TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Gündem » Telefonlarımızı Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Telefonlarımızı Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Telefonlarımızı Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Sürekli olarak akıllı telefonlarımıza bağlıyız. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından uluslararası endişe kaynağı olarak kabul edilen bir salgının ortasında, telefonunuz şu anda dokunmanız gereken şey olmayabilir.

Bunun nedeni, telefonların ‘yüksek dokunuşlu yüzey’ olarak sınıflandırılması ve bakterileri ve diğer istenmeyen etkenlerin büyümesini önlemek için her gün temizlik gerektirmesidir. Bu nedenle, bu tür yüzeylere dokunmaktan kaynaklanan herhangi bir iletim CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)’ne göre bunu yazarken belgelenmese de bize virüsü bulaştırabilir.

Bu aynı zamanda 2017 yılında Germs dergisinde yayınlanan ve hem arkada hem de ön tarafta toplanan ve potansiyel olarak bir hastalığa neden olabilecek bir dizi bakteri bulan bir çalışma ile kanıtlandı. Koronavirüs daha az bulaşıcı olmadıkça, neredeyse her gün telefonunuzu dezenfekte etmek için yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenleri derledik.

:: Yapılmayacaklar

Bir şarj cihazına veya bir PC‘ye bağlıyken telefonun dışını temizlemek için herhangi bir sıvı veya çözelti kullanmamalısınız.

Apple, insanlara telefona  fazla zarar verebileceği için ağır temizlik ürünleri ve sprey temizleyiciler kullanmamalarını önerir. Bu, aerosol spreyler veya ağartıcı veya aşındırıcı bir bez veya kağıt mendil kullanmaması anlamına gelir, çünkü ekranı veya telefonun diğer kısımlarını birçok şekilde bozabilir.

Telefonlarımızı Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

:: Yapılacaklar

Telefonun yüzeyinin birçok farklı bakteri türünü barındırdığı ve bu nedenle dezenfekte edilmesi çok önemli bir değeri var. Apple‘a göre Clorox, telefonu %70 izopropil alkolle birlikte geldiği için dezenfekte etmek için kullanılabilir, ancak nazikçe yapın. CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)’ye göre, Çevre Koruma Ajansı tarafından yetkilendirilen herhangi bir dezenfektanın kullanılması telefonun dışını temizlemek için kullanılabilir.

Yumuşak bir bez veya mendil kullanabilir,  arka paneli ve yanları yavaşça silebilirsiniz. Telefon kılıfının da temizlenmesi sağlınız açısından önemlidir. Yeniden monte etmeden önce sadece suya daldırabilir ve silebilirsiniz.

Ayrıca telefonu dezenfekte etmek ve atmak için tek kullanımlık eldivenler kullanmanız önerilir. Telekom devi AT&T; partikül, göz, burun veya ağızla temas ettiğinde koronavirüs veya başka herhangi bir hastalığın bulaşması olabileceğinden, telefonu yüzden uzak tutmanın yolu olarak kulaklık kullanılmasını tavsiye etti.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Black Friday’de Hangi Ürünler İndirime Girer?

Uğur Aydemir

Honor Magic 2 3D Duyuruldu!

Buğra Noyan

Honor, Yeni Ürünlerinin Tanıtacağı Lansman Tarihini Açıkladı

Buğra Noyan

1 yorum

Avatar
Ahmet B. 19 Mart 2020 at 14:13

Ben yıllardır kolonyayla peçeteyle siliyorum her yanını

Cevap

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.