TeknoDiot
     
     
     

Türk Telekom’dan Türkiye’de Bir İlk: 400 Gbps Teknolojisi

Türk Telekom’dan Türkiye’de Bir İlk: 400 Gbps Teknolojisi

Türk Telekom, telekomünikasyon sektörü için yine öncü ve yenilikçi bir adım attı ve 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanan ilk Türk operatör oldu.

Türk Telekom bu teknolojiyle, abonelerine 4 kat daha hızlı veri akışı sağlayacak. Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek, artan veri trafiğini daha hızlı şekilde karşılamak üzere, 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türkiye genelinde artan trafik ihtiyacını daha hızlı ve kesintisiz şekilde karşılamak üzere önemli bir adım attık ve 400 Gbps hızı kullanan ilk Türk operatör olduk. 400 Gbps Ethernet teknolojisi sayesinde artık veri akışı 4 kat daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek. Bu yeni teknolojiyi tüm ülkeye yaygınlaştırarak yakın gelecekte abonelerimize çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

İlk etapta sadece Ankara’da kullanılan 400 Gbps teknolojisi, test aşamaları sonrasında tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak.

Türk Telekom’dan Türkiye’de Bir İlk: 400 Gbps Teknolojisi

400Gbps hız ne ifade ediyor?

Türk Telekom, IP şebekesinde gerekli yazılım ve donanım güncellemelerini yaparak, halihazırda 1, 10 ve 100’ün katları şeklinde verilen hızlardaki hizmetleri, 400 Gbps Ethernet Teknolojisini kullanarak daha hızlı servis vermeye başladı.

400 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 16 bin adet UHD 4K video izlenebiliyor, 50 bin kitaplık bir kütüphanenin içeriği 1 saniyede indirilebiliyor. 100 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 4 bin adet video izlenebilirken, 50 bin kitaplık bir kütüphane içeriği 4 saniyede indirilebiliyor.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Huawei’nin 5G Faaliyetlerine İngiltere’den İzin Çıktı

Uğur Aydemir

İşte Xbox’ın 15 Yıllık Değişimi (VİDEO)

Buğra Noyan

Honor MagicWatch 2 İçin EasyFit Serisi Kayışlar Tanıtıldı!

Buğra Noyan

2 yorumlar

Avatar
Selahattin 11 Haziran 2019 at 12:00

Gbps değil mbps olmalı. Sanırım bir yazım hatası yaptınız

Cevap
Buğra Noyan
Buğra Noyan 11 Haziran 2019 at 12:25

Türkiye’de bir ilk “Gbps”

Cevap

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.