Tiktok Takipçi Satın Al

Tamamen Elektrikli Yeni Smart EQ Türkiye’de

Yüzde 100 elektrikli olan smart EQ fortwo 156.600 TL’den başlayan fiyatlarla, Türkiye’de Kasım ayı itibarıyla satışa sunuluyor.

Oldukça yüksek kapasiteli lityum-iyon bataryalar tüm modellerde standart olarak bulunurken, ev tipi standart prizlerde yüzde 10 şarj seviyesinden yüzde 80’e kadar 6 saatte şarj edilebilen smart modelleri için, Türkiye’de 22 kW’lık dahili şarj dönüştürücüsü standart olarak sunuluyor. Bu 3 fazlı şarj ünitesi sayesinde şarj istasyonlarında ya da evinizdeki Wallboxlar’da yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar 40 dakikadan kısa bir sürede smart EQ modellerini şarj edebilmek mümkün oluyor.


Tamamen Elektrikli Yeni Smart EQ Türkiye’de

  • Dördüncü nesilde smart, ailenin bütün üyelerinde yüzde 100 elektrikli, 0 emisyonlu sürüş sunmaya başladı.
  • smart, içten yanmalı motorların yanı sıra ürün gamının tamamını elektrik motorlu olarak da sunan dünyanın tek otomobil markası olarak öne çıkıyor.
  • Atak ve kıvrak sürüş özellikleriyle yeni elektrikli smart EQ fortwo, 40 dakikada şarj edilebilme özelliği ile hem elektrikli otomobil alışkanlıklarında hem de Mercedes-Benz Türk modelleri arasında yeni bir dönem başlatıyor.

Yeni smart’ın arka kısmında 60 kW (81 HP) gücünde bir elektrik motoru görev alıyor ve gücünü sabit bir aktarma sistemi üzerinden arka tekerleklere aktarıyor. Yüksek çekiş gücüne sahip motor, henüz ilk hareket anından itibaren 160 Nm tork üretiyor. Yüksek performanslı lityum-iyon bataryaların sağladığı 160 km’lik menzil (NEDC standartlarıyla ölçüme göre), şehir içinde sıfır emisyon ile mobil olma imkânı sunuyor. Öngörülen menzilin olumsuz etkilenmemesi için maksimum hız 130 km/s ile elektronik olarak sınırlandırılıyor.

Tamamen Elektrikli Yeni Smart EQ Türkiye’de

İlgili Makaleler

Elektrikli motorun güç karakteristiği sayesinde sistem tek bir dişli ile yetiniyor, böylece vites değiştirme gerekliliği de ortadan kalkıyor. Bu durum sıkışık trafikte kullanım kolaylığını beraberinde getiriyor. Geri manevralarda ise motor tersine çalışıyor.

Elektrikli smart farklı sürüş seçenekleriyle donatılıyor. Sürücü, standart sürüş modu dışında ECO modunu da tercih edebiliyor. Söz konusu sürüş modu çok daha yüksek bir sürüş verimliliği sunuyor. ECO sürüş modunda maksimum hız kısıtlanırken gaz pedalı hassasiyeti de değiştiriliyor ve enerji geri kazanım seviyesi en üst düzeye çıkartılıyor. Enerji geri kazanımı kapsamında süzülme veya fren anında kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Radar tabanlı enerji geri kazanım sistemi sürüş istikametindeki trafik durumunu denetliyor. Sistem, trafik akışını tespit eden radar sensörlerinden gelen verilere bağlı olarak enerji geri kazanımını anlık olarak ayarlıyor.

Tamamen Elektrikli Yeni Smart EQ Türkiye’de

Kıvrak, ekonomik ve çevreci mobilite

Yeni elektrikli smart EQ da, smart’ın geleneksel atak ve kıvrak sürüş özelliklerini sürdürüyor. Konvansiyonel içten yanmalı motora sahip versiyonla birebir aynı olan kısa dönüş çapı önemli bir rol üstleniyor. İki kişilik versiyonun 6,95 metrelik dönüş çapı park ve manevraları kolaylaştırıyor. Yüksek seviyede kişiselleştirme olanakları sunan yeni elektrikli smart EQ fortwo beklentileri en iyi şekilde karşılıyor.

Tamamen Elektrikli Yeni Smart EQ Türkiye’de

Enerji tasarrufu sağlamak ve buna bağlı olarak menzili artırmak üzere elektrikli smart ön iklimlendirme sistemiyle donatılıyor. Böylece kullanıcı arzu edilen kabin içi ortam sıcaklığını araç prize bağlı veya şarj halindeyken önceden ayarlayabiliyor. Sıcak yaz günlerinde serin, soğuk kış günlerinde sıcak bir karşılama mümkün oluyor.

Elektrikli smart EQ modelleri içten yanmalı motora sahip smart modelleri gibi zengin bir donanımla sunuluyor. Güç göstergesi ve batarya göstergesi gibi ek göstergeler standart olarak sunulurken, ısıtmalı direksiyon özelliğini beraberinde getiren kış paketi isteğe bağlı olarak sunuluyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan elektrikli sürüş tasarım paketi ile birlikte tamamen özgün bir görünüm elde edilebiliyor. Elektrikli smart EQ fortwo modelinde de sunulan ve kişiye özel çözümler üreten smart BRABUS kişiselleştirme programı sayesinde kullanıcının renk ve özel donanım beklentilerinin neredeyse tamamı karşılanıyor.

Yeni smart modellerinin teknik özellikleri:

Elektrikli smart fortwo coupé fortwo cabrio forfour
Motor Yabancı uyartımlı üç fazlı senkron elektrik motoru
Batarya Lityum iyon batarya
Batarya kapasitesi (kWh) 17,6
Güç e-motor (kW/BG) 60
Tork e-motor (Nm) 160
Verimlilik sınıfı A+
Hızlanma
0-60 km/sa (sn)
4,9 5,1 5,5
Hızlanma
0-100 km/sa (sn)
11,5 11,8 12,7
Menzil NEFZ (km) 145-160 154-159 137-155
Maksimum hız (km/sa) 130
Şarj süresi % 10-80

ev tipi standart priz

6 saat
Şarj süresi % 10-80

Şarj istasyonu

(22 kW dahili şarj dönüştürücüsü ile)

40 dakika

Tamamen Elektrikli Yeni Smart EQ Türkiye’de

Mercedes-Benz’in yeni elektrikli markası EQ

Mercedes-Benz, otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanmasında hızlı bir yol alıyor. 2022 yılına kadar ürün gamındaki bütün otomobillerin elektrikli versiyonlarının da olacağını duyuran Mercedes-Benz, smart’tan en büyük SUV modeline kadar tüm segmentlerde farklı elektrikli çözümleri sunacak. 130’un üzerinde elektrikli araç modeli için 48 Volt ile desteklenen motor seçeneklerinin yanı sıra zengin bir prizden şarj edilebilir hibrit otomobil çeşitliliği ve ayrıca tamamen elektrikli otomobiller söz konusu olacak. Mercedes-Benz’in otomobil pazarına yönelik elektrikli araç atağı yeni teknoloji ve ürün markası olan EQ markası altında toplanıyor. Mercedes-Benz markasının en önemli iki değerinden olan “Duygu ve Zekâ” kavaramlarını temsil eden EQ (Duygusal Zeka), markanın yeni sloganı “Elecric Intelligence (Elektrik Zekâsı)” ile birleşiyor.

EQ markası, geleceğe dair bir fikir vermesi ile birlikte avangard, farklı bir estetikle şekilleniyor. Marka atmosferi; koyu ahşap renkleri ile aracılığıyla konforu desteklerken, teknik olarak serin bir ortam oluşturuyor. Yenilikçi materyallerin ve mavi ışık aksamlarının eklenmesi, farklı ve vizyoner bir hava katıyor. Renk şeması, siyah, gümüş ve beyazın tipik olarak parlak EQ Mavisi ile birleşimi, geleceğe yönelik bir teknoloji markasını nitelendiriyor. Analog dünyayı dijital dünyaya döndüren grafik unsurlar, ulaşılabilirlik havası sağlamak için estetik bir şekilde uygulanıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu