Tiktok Takipçi Satın Al

Twitch Röportajları: Umut “SoPrecious” Eryüksel

Twitch‘de yayınlarına devam eden Umut Eryüksel namı diğer “SoPrecious” ile birlikte bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeni konuğumuz ise Twitch’de kendine has kitlesi ile yayınlarını sürdüren SoPrecious ile birlikte röportajımızı gerçekleştirdik. Bu röportajımızda konuğumuz Umut Eryüksel namı diğer SoPrecious’a birkaç soru sorduk ve cevaplarını aldık buyursunlar.


Öncelikle bizlerle bu röportajı kabul ettiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederiz Umut, size birkaç sorumuz olacaktır, içtenlikle cevaplayacağınızdan hiç şüphemiz yok. Sizi yakından takip eden takipçileriniz ve sizi henüz tanımamış olan insanlar için bu röportaj gerçekten güzel reaksiyon vereceğinden şüphemiz yok. Tekrardan teşekkür ederiz. Hemen başlayalım.

Twitch Kanal Adresi

 • Selam Umut, henüz seni tanımayan insanlar için bize kısaca kendinden bahseder misin?

Selam, ben Umut Eryüksel, 24 yaşındayım, yayın ve tiyatroyla uğraşıyorum, yayın benim için bir meslek, hayatımı da yayınlardan kazanmaya çalışıyorum, tiyatronun da bir meslek olması için çabalıyorum. Sadri Alışık Kültür Merkezinde çeşitli oyunlar ve müzikallerde rol alıyorum. Yayınlarımda Battle Royale ve FPS tarzı oyunlar oynuyorum. 4 yaşından beri oyun oynuyorum, daha öncesinde profesyonel olarak CS 1.6 ve CS:GO oynadım, tecrübe de zaten bu geçmişten geliyor.


 • Neden “SoPrecious” ?

SoPrecious “Çok Değerli” demek, bu nicki bulduğumda hoş gözüktüğünü düşündüğüm için kullanmaya başladım, herhangi bir yerden gelmiyor aslında ancak daha sonrasında, çok değerli bir topluluk oluşturma adına çalışmalar yaptım ve chatimizde de görebileceğiniz üzere, değerli bir ortamımız var. Kanalımızda küfür kesinlikle yasak ve ortam gerçekten samimi. Bu yüzden ben tekil olarak Çok Değerli değilim, biz Çok Değerliyiz.


 • Ne zaman, işte şimdi Twitch’e başlamam lazım dediniz?

Açıkçası Twitch’den hiç haberdar değildim, hiçbir yayın izlemedim, tamamen arkadaşlarımın bana Twitch’i anlatması ve neden bu kadar iyi oynayıp da yayın yapmıyorsun demesi üzerine Twitch’i araştırıp direkt olarak yayınlara başladım, yani izleyici olarak değil, yayıncı olarak başladım.


 • Bir gününüz nasıl geçiyor? Sizi genellikle yayınlarda görüyoruz.

Genellikle tiyatro ve müzikal provalarım olduğu için uyanıyorum, hazırlanıyorum, provaya gidiyorum, provadan çıkıyorum eve gelip yayın açıyorum ve yayından sonra da uyuyorum. Yoğun bir tempo diyebiliriz.


 • Twitch’e başladıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Twitch’e ilk başladığımda 0 ile 2 izleyici arasında gidip geliyordum, 3 ay boyunca bu izleyici kitlesine yayın yaptım ancak hiçbir şekilde yayınlardan kopma düşüncesi aklıma gelmedi, ben bu işi yapacağım dedim. Daha sonrasında yavaş yavaş izleyici kitlem artmaya başladı, samimi bir ortam oluştu. Ben de para kazanmaya başlayıp, yayınımı daha iyi yerlere getirmek için çaba gösterdim, hayatım olumlu olarak değişti, oyun oynamayı da seviyordum, yayın yapmayı da. Şuan mutluyum, her şey güzel.


 • Herkes genellikle merak eder yayın harici canınız sıkılınca veya kafa dağıtmak için oyun oynuyor musunuz?

Yayın harici oyun oynamıyorum, çünkü vaktim olmuyor. Vaktim olsa bile enerjimi yayına saklayıp yayını en iyi şekilde yapmaya çalışırım.


 • Yayın arkasında hayat nasıl geçiyor? Arkadaşlıklar olsun, aile ilişkileri olsun… Hep yayınlardaki gibi tatlı bir ortam yoktur muhtemelen.

Yayın arkasında hayat çok kolay değil, her şeyi hesaplamak gerekiyor, yeni fikirler üretmek, yayın konusunda neler geliştirebilir diye sürekli tartışmak gerekiyor. Aile bakımından her şey güzel, yayın konusunda bana destek oluyorlar ve bu beni daha da iyi hissettiriyor. Arkadaşlıklardan bahsedecek olursak, yayınlardan önce çok fazla arkadaşım yoktu ama yayın sayesinde yeni arkadaşlar edindim ve boş günlerimizde birlikte vakit geçirip, gerek yayın, gerek diğer konular hakkında konuşuyoruz ve bu da insanı hoş hissettiriyor.


 • İlk olarak insanların sizi tanıdığı zaman nasıl hissettiniz? (fotoğraf çektirmek vb.)

Bu bana ilk zamanlarda çok garip gelmişti, ilk zamanlar dediğim, dizilerde oynamaya başladığım zamanlarda, 10 yaşlarımdaydım ve insanlar markette görüp, “Aa sen şurada oynayan çocuk değil misin? Bir fotoğraf çektirebilir miyiz?” gibi sorular soruyorlardı, bu sorular beni hem mutlu ediyor, hem de utandırıyordu. Yayından tanıyanlar olduğundaysa gerçekten mutlu oluyorum ve onlara bir arkadaş, dost gibi davranıyorum, bu davranışları da yapmacık olarak değil, içimden geldiği için yapıyorum, çünkü biz böyle yetiştirildik.


 • Twitch üzerinde en sevmediğin şey nedir?

Laubalilik ve küfür, insanlar daha tanımadıkları insanlara küfür edip, laubali davranıyorlar ve bundan nefret ediyorum. Herkes gerektiği kadar seviyeli olmalı.


 • Twitch platformunu değerlendirirseniz nasıl değerlendirirsiniz?

Twitch yaş problemi olmadan herkesin farklı içerik bulup, izleyebileceği bir ortam. Eskiden herkes televizyon izlemek zorundaydı, şimdi her türlü içeriği twitch üzerinde bulabiliyor insanlar. Yani hoş bir platform.


 • Sosyal medya platformları için farklı bir proje düşünüyor musun?

Farklı projelerimiz var, ancak daha konuşmak için çok erken.


 

 • Yayıncı olmak isteyen arkadaşlara kısa bir tavsiyede bulunacak olsan, tavsiyelerin ne olurdu?

Bu işi gerçekten yapmak istiyorlarsa, yayın yapacağı saatleri belirleyip, o saatlerden kopmamaya çalışmaları gerekiyor. Bir süre sonra sıkılıp, izleyici yok diye yayın yapmayı bırakırlarsa bütün ipleri de kopartmış olurlar, eğer gerçekten meslek haline getirmek istiyorlarsa, azim ve kararlılık çok önemli.


 • Yayında oynamayı en sevdiğin oyunlar neler?

PUBG, Call Of Duty: Black Ops 4 ve Counter-Strike: Global Offensive.


 • Yayıncılık dışında ilgi duyduğun başka meslekler var mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi oyunculuk.


 • Vakit ayırdığın için TeknoDiot ekibi olarak çok teşekkür ederiz, eklemek istediğin ekstra bir şey var mı?

Sizlere insanlara böyle fırsatlar tanıdığınız için teşekkür ediyorum. Umarım bu ropörtaj birkaç insana faydalı olmuştur diyor ve herkese başarılar diliyorum.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.
Başa dön tuşu