Tiktok Takipçi Satın Al

Ukrayna, Bitcoin ve Diğer Sanal Varlıkları Yasallaştırıyor

Dün, Ukrayna yasa koyucuları kripto para birimlerinin yasallaştırılması lehinde oy kullandı. Bu hareketin amacı, yolsuzluk risklerini azaltmak ve dolandırıcılığı önlemektir.

Bu, Ekim ayı başında benzer bir amacı olan yasa tasarısının Başkan Volodymyr Zelensky tarafından veto edilmesi nedeniyle beş ay içinde ikinci girişim.


Ekim 2021’in başlarında, Başkan Volodymyr Zelensky, Ukrayna’daki kripto borsalarını denetlemeyi amaçlayan yeni bir bağımsız düzenleyici organın oluşturulmasına ilişkin tasarıyı veto etti. O zamanlar, yeni bir ajansın ülke bütçesinde planlanmayan kaynaklara ihtiyacı olacağını söyledi, ancak dün her şey yolunda gitti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov’a göre, dün onaylanan sanal varlıklar yasası “kripto borsalarını ve kripto para birimlerini yasallaştıracak ve Ukraynalılar varlıklarını olası suistimal veya dolandırıcılıktan koruyabilecekler.”

Ukrayna, Bitcoin ve Diğer Sanal Varlıkları Yasallaştırıyor

Birkaç saat sonra, ülkenin çeşitli ajanslarında bulutun benimsenmesiyle ilgili düşüncelerini de paylaştı. Bu konuyla ilgili Twitter gönderisinde şunlar yazıyor: “Bütün devlet kurumlarının bulut teknolojisini kullanması gerektiğine inanıyoruz. Ve bugün Parlamento ilgili yasayı oylayarak bu yaklaşımı destekledi. Bu, yolsuzluk risklerini azaltacak, bütçe maliyetlerini düşürecek ve en önemlisi hızlandıracak. devlet yetkililerinin işleyişindeki yenilikler.”

Birden fazla kaynak tarafından ortaya konduğu gibi , Ukrayna, nüfusunun kripto para birimine sahip olma yüzdesi söz konusu olduğunda dünya lideridir (6 milyondan az sahip, bu da ülke nüfusunun neredeyse yüzde 13’üne karşılık gelir). Bununla birlikte, çoğu kripto para birimi sahibi açısından, Hindistan 100 milyondan fazla kripto sahibiyle tacı elinde tutuyor ve onu 30 milyondan az kripto sahibiyle ABD izliyor.

Geçen yılın veto edilmiş yasa tasarısının (birinci paragrafta bahsedilen) aksine, yeni Ukrayna Sanal Varlıklar Yasası yeni bir düzenleyici kurumun oluşturulmasını içermiyor. Mevcut yasal çerçeveye göre, sanal varlıklar Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, Ulusal Banka ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından düzenlenecek.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu