Tiktok Takipçi Satın Al

Tehlikeli Asteroitleri İzleyecek Bir Teleskop Ortaya Çıktı

NASA bilim insanları, tehlikeli asteroitleri tespit edebilen bir teleskop geliştirdiler. Uzayın rekor alanlarını gözlemleyebilir.


NASA, Dünya için tehlikeli olabilecek asteroitleri izlemek için bir uzay teleskopunun geliştirildiğini duyurdu.

Araştırmacılar, uzayın çok büyük bir alan olduğunu ve Dünya’nın dışında ne olduğunu neredeyse bilmediğimizi açıkladı. NASA, gezegenimize yönelik olası tehditleri öngörmek için güneş sistemimizdeki asteroitleri görebilen bir teleskop üzerinde çalışmaya karar verdi.

NASA basın açıklamasına göre, kızılötesi uzay teleskopları, araştırmacıların gezegen savunma çabalarına çok yardımcı olacak. Teleskop, potansiyel olarak tehlikeli asteroitleri, kuyruklu yıldızları ve hatta Dünya’nın yörüngesinin 30 milyon km’si içindeki yıldızları gözlemleme ve karakterize etme yeteneklerini artıracak.

Cihazın çalışma adı Near-Earth Object Surveyor’dır. NASA’nın projedeki araştırma bilimcisi Mike Kelly, Dünya için ciddi bir tehdit oluşturabilecek uzay tehlikelerini tespit etme hızını hızla artırabileceğini söyledi.

Teleskopun, fırlatıldıktan sonraki on yıl içinde 140 milyon asteroitin en az %90’ını tespit edecek bir özelliğe sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu