TeknoDiot.com
   
     

Türk İşletim Sistemi Pardus Tekrar Canlanıyor

Türk İşletim Sistemi Pardus Tekrar Canlanıyor Pardus Haberleri Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri

TÜBİTAK tarafından hayata geçirilen milli işletim sistemi Pardus tekrar diriliyor.

TÜBİTAK tarafından hayata geçirilen milli işletim sistemi Pardus tekrar canlanıyor. Pardus işletim sistemi 2011 yılında TÜBİTAK tarafından hayata geçirilen proje günümüzde TSK ve bir çok devlet kurumunda kullanılıyor. Bu gün yapılan bir açıklama ile yeniden yazılım gündeme geldi.

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasıyla birlikte kullanıcıları cezbetse de yeterli destek verilmemekteydi. Ülkemiz de gelişen teknoloji son yıllarda yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Bugün Kamu Açık Kaynak Konferansında konuşan Tübitak başkanı Arif Engin, Pardus’un yeniden yapılanacağını belirtti.  Bu haber gerçekten güzel bir haber.

:: 2017’nin En Çok Satan Oyunları Belli Olmaya Başladı!

:: Turkcell’den Yerli Mobil Tarayıcı: Yaani

Milli bir işletim sistemimiz var ancak gelişemeyen ve yenilenemeyen olmasını asla istemeyiz. Bu saatten sonra gerekli destekler verilecektir umarım. Geçen seneler içerisinde Pardus işletim sistemini belli başlı saldırılar gerçekleşmişti. 2011 ve 2013 yılında Pardus’a yapılan saldırılar sonucunda Pardus’un çöktüğünü belirten Arif Engin, 2014 yılından beri sistemin kendine gelmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Pardus ve Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi kuruldu.

Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi ilk versiyonu çıkarıldı. Engerek Kimlik Yönetim Sistemi kullanıma sunuldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kullanım için protokol imzalandı. Kamu Hastaneler Birliği genel sekreterliklerinde göçler yapılıyor. Aydın, Bursa ve Şanlıurfa’da değişik hastanelerde pilot çalışmalar yapıldı, Pardus dönüşüm takvimleri belirlendi.