TeknoDiot.com
   
   

Uyurken Bile Yeni Kelimeler Öğrenebilirsiniz

Uyurken Bile Yeni Kelimeler Öğrenebilirsiniz

Uykuda geçen zaman genelde verimsiz olarak kabul edilir. Bu, uykuda harcanan zamanın daha verimli…

Uykuda geçen zaman genelde verimsiz olarak kabul edilir. Bu, uykuda harcanan zamanın daha verimli kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu gündeme getirmektedir. Bugüne kadar uykuya dair yapılan araştırmalar, uyanıklık sırasında oluşmuş anıların dengelenmesi ve güçlendirilmesi (birleştirilmesi) üzerine odaklandı.

Ancak, uyku sırasında görülmesi muhtemel öğrenme nadiren incelendi. Uyurken önceden öğrenilen bilgilerin otomatik tekrarlarla öğreniminin kuvvetlendiğine yönelik önemli bulgular bulunmakta.

Uyurken Bile Yeni Kelimeler Öğrenebilirsiniz

Geçtiğimiz ay İsviçre’deki Bern Üniversitesi bünyesinde psikoloji, biyoloji ve bilişim alanlarında çalışan araştırmacılar bu konuya dair önemli bulgular yayınladı.1 Current Biology dergisinde bulgularını yayınlayan araştırmacılar, yeni öğrenilmiş yabancı ve çeviri kelimelerinin ardından öğlen uykusu uyuyan deneklerde, uyanık kalan deneklere göre daha iyi öğrenildiğini ortaya koydu.

Uyku sırasında beyin dalgaları görüntülenen deneklerde uyumayanlara oranla daha fazla hipokampus (hafıza ve hatırlama işlemlerini yerine getiren bir beyin bölgesi) aktivasyonu da gözlemlendi. Araştırmaya göre uyuyan bir kişinin öğrenmeye yönelik beyin hücrelerinin aktifleşiyor ve öğrenilen yabancı kelimelerle kelimelerin anadildeki anlamları arasındaki bağlantılar kuvvetleniyor.

Kaynak: Gercekbilim.com

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.