Tiktok Takipçi Satın Al

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Uygulamalar için Logo Nasıl Oluşturulur: İpuçları ve Yöntemler...

Bu makalede, kurumsal kimliği korurken kendini pazarlayan bir uygulama simgesini nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Android veya iPhone için mükemmel uygulama simgenizi almak ister misiniz? Bağlantıyı takip edin.


Logo, cips paketlerinde, kot etiketlerinde, stok fotoğraflarında ve online mağazaların üst kısımlarında olmak üzere birçok yerde gereklidir. Peki ya uygulamalar? Kurumsal kimlik veya biraz yaratıcılık sahibi olamazlar mı? Tabii ki olabilirler.

Uygulama Mağazasında ve Google Play’de bu tür işaretlerle karşılaşıyoruz ve çoğu zaman dikkat etmeden aralarında geziniyoruz. Bunun nedeni, uygulamanın genel konseptinden ayrı olarak işlev gören ikonun, ziyaretçiyi kendisi hakkında doğru bir şekilde bilgilendirip kendisine çekememesidir. Örneğin Facebook veya Instagram gibi dünyaca ünlü uygulamalar, piktogramlarını genel kurumsal kimlikten ayırmayarak, hedef kitle için daha tanınır ve çekici hale getirir.

Logo ve Adı Nedir?

Güzel reklamlarda şirketinizden ne kadar bahsederseniz bahsedin, müşteriler sizi bu küçük marka ikonu ile hatırlayacaktır. Algımız bu şekilde çalışır, çoğu insan için parlak renkleri ve ilginç görüntüleri hatırlamak uzun metinlerden daha kolaydır.

İyi pazarlamacılar iyi psikologlardır. Şirketleri öncelikle logolarıyla ilişkilendirdiğimizi bilirler ve bu nedenle satış yapan bir marka oluşturmak için çok çaba ve finansman harcarlar. Ama bu nasıl çalışır? Ve neden bazı logolar bizde güven uyandırırken diğerleri öfke uyandırır? Bu, kurumsal simgenin temel işlevlerini yerine getirip getiremediğinin bir sonucudur. Bu işlevler:

 1. İlişkisel
 2. Kurumsal kimlik için yasal garanti
 3. Ürün Kalite Güvencesi
 4. Reklam
 5. Estetik

Logo, bir mobil uygulama sembolüyle aynı işlevleri yerine getirir. Dahası, bu durumda marka adı biraz değiştirilebilir. Örneğin Pinterest, kurumsal renkleri ve şekilleri korumasına rağmen uygulama simgesi için yalnızca şirket adının ilk harfini kullanmıştır. Her halükarda kurumsal bir simge oluşturmak istiyorsanız öncelikle bir kurumsal kimlik ve logo geliştirmeniz gerekecektir.

Bir Uygulamanın Neden Bir Simgeye İhtiyacı Vardır?

Uygulamanın simgesi, hedef kitlenizin programa aşina olmadan önce gördüğü ilk şeydir. Projenizi rakiplerinizden ayırt edebilir ve potansiyel müşterileri çekebilir. İkna edici bir simge, izleyicilerin dikkatini çeker ve yüksek kaliteli tasarımı, uygulamanın dikkate değer olduğu izlenimini yaratır. Ek olarak, üç özel işlevi yerine getirir:

 1. Uygulamanın anlamı hakkında bilgi sunar;
 2. Kullanıcılara programı aramaları konusunda yardımcı olur;
 3. Programı çalıştırır.

Uygulamalar için Simge Oluşturmanın İpuçları

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?
Kaynak- https://www.thefirsthomebuyersclub.co.nz

 

Ne yazık ki, bazen çok ilginç ve gerekli uygulamalar bile, ruhsuz marka işareti nedeniyle kitleleri yakalayamıyor. Bunun nedeni, geliştiricilerin kaliteli bir logo tasarımının insanlar üzerindeki etkisine her zaman yeterince dikkat etmemeleridir. Ancak uygulama simgesinin ilk izleniminin hedef kitleye ulaşmada ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bir logo oluştururken dikkate alınması gereken temel yönleri tanımanızı öneririz:

Ölçeklendirilebilirlik

Logoyu oluştururken küçük boyutunu göz önünde bulundurun. Belki de birçok küçük ayrıntıdan vazgeçmek mantıklı bir seçim olacaktır. Bunun temel nedeni, logonuzun ölçeklendirildiğinde okunaksız bir hale dönüşebilecek olmasıdır. İşaretinizi mümkün olduğunca basitleştirmeye çalışın, böylece aktardığı fikir her boyutta anlaşılır kalır. Sonucu onaylamadan önce bir önizleme yapın ve her şeyin yolunda olup olmadığına bakın.

Tanınırlık

Her yaratıcı fikir kolayca kabul edilemez ve anlaşılamaz. Konu logo olduğunda “Ben bir sanatçıyım ve bunu böyle görüyorum” ifadesi işe yaramayacaktır. Sonuçta, kullanıcı işaretinizi anlamıyorsa, büyük olasılıkla uygulamayı yüklemeyecektir. Projenizin fikirlerine odaklanmaya çalışın ve bu fikirleri kısa ve öz bir şekilde iletin, böylece kullanıcı neden bahsettiğinizi kolayca anlayabilir.

Benzersizlik

İlk ilişkilendirmeye gitmek ve nişiniz için tipik olan renkleri ve simgeleri kullanmak en kolay yoldur. Ancak bu, müşterileri çekmenize yardımcı olmaz. Büyük olasılıkla, aynı, öngörülebilir tasarıma sahip milyonlarca simge arasında kaybolacaksınız. Bu nedenle, nihai olarak gerçekten yeni ve çekici bir şey geliştirmek için rakipleri ve hedef kitlenin isteklerini incelemek için zaman harcamak çok önemlidir.

Bir uygulamanın logosunda makul metin kullanın

Simgeye metin eklemek istiyorsanız, sembolün küçük boyutunu aklınızdan çıkarmayın. Büyük harflerin veya kalın harflerle üç veya dört harfe kadar kelimelerin kullanılması kabul edilebilir. Bu tür işaretler Uber ve Adobe Photoshop tarafından kullanılmaktadır. Ancak, programın bir açıklaması veya başka bir bilgi bloğu ile simgenizi yüklememek daha iyidir. Aksi halde metnin okunması imkansız hale gelecek ve simge estetiğini kaybedecektir.

Uygulama işlevselliği ile uyum

Müşterilerde sahtekarlık hissi yaratmamak çok önemlidir. Bu, olumsuz eleştirilere ve hedef kitlenin bir kısmının kaybına yol açabilir. Müşteriler, uygulamanın işlevselliği ile simgenin uyumsuzluğunu bir sahtekarlık olarak görebilirler. Bir ziyaretçi, işaret yoluyla ona söylediklerinizi beğenirse, uygulamayı açarak almak isteyecektir. Logodaki simgenin güncel olduğundan emin olun.

Android için uygulama simgesi

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Akıllı telefon ekranlarının çözünürlüğüne bağlı olarak, Android için 5 ana DPI kategorisi vardır:

 • 120DPI – Düşük DPI (LDPI);
 • 160DPI – Orta DPI (MDPI);
 • 240DPI – Yğksek DPI (HDPI);
 • 320DPI – Ekstra Yüksek DPI (XHDPI);
 • 480DPI – Ekstra Ekstra Yüksek DPI (XXHDPI);

Simgenizin her ekranda harika görünmesi için, bu kategorilerin her biri için birkaç seçeneği geliştirmelisiniz.

Başlatma simgesi

Android başlatıcı simgesinin şeffaf bir arka plana sahip olması, 32 bit olması ve PNG formatında olması gerekir. Temel simge boyutu, düşük çözünürlük için – 1dp kenarlarla beraber 48dp, olarak kabul edilir. Ölçeği 192×192 dp’ye (%400) ve kenarlarda 4dp’ye kadar artırmaya izin verilir.

Google Play’de yayın için bir simge

Google Play’de yayınlanan simge, başlatıcı simgesinin yerini almaz. Ancak bu simgeler, bazı özel öğeleri hariç aynı içeriğe sahip olmalıdır.

Google Play yayınında kullanmak için gereken simge boyutu, yüksek çözünürlükte 512×512’dir. Maksimum dosya boyutu 1024 KB’dir.

Android için Simge Tasarımı: Temel Kurallar

Uygulama logoları oluşturmaya yönelik evrensel kurallara ek olarak, yalnızca Android’de simgelerin geliştirilmesiyle ilgili yönergeler de bulunmaktadır. Bu işletim sistemini kullanmayı düşünüyorsanız, program sembollerinin temel tasarım özelliklerini anlamanızı öneririz:

 • simgenin herhangi bir boyuta uyarlanmasını göz önüne alın;
 • logoyu koyu, açık ve renkli arka planlarda test edin;
 • üst arka ışığın yardımıyla hacim oluşturun;
 • form ile demeler yapın, Android buna izin vermektedir;
 • ayrı bir logo kullanın, daha büyük görselleri kırpmayın.

iOS için uygulama simgesi

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

iOS uygulamaları için simge boyutları

Ayı içerikle iki farklı simge oluşturun:
1. Küçük – ana ekran için:

 • iPhone 6 Plus ve daha sonrası – 180x180px;
 • iPhone 6 ve daha sonrası, + iPhone SE ve daha sonrası – 120x120px;
 • iPad Pro – 167x167px;
 • iPad, iPad mini – 152x152px;
 1. Büyük –Uygulama mağazasındaki yayınlar için – 1024x1024px

Küçük simgelerin olmaması durumunda, iOS bunları Spotlight’ta ve ayarlarda gösterilmek üzere otomatik olarak küçültür. Ancak, kendiniz yapmak istiyorsanız, gerekli tüm ayarları kontrol edin:

 • iPhone 6 Plus ve daha sonrası – 120x120px (Spotlight için); 87x87px (ayarlar için).
 • iPhone SE ve daha sonrası, iPad Pro, iPad, iPad mini – 80x80px (Spotlight); 58x58px (ayarlar)

iOS için bir simge oluştururken tasarımın sahip olması gereken özellikler:

 • Kareyi köşeli bırakın; sistem bunları kendiliğinde yuvarlayacaktır;
 • Transparanlık olmadan normal bir arka plan ayarlayın;
 • Fotoğrafları, ekran görüntülerini ve arayüz öğelerini kullanmayın;
 • Apple ürünlerinin tasarımını taklit etmeyin, telif hakları ile korunmaktadır.

Uygulamalar için Logo Nasıl Oluşturulur: En İyi Hizmetler

Uygulamalar için ilgi çekici simgeler oluşturmanın birkaç yolu vardır: deneyimli bir tasarımcıyla iletişime geçin, Photoshop’ta kendiniz çizin veya online hizmetleri kullanın. Bunlar arasında üçüncü yöntem en çok tercih edilendir. Bu yöntem için ne özel sanatsal beceriler ne de geliştirme süreci için çok zaman gerekir. Ayrıca diğer seçeneklere göre genellikle nispeten ucuzdur.

Ayrıca, uygulamanız için yüksek kaliteli bir logo oluşturabileceğiniz birçok hizmet bulunmaktadır:

 • Makeappicon
 • IconsFlow
 • Fontawesome
 • Logaster

Sonuncusuna dayanarak, online bir hizmette nasıl logo oluşturulacağınızı analiz edeceğiz:

Adım 1

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Logaster web sitesine gidin ve özel alana şirket adınızı girin. Ardından “Oluştur” butonuna tıklayın.

Adım 2

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Logo oluşturma süreci çoktan başladı bile. Şimdi daha fazla bilgi sağlamanız gerekmektedir. Bu  bilgiler arasında şirketinizin çalışma alanı, görmek istediğiniz renk paleti ve slogan yer almaktadır. Ardından tekrar “Oluştur” butonuna tıklayın!

Adım 3

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Hizmetin, girdiğiniz parametrelere dayanarak kaç tane logo düzeni oluşturduğuna bakın. En iyisine karar verdiyseniz, “Görüntüle ve İndir” butonuna tıklayın. Henüz hazır değilseniz, “Sık Kullanılanlar”a birkaç varyant kaydedin.

Adım 4

Karar verdiniz mi? Size tam anlamıyla uyan logo tasarımına karar verdiyseniz “Kaydet” butonuna tıklayın. Ancak renkler, yazı tipi, simge vb. herhangi bir değişiklik gerektiriyorsa bir sonraki Adıma geçin.

Adım 5

Android ve iOS Uygulaması için Yüksek Kaliteli Simge Nasıl Oluşturulur?

Logo düzeninde bir sorun mu var? Fark etmez: rengi, metni, simgeyi, yazı tipini, stili, katmanları vb. tamamen değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, “Görüntüle ve İndir” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede 2. Adımda görünen düzenle simgesine (küçük kalem) tıklayın. Değişiklikleri tamamladıktan sonra kaydetmeniz yeterlidir.

Adım 6

Şimdi kaç tane kurumsal kimlik unsuruna ihtiyacınız olduğunu seçmeniz gerekiyor. Hizmet size tüm tasarım paketlerini ve fiyatlarını gösterecek, böylece her birinin tüm artılarını ve eksilerini göz önüne alabileceksiniz. Ayrıca sitede mevcut ödeme yöntemleri hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Adım 7

Sonunda yeni logonuz artık yalnızca size ait. İndirmek için kişisel hesabınıza gidin. Sol üst köşede bulunan logoya tıklayın. Hizmet, logo için 5 renk şeması ve 6 düzen sunar. Aralarından ihtiyacınız olanı seçin. Ayrıca, düğmelerdeki araç ipuçlarını kullanarak logonun biçimini belirleyin. Artık tek yapmanız gereken indirmek.

Simgeyi kurumsal stilden izole etmeyin. Markanızı popülerleştirmesine ve kullanıcılara mobil cihazlarının ekranlarından hatırlatmasına izin verin. Ayrıca logo oluşturmayı daha fazla ertelemeyin, çünkü online hizmetleri kullanarak sadece birkaç dakika içinde kurumsal bir imza elde edebilirsiniz. Hemen bugün bir mobil uygulama için göz alıcı bir simgeye sahip olabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu