Tiktok Takipçi Satın Al

Uydu Telefonu Nedir? Akıllı Telefonlardan Farkı Nedir?

Bu makalemizde uydu telefonu ve akıllı telefonlar arasındaki farkları sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Uydu Telefon Nedir?

Telefonlar hayatımızın vazgeçilmez iletişim parçalarından biridir. Bugün bankacılık hizmetleri, eğlence işleri, oyun oynama, iletişime geçme, sevdiklerimizle görüşme, iş görüşmeleri, faydalı araçları kullanmak derken neredeyse tüm işlerimizde telefonlarımızı kullanıyoruz. Telefon dünyası kullanım alanına göre kendi içerisinde farklılıklar göstermektedir. Bu farklılığı oluşturan telefon çeşidinden biri de uydu telefonu denilen telefonlardır. Adından anlaşılacağı gibi uydu ile bağlantı kurduğu için adına uydu telefonu denilen bu telefon diğer telefonlardan farklı bir kullanım amacına ve çalışma prensibine bağlıdır. Normal günlük telefonlarımızı incelediğimiz zaman şöyle bir sonuç ile karşılaşıyoruz.


Normal telefonlarımız şehir içi ve şehir dışı belirli güzergahlar üzerine kurulmuş olan baz istasyonları aracılığı ile çalışır. Bu baz istasyonlarının bazıları ortak olduğu gibi bazıları da müşterisi olduğumuz operatörlere bağlıdır. Örneğin ülkemizde kullandığımız operatör ile yurt dışına çıktığımız zaman sadece ortak baz istasyonlarından yararlanabiliriz. Kullanım alanları işe şehir içleri ve şehir dışı yol güzergahları olarak belirlenmiştir. Lakin dünyamız sadece bu alanlarla kısıtlı değildir. Dağ alanları, okyanuslar, deniz ortası, çöl, ormanlık alan dediğimiz kesimlerde de farklı nedenlerden dolayı bulunabiliriz. İşte bu noktada ihtiyaç duyacağımız şey iletişim için gerekli olan uydu telefonlarıdır. Uydu telefonları baz istasyonları ile çalışmak yerine dünya yörüngesinde bulunan sabit uydular ve hareketli uydular ile eşleşerek iletişim kurulması prensibine bağlı olarak çalışmaktadır. Uydu telefonlarını kullanmak için ıssız ve açık ortamlarda bulunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Uydu Telefonu Nedir? Akıllı Telefonlardan Farkı Nedir?

Akıllı Telefonlar ile Uydu Telefonları Arasındaki Farklar

Akıllı telefonlar ile uydu telefonu arasındaki farkları incelersek akıllı telefonlar yaygın kullanıma sahip olup çok fazla müşterisi ve hizmet desteği bulunduğundan dolayı tarifeleri daha ucuz ve normal telefon fiyatları daha ucuzdur. Uydu telefonlarında ise hem telefonlar maliyetli hem de görüşme ücretleri yüksektir. Ayrıca normal telefonlar yani akıllı telefonlar günlük işler içinde kullanıma uygunken uydu telefonlarında ise amaç iletişim kurmaktır. Gündelik işler ve çeşitli eğlence, oyun gibi konular için uygun değildir. Normal telefonlarda görüşmeler için ortalama dakika ücreti 0,50 ile 0,75 kuruş arasında iken uydu telefonlarında 2 TL gibi bir ücretten başlangıç durumu söz konusudur. Ayrıca özel uydu operatörü müşterisi olmanız gerekmektedir. Normal hatlarınızla uydu telefonlarını kullanamazsınız.

Ülkemizde Satılan Uydu Telefonları

Ülkemizde de birçok alanda uydu telefonu kullanılmaktadır. Ortalama fiyatları 5000 TL’den başlayan bu telefonlar için en popüler olanı bildiğimiz telefon markalarından farklı olarak Thuraya markasıdır. Thuraya markası ürettiği uydu telefonları ile bilinmektedir. Telefonları ortalama olarak 5000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir. Bu da telefonun özelliği ve çekim gücüne bağlı olarak değişmektedir. XT Lite ve XT Pro birbirinin benzeri telefonlar olup aralarında görüşme ve batarya süresi farklılığı bulunurken biraz daha teknolojik uydu telefonu kullanmak isteyenler X5 sürümünü tercih edebilirler.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu