Tiktok Takipçi Satın Al

Verilerinizi Yedeklerken Bunlara Dikkat Edin!

Şirketler için verilere kolayca ulaşmak büyük örutubet arz ederken verileri koruma altında tutmak da bir o kadar dikkat gerektiriyor.

Veri kaybına ya da sızıntısına niçin olarak durağan disk arızalarını, fiziksel hasarları veya siber saldırıları örnek gösteren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, şirketlerin verilerini yedeklerken düştükleri 4 ortak hatayı ve çözümleri paylaşıyor.


Verilerinizi Yedeklerken Bunlara Dikkat Edin!

Şirketlerin finansal ve teknolojik kaynakları kadar önemli olan verilerin, toplanması, depolanması ve koruma altında tutulması için önemli çabalar sarf ediliyor. Şirket verilerinin yedeklenmesinde önemli noktalara dikkat edilmediğini dile getiren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, veri yedeklemede sıkça karşılaşılan 4 hataya karşı kullanıcıları ve şirketleri uyararak önerilerde bulunuyor.

Verilerinizi yedeklerken dikkat edin;

1. Yedeklenen verileri kontrol edin. Şirketlerin yedekledikleri verileri tertipli olarak denetim altında tutmaması, verilerin yedeklendiği cihazlarda mevcut herhangi bir deformasyona uğramış veya hata olup olmadığını bilmelerine engel olarak veri kaybının meydana gelmesine niçin oluyor. Bundan dolayı yedeklenen verilerin ve verilerin saklandığı cihazların tertipli bir şekilde test edilmesi gerekiyor.

2. Verilerin saklandığı yerin güvenliğini ya da dayanaklılığını kontrol edin. Verilerin en güvenilir halde ofiste saklanabileceğini düşünen şirketlerin yangın, sel, zelzele benzer biçimde felaketlere karşı savunmasız kaldığı görülüyor. Ek olarak verilerini bulut altyapısında yedekleyen şirketlerin de kullandıkları bulut hizmetinin kafi güvenlik önlemi almaması, veri yitirilmesine yada sızıntısına davetiye çıkarıyor. Bundan dolayı kullanılan bulut ortamlarının güçlü şifrelerle korunması gerekiyor.

Verilerinizi Yedeklerken Bunlara Dikkat Edin!

3. Tüm yumurtaları aynı sepete koymayın. Şirketlerin genel olarak verilerini tek bir seferde ve tek bir yerde yedekleme çabaları, iş dünyasında sıkça kullanılan “Tüm yumurtaları aynı sepete koyma!” kaideı ile ters düşüyor. Şirketlerin bu hatası veri kaybının yaşanması durumunda büyük zarar görmelerine niçin oluyor. Verilerin farklı yerlerde birçok kere yedeklenmesi ise olası bir veri kayıplarına karşı acil kurtarıcı olabiliyor.

4. Yazılımları güncel tutun. Veri kaybının yaşanmaması için şirketlerin verilerini sakladıkları aygıtları da koruma altına alması gerekiyor. Kötü fakatçlı yazılımlar yahut virüsler herhangi bir siber saldırı anında aygıtlara ve doğal olarak da verilere bulaşabiliyor. Bu durumlar için güncel antivirüs yazılımları ve güvenli WiFi bağlantıları kullanılması gerekiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu