Tiktok Takipçi Satın Al

Google, Toronto’daki Akıllı Şehir Planlarını Sonlandırıyor

Google ‘ın kardeş firması Sidewalk Labs, Covid-19 salgınının neden olduğu komplikasyonları göstererek Kanada’da akıllı bir şehir inşa etme planını kaldırdı.

Birkaç yıl Toronto’da “internetten yukarı” ilk dijital şehir kurma hırsıyla uğraştı. İcra başkanı Dan Doctoroff planı terk ettiği için “benzeri görülmemiş bir ekonomik belirsizlik” suçladı.


Proje tartışmalı olduğunu kanıtladı ve Sidewalk Labs zaten isteklerini geri almak zorunda kaldı. Bir blog yazısında, Doctoroff şöyle dedi: “Dünyada ve Toronto emlak piyasasında benzeri görülmemiş bir ekonomik belirsizlik ortaya çıktığından, 12 dönümlük projenin planın temel kısımlarından ödün vermeden finansal olarak uygulanabilir hale getirilmesi çok zorlaştı gerçekten kapsayıcı ve sürdürülebilir bir topluluk oluşturmak için Waterfront Toronto ile birlikte geliştik.

“Son iki buçuk yıl içinde geliştirdiğimiz fikirlerin, özellikle satın alınabilirlik ve sürdürülebilirlik alanlarında büyük kentsel sorunların üstesinden gelme çalışmalarına anlamlı bir katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Koronavirüs, Google akıllı şehir planlarını durdurdu

Vizyon, otonom araçlardan yenilikçi çöp toplama yöntemlerine ve hava kalitesi ve insanların hareketleri hakkında veri toplayan yüzlerce sensöre kadar teknoloji dolu bir şehre sahip olmaktı. Binalar sürdürülebilir olacak ve yeni radikal yollarla inşa edilecek ve bisiklet yolları ısıtılacaktı.

Google, Toronto'daki Akıllı Şehir Planlarını Sonlandırıyor

Ancak bazıları Sidewalk Labs’ın sözleşmeyi nasıl kazandığını sorguladı. Başlangıçta belirtilenden çok daha büyük bir site geliştirmeyi planladığı ortaya çıktığında, planlara karşı çıkan bir lobi grubu ortaya çıktı ve neden dijital deneyde “laboratuvar faresi” olmak istediklerini sordu.

Planlarını incelemek için bağımsız bir panel oluşturuldu ve bazı fikirlerinin “teknoloji uğruna teknoloji” olduğunu ve potansiyel olarak gereksiz olduğunu belirten bir rapor yayınladı.

Kaldırım Labs’a sonunda planına devam etmesi için geçici bir yeşil ışık verildi, ancak çalışmak istediği 190 dönümlük alandan 12 dönümlük bir araziye yoğun bir şekilde geri çekildi. Ayrıca, sensörlerinden topladığı tüm verilerin kamu varlığı olması gerektiği söylendi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu