Tiktok Takipçi Satın Al

TrendForce, 2024 Copilot’un Ticarileştirilmesinin Yapay Zeka Sunucusu ve Yapay Zeka PC Gelişimini Artıracağını Söylüyor

TrendForce, 2024’te yapay zeka (YZ) uygulamalarında önemli bir genişleme yaşanacağını ve YZ sunucularının temelini oluşturan çalışmaların, YZ bilgisayarları ve diğer terminal cihazlarına yayılacağını öngörüyor. Yapay zeka Eğitimi ve Yapay Zeka Çıkarımını içeren küresel YZ sunucu pazarının 1.6 milyon ünitenin üzerine çıkarak %40’lık etkileyici bir oranda büyüyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca, CSP’lerin (Bulut Hizmet Sağlayıcıları) bu sektöre katılımını artırmaları bekleniyor.

Yapay zeka uygulamaları, sıkı gereksinimleriyle bilinen Edge YZ bilgisayarlarına doğru kayıyor. Bu değişim, YZ sunucu iş yüklerini merkezileştirmeyi ve YZ kullanım spektrumunu genişletmeyi amaçlıyor. TrendForce, YZ bilgisayarlarının Microsoft’un 40 TOPS hesaplama gücü standartlarını karşılaması bekleniyor. Bu standartları karşılayan yeni ürünlerin 2024’ün sonlarına doğru sevkiyat yapması bekleniyor ve özellikle Intel’in 2024’ün sonunda Lunar Lake CPU’yu piyasaya sürmesinden sonra 2025’te önemli bir büyüme bekleniyor.


YZ bilgisayarları pazarını şu anda iten iki ana faktör bulunuyor: İlk olarak, Microsoft’un Windows işletim sistemi ve Office paketi aracılığıyla genellikle hakim olan terminal uygulamalarına olan talep önemli bir etken. Microsoft, Copilot’u bir YZ bilgisayarlarında temel bir gereklilik haline getirmeyi planlıyor. İkinci olarak, önde gelen bir CPU üreticisi olarak Intel, CPU, GPU ve NPU mimarilerini birleştiren YZ bilgisayarlarını teşvik ediyor.

2023‘ün sonlarına doğru tanıtılan Qualcomm’un Snapdragon X Elite platformunun, Copilot standartlarını karşılayan ilk platform olması bekleniyor ve sevkiyatların 2024’ün ikinci yarısında yapılması planlanıyor. Bu platformun yaklaşık 45 TOPS gücünde olması bekleniyor. Hemen ardından, AMD’nin Ryzen 8000 serisi (Strix Point) de bu gereksinimleri karşılaması bekleniyor. Aralık 2023’te piyasaya sürülen Intel’in Meteor Lake’i, 34 TOPS’lik bir CPU+GPU+NPU gücüne sahip olmasına rağmen Microsoft’un standartlarını karşılamıyor. Ancak, Intel’in Lunar Lake’inin yıl sonuna kadar 40 TOPS eşiğini aşması bekleniyor.

Qualcomm, Intel ve AMD arasındaki YZ bilgisayar pazarındaki yarış, Edge YZ pazarındaki x86 ve Arm CPU mimarileri arasındaki rekabeti şiddetlendirecek. Qualcomm’un Microsoft’un gereksinimlerine erken uyumu, özellikle Dell, HPE, Lenovo, ASUS ve Acer gibi önemli PC OEM’lerinin 2024’te Qualcomm CPU’lu modeller geliştirmesiyle, x86 kampına bir zorluk sunuyor.

YZ bilgisayarlarının ortalama PC bellek kapasitesinde büyümeyi ve PC DRAM’daki LPDDR oranını artırmayı bekleniyor. Microsoft, YZ bilgisayarlarında DRAM için taban çizgisini 16 GB olarak belirledi. Uzun vadede, TrendForce, YZ bilgisayarlarının yıllık PC DRAM bit talebinde bir artışa neden olacağını ve tüketici güncelleme eğilimlerinin bu talebi daha da artıracağını öngörüyor.

Son olarak, Microsoft’un NPUs için 40 TOPS gereksinimlerini karşılayan CPU’lar arasında Qualcomm’un Snapdragon X Elite, AMD’nin Strix Point ve Intel’in Lunar Lake bulunuyor. Bu CPU’ların dikkat çeken bir özelliği, mevcut ana akım DDR SO-DIMM modüllerinin yerine hızlı veri iletimi için LPDDR5x’ın benimsenmesidir. DDR5’in hızları 4800–5600 Mbps arasında değişirken, LPDDR5x 7500–8533 Mbps’ye ulaşır, bu da daha hızlı dil işleme ve tepki verme gerektiren YZ bilgisayarlarına yardımcı olur. Bu nedenle, TrendForce, LPDDR’nin bu yıl PC DRAM talebinin yaklaşık %30-35’ini temsil edeceğini ve gelecekte YZ PC CPU üreticilerinin belirlediği özelliklerin bu talepte daha da artmasına neden olacağını tahmin ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu