Tiktok Takipçi Satın Al

Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere video boyutlarını nasıl küçültebileceğinizi anlattık.

Akıllı telefonların ve kameraların yaygınlaşmasıyla artık her alanda sık sık videolar çekmeye başladık. Çekerken hiçbir sorun yaşamadığımız videolarımızı paylaşırken pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz.  Eğer çektiğiniz video birkaç gb boyuta sahipse internete çeşitli sebepler yüzünden yükleyemiyorsunuz. Peki bu videoların boyutunu nasıl küçültüp paylaşabiliriz?


Bunun için tasarlanmış pek çok program vardır. Bu programlardan herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Videonuzun ses ayarını değiştirerek video boyutunu küçültebilirsiniz. Eğer bir konser yahut da canlı performansı kaydetmemişseniz, sesin kalitesinin düşmesi çok büyük bir problem olmayacaktır. Ses üzerinde yapılan bu değişiklikler kısa videolar için çok büyük bir değişiklik yapacağı düşünülmese de uzun süreli videolara büyük fark yaratacaktır.

Video boyutu küçültmek

Videonuzun çözünürlüğünü düşürmek de bir küçültme yöntemidir.  720p (1280×720) çözünürlük neredeyse standart bir hal aldı. Eğer videonuz 1080p (1920×1080) çözünürlüğe veya daha üstü çözünürlüğe sahipse videonuzun çözünürlüğünü düşürmek işinize yarayacaktır. Elbette görüntü kalitesi çok önemli değilse 480p (854×480) veya 360p (640×360)’e de düşürüp videonuzun boyutunu daha da küçültebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise bitrate değerini düşürmektir. Kimi kameralar görüntüyü daha yüksek kalitede yakalamak için bitrate değerini yüksekte tutmaktadır. Fakat Youtube ve Facebook gibi sitelerin videolar için standart bir bitrate değeri vardır. Yani orijinal videonuzun bitrate değerinin yüksek olması bu tarz mecralarda bir değer ifade etmemektedir. Bu sebeple bitrate değerini düşürerek daha küçük boyutlarda videolar elde edebilirsiniz .

Bir video profesyonel bir makinadan çıktığında genelde formatı farklı ve boyutu çok büyük olmaktadır. Videonun format değişimi, ses kalitesinin değiştirilmesi, fps değerinin değiştirilmesi ve tercih edilmez ama kalitesinin düşürülmesi videonun boyutunu olabildiğince düşürebilmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu