video View Booster” olarak adlandırılan bir özellik aktif hale getirildi. Bu özellik, içerik üreticilerine, en az 1 dakika süren yatay videolar çekmeleri durumunda videonun daha fazla görüntülenmesini sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde video süresinin 30 dakikaya çıkarılmasıyla birlikte, TikTok’un YouTube ile rekabeti daha da kızışacak.

TikTok, YouTube'a Rakip Oluyor: Artık Yatay Video Yayınlanabilecek

Bu, TikTok’un en değerli varlığı olan yaratıcılarını, platformda daha çok YouTube tarzı içerik yayınlamaya teşvik ettiği ilk kez değil. Yeni ödeme sistemi olan “Series”, kullanıcılara, ödeme yapan aboneler için 20 dakikaya kadar uzunluktaki video koleksiyonları oluşturabilme imkanı tanıyor. Yaratıcılar, fiyatlarını 1 dolardan başlayarak 190 dolara kadar belirleyebilirler. Yatay videolar ve artan uzun içerik tercihi ile, yaratıcılar YouTube materyallerini tikTok’ta kullanmaya yönlendirilebilirler. YouTube, en azından YouTube Shorts, yaratıcılara daha fazla ödeme yapmasına rağmen, aynı içeriği birden çok platformda yeniden kullanmak zaten mevcut bir durumdur. Öte yandan, YouTube, TikTok gibi hissettirmesi için daha fazla özellik ekledi. Her şeyden önce, yatay TikTok’lar, yeniden tasarlanmış iPad uygulamasında harika görünecek.

TikTok’un bu yenilikleriyle birlikte, platformun sadece bir eğlence ve kısa video paylaşım uygulaması olmaktan çıkarak, e-ticaret alanında da etkin bir oyuncu haline gelmeye hazırlandığı görülüyor. TikTok, YouTube’a doğrudan rakip olma yolunda ilerlerken, yeni özellikleriyle kullanıcı tabanını genişletmeyi ve rekabet avantajı elde etmeyi hedefliyor. Bu gelişmeler, sosyal medya dünyasında dinamik bir değişimin habercisi olarak karşımıza çıkıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu