Türk Telekom'un Durumu Oldukça Kötü

Türk Telekom’un Başı Dertte!

Abone Ol 

Türkiye’nin en büyük operatör firmalarından bir tanesi olan Türk Telekom‘un başı bankalar ile başı dertte. Konu hakkında tüm detaylar bu haberimizde.

takipçi satın al
takipçi satın al

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. Oger Telecom grubu şirketlerinden Otaş, bu hisseleri teminat olarak göstererek bankalardan 2013 yılında 4.7 milyar dolar kredi almıştı. Bu durum onlar için kötü oldu diyebiliriz.

290 milyon dolarlık taksitler 2 yıldır ödenmeyince toplam 29 bankaUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile masaya oturdu. Bu bankalar arasında Telekom’a 1.5 milyar kredi veren Akbank, 1 milyar dolar veren Garanti Bankası, 500 milyon dolar kredi veren İş Bankası ve diğer 26 banka bulunuyor. Çözüm yolu bu bankalar, Türk Telekom yönetiminde söz sahibi olacaklar. Ayrıca Türk Telekom’un faaliyetlerinin bu değişimden etkilenmemesi için Telekom yerine Otaş’ın hisselerinin bankalara geçirilmesine karar verildi.

Türk Telekom'un Başı Dertte!

[ilgiliicerik icerik_id=”20284″]

Bu olaylar yaşanmıştı ve bankalar hissedar olmak için ilk başvuruyu yaptılar. Bu durumda Rekabet Kurumu’nun internet sitesi üzerinde yapılan duyuru ile Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası‘nın, Ojer Telekomunikasyon’a ait Türk Telekom‘un yüzde 55’lik hissesini devralmak için başvurduğu açıklandı. Konu hakkında birde açıklama yapıldı;

” Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin Türk Telekomünikasyon A.Ş.’deki %55 oranındaki paylarının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması işlemi ”

Olayın sonuna doğru bu üç banka Türk Telekom’un hisselerini kuracakları bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralacak.

Göz atın:   CES 2018'de Samsung ve LG Hangi Telefonları Tanıtacak

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu