Tiktok Takipçi Satın Al

Ultra Hızlı Kamera Saniyede Trilyon Kare Çekiyor

California Enstitüsü’nden bilim adamları saniyede trilyon kare çekebilen ultra hızlı bir kamera tanıttı. Saydam nesneleri, şok dalgalarını veya nöronlardan geçen sinyalleri yakalayabilir.

California Enstitüsü’nde bir profesör Lihong Wang, 2019 yılında dünyanın en hızlı kamerasını tanıttı. Saniyede 10 trilyon kadar fotoğraf çekebildi.


Bununla birlikte, böyle yüksek bir hızda, cihaz potansiyel araştırmacılar için ilginç olan fenomenleri yakalayabilen işlevlerden yoksundu.

Bu nedenle, bilim adamı kamerayı yeni bir görüntüleme sistemi kullanarak güncelledi, faza duyarlı sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılığa dayanıyor. Böylece cihaz aynı anda yüksek hızlı çekim ve faz kontrast mikroskopisi yöntemini birleştirir – şeffaf nesneler de dahil olmak üzere görselleştirmeyi geliştirir.

Ultra Hızlı Kamera geliştirildi

Ultra Hızlı Kamera Saniyede Trilyon Kare Çekiyor

Bu teknoloji sadece saydam nesneleri değil, aynı zamanda şok dalgaları ve hatta nöronlardan geçen sinyaller gibi daha geçici olayları da yakalayabilir. Cihazın yeteneklerini göstermek için Wang, bir şok dalgasının su yoluyla yayılmasını ve bir kristalin malzemeden geçen bir lazer darbesini vurdu.

Araştırmacıya göre, teknoloji hala gelişimin erken bir aşamasındadır, ancak fizik, biyoloji veya kimya da dahil olmak üzere bilimin birçok alanında uygulama bulabilir. Sistem rafine edildiğinde, sinyallerin geçişi sırasında sinir liflerinin küçük uzantılarını bile videoya kaydetmek mümkün olacak, bu da bir nöron ağının etkileşimini görmenizi sağlayacaktır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu