Tiktok Takipçi Satın Al

VGA, DVI, HDMI ve Display Port Nedir?

VGA, DVI, HDMI ve Display Port, giriş çeşitleri olmakla birlikte, genellikle bilgisayarlar ya da televizyonla arasında bağlantıyı sağlamak amacı ile kullanılır.

Bu rehberimiz de VGA nedir, HDMI nedir, DVI nedir ve DisplayPort nedir bundan bahsettik. Her birinin, özellikle kasalı bilgisayarlarda giriş yerleri bulunmakla birlikte, bu giriş yerleri kasa içerisindeki görüntünün monitöre verilmesini ya da laptop, diz üstü bilgisayar gibi cihazlarda görüntünün televizyona yansıtılmasını sağlamaktadırlar.


Bunun yanı sıra, video kalitesi, aktarım gibi pek çok başka amaç için de kullanıldıkları bilinmektedir. Bunlardan en eski teknoloji olarak bilinen VGA giriş kablosu ve giriş ucu, genellikle monitörün kasa içerisindeki görüntüyü ekrana vermesi için, kasa ve monitör arasında bir bağlantı oluşturmak amacı ile kullanılmaktadır.

Kasa televizyona bağlanmak istenirse ve kasada VGA girişi varsa, televizyonda da VGA girişi olması gerekmektedir ve VGA kablosu ne kadar kaliteli olursa, yansıyan görüntünün de kalitesi o kadar iyi olmaktadır.

Diğer Bağlantı Seçenekleri

VGA, DVI, HDMI ve DisplayPort bağlantı seçenekleri arasında yer alan hdmı, bir giriş ve bağlantı kablosundan oluşmaktadır. Bağlantı kablosu sayesinde, laptop ya da diz üstü bilgisayar gibi cihazların televizyon ya geniş monitörlere bağlanması sağlanmaktadır.

DVI ise, VGA bağlantının gelişmiş hali olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle yüksek çözünürlüklerde VGA ile arasında yer alan farklar daha rahat bir şekilde görülebilmektedir.

Display Port bağlantı seçeneğinde ise, diğerlerinin tamamının bir araya getirilmiş ve sadeleştirilmiş hali olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle aynı anda birden çok ekrana görüntü yansıtma özelliği sayesinde tercih edilme oranı diğerlerine göre daha fazladır.

VGA, DVI, HDMI ve Display Port Nedir?

VGA Nedir?

Video Grafik Dizisi konektörü, üç sıralı 15 pimli DE-15 konektörüdür. 15 pimli VGA konektörü, birçok ekran kartında, bilgisayar monitöründe, dizüstü bilgisayarda, projektörde ve yüksek tanımlı televizyon setlerinde sağlanmıştır.

DVI Nedir?

Digital Visual Interface LCD ve dijital projektörler gibi cihazlardaki görüntü kalitesinin artırılması için tasarlanmış bir standarttır. Sıkıştırılmamış dijital video verisinin taşınmasını amaçlamaktadır. HDMI ile kısmen uyumludur

DisplayPort Nedir?

DisplayPort, Video Elektronik Standartları Kurumu tarafından önerilen, yeni bir dijital görüntü arayüzü standartıdır. İlk sürümü Mayıs 2006’da, şu anki 1.1 sürümü ise 2 Nisan 2007’de kabul edilmiştir.

HDMI Nedir?

Yüksek çözünürlüklü çokluortam arayüzü veya kısaca HDMI, 2003 yılında ses ve görüntü verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir arabirimdir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu