Tiktok Takipçi Satın Al

Twitch, Çıplaklık ve Kıyafet Politikası İçin Yönergeleri Güncelliyor

Twitch, topluluk yönergelerinde, özellikle Çıplaklık ve Kıyafet politikalarıyla ilgili bir güncelleme duyurdu.

Hem içerik oluşturucularından hem de kullanıcılarından, kararların yeterince net olmadığı konusundaki girdilerinin ardından, canlı akış platformu daha şeffaf hale getirmek için bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklama ise şu yönde;


Topluluk İlkelerimiz, Twitch’te güvenli ve samimi toplulukları desteklemek için tasarlanmıştır. Bu ilkeler Twitch’te nelere izin verildiğini, yayıncılar ve izleyicilerin hangi kurallara uymalarının beklendiğini ve benzeri hususları ana hatlarıyla ortaya koymaktadır. Twitch’in canlı içerik oluşturucuların oyunlarını, seyahatlerini veya müzik performanslarını başarıyla yayınlayabildikleri bir yer olarak kalmasını arzu ediyoruz. Ve Twitch küresel olarak yeni içerik türlerini içine alarak büyüdükçe katılımcıların uyması gereken kurallara ilişkin şeffaflık ihtiyacı da büyüyor. Bu kurallar topluluğa karşı görevlerimizi layığıyla yerine getirdiğimizden emin olmak için aylar boyunca yürüttüğümüz bir ekip çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Birçok yeni yüzün Twitch’e katıldığı bugünlerde bu kuralları paylaşmak ihtiyacı duyduk. Bu sayede tüm yayıncılarımız içeriklerini oluşturmak için gereken bilgilere sahip olacaklar.

Eskiden beri Twitch’teki çeşitli durum ve içeriklere yönelik olarak, Çıplaklık ve Kıyafet politikamızda bağlamı esas almaktaydık. Fakat, topluluğumuzdan, yayında neye izin verilip verilmediği konusunda politikamızın muğlak olduğu, özellikle vücut sanatı veya açık hava yayınları gibi yayınlar için daha fazla ayrıntıya ihtiyaç olduğu yönünde eleştiriler aldık. Yayıncılarımızdan beklentilerimizi daha şeffaf ve açık biçimde ortaya koymak istiyoruz. Bu amaçla, Çıplaklık ve Kıyafet Kurallarımızda neye izin verildiği ve neye izin verilmediğini detaylı örneklerle açıklayan bir güncelleme yayınladık.

Bugünden itibaren aşağıdaki kuralların geçerli olacağını bilmenizi isteriz:

Twitch, Çıplaklık ve Kıyafet Politikası İçin Yönergeleri Güncelliyor

Standart İlkeler 

Kıyafet temelli bir anlayıştan, belirli istisnalar hariç olmak üzere, standart düzeyde bir örtünme anlayışına geçiyoruz. İlkeleri olabildiğince açık bir biçimde ortaya koyabilmek için bu asgari örtünme seviyelerini ana hatlarıyla özetledik. Bu sayede neyin kabul edilebilir neyin kabul edilemez olduğu konusunda tahmin yürütmek zorunda kalmayacaksınız.

 • Yayıncıların genital organlarını veya kalçalarını göstermek de dahil tamamen veya kısmen çıplak olmalarına izin vermiyoruz. Örtülmüş olsalar bile genital organların ana hatlarıyla görünür olmalarına izin vermiyoruz. Bağlamı ne olursa olsun reşit olmayanların tümüyle veya kısmen çıplak görüntülerinin yayınlanması her halükarda yasaktır.
 • Yayınlara kadın olarak katılanların göğüs uçlarını örtmeleri zorunludur. Göğüs hizasından altının gösterilmesi yasaktır. Bu örtünme kurallarına uygun olması şartıyla dekolteye herhangi bir sınırlama yoktur.
 • Bütün yayıncıların bel ile pelvis ve kalçalar arasında kalan kısmı örtmeleri zorunludur. 
 • Örtülmesi gereken vücut bölgeleri tamamen opak (içini göstermeyen) bir materyalle örtülmelidir. Şeffaf ya da kısmen transparan kıyafetler örtü olarak değerlendirilmeyecektir.
 • Gerçek hareketleri dijital karakterlere aktaran artırılmış gerçeklik avatarları ile cosplay (kostümlü oyun) ve diğer kostümler de bu ilkelere tabidir. Bu ilkelerin IRL, açık-hava ve vücut sanatlarına ne şekilde uygulanacağı aşağıda açıklanmıştır. 

Önceki ilkelerimiz belirli bağlamlarda neyin uygun görüleceği konusunda ortak bir anlayış bulunduğu varsayımına dayanıyordu. Örtünme konusunda bir standart belirleyerek, kuralların bağlama göre farklı yorumlanmasının önüne gezmek istiyoruz Bu yeni standardın küresel bağlamda daha kapsayıcı olduğunu ve uygulamada istikrarın sağlanmasına da katkı sunacağını düşünüyoruz.

Twitch, Çıplaklık ve Kıyafet Politikası İçin Yönergeleri Güncelliyor

Duruma bağlı istisnalar

Yüzme, vücut sanatı, konser ve festivaller gibi kimi durumlarda standart ilkelerimize göre yasak olan kıyafetlerin giyilmesinin gerekebileceğinin farkındayız. Bu nedenle böylesi durumlarda sorun yaşamamanız için kimi istisnalar getirdik. Aşağıda listelenen istisnaların her biri hakkında gerekli açıklama güncellenen kurallar içinde yer almaktadır.

 • IRL yayını
 • Yüzme ve plajlar, konser ve festivaller
 • Vücut Sanatı
 • İçerik geçişleri
 • İliştirilmiş medya, stüdyo ve Twitch tarafından desteklenen diğer içerikler
 • Emzirme

Bu liste nihai bir liste değildir. Topluluğun ihtiyaçlarına göre periyodik olarak güncellenecektir. İstisnalar arasında saymadığımız bir durumla karşı karşıya kalırsanız ve bu durumun istisnalara dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorsanız lütfen policyfeedback@twitch.tv adresine e-posta gönderin. E-postanıza cevap gelene kadar yukarıda belirtilen ilkelere uymanız gerekmektedir.

Çıplaklık ve Kıyafet Kurallarında yaptığımız güncellemenin yanısıra Müstehcen İçerik Kurallarımıza da açıklık getirdik. Kıyafet ve müstehcenlik konularını birbirinden ayrı değerlendirmeye devam ediyoruz. Eskiden olduğu gibi bundan sonra da Twitch’te müstehcenlik ve cinsel imalı içerik yasaktır. Bakış açımızı netleştirmek için, cinsel imalı olduğu değerlendirilen içeriğe dair somut örnekler belirledik. Tekrar belirtmek isteriz ki bu liste nihai bir liste değildir. Güvenlik ekibimizin değerlendirme yaparken nelere dikkat ettiği ve beklentilerinin ne olduğu konusunda yaşanabilecek belirsizliği minimuma indirme düşüncesiyle oluşturulmuştur.

Amacımız olağanüstü bir çeşitliliğe sahip Twitch topluluğu için amaca uygun ve kapsayıcı kurallar oluşturabilmek. Kuralları bütünsel olarak değerlendirdiğimizden ve çok çeşitli bakış açılarını dikkate aldığımızdan emin olmak için oyun, müzik, dövme ve fitness da dahil çeşitli türlerde içerik oluşturan yayıncılar arasında Çıplaklık ve Kıyafet konusunda bir araştırma yaptık. Kuralları güncellerken bu araştırmanın sonuçlarını, küresel kültürel hassasiyetleri, topluluktan gelen şikayetleri ve geçmişte yaşanan kimi sorunları hassasiyetle değerlendirdik. Gelecekte kuralları gözden geçirirken sizi dinlemeye ve sizden gelen geri bildirimlerden öğrenmeye devam edeceğiz. Sürekli gelişeceğimize söz veriyoruz. Twitch’te izleyicilerimiz ve yayıncılarımızın yaşam kalitelerini artırmak için gerekli değişiklikleri yapmaya her zaman hazırız.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu