Tiktok Takipçi Satın Al

Süper Cuma’da Harcamalar 13 Kat Arttı

Markaların sunduğu indirimlerle alışveriş şölenine dönüşen Black Friday, bu yıl da hareketli geçti.


10 yıldır iş ortaklarına ve kullanıcılarına dijital ödüllendirme çözümleri sunan Momento’nun verilerine göre yapılan harcamalar bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık 2 kat artarken, geçen yılki Black Friday’e kıyasla ise yaklaşık 13 kat yükseliş gösterdi. Harcama trendlerinde ise ilk 3 sırayı teknoloji, giyim ve gıda kategorileri aldı.

Tüm dünyada tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için heyecanla beklediği Black Friday, bu yıl da markaların peş peşe duyurduğu kampanyalarla alışveriş şölenine dönüştü. Kurulduğu günden bu yana dijital çözümlere odaklanan Türkiye’nin lider takdir ve ödüllendirme şirketi Momento’nun verilerine göre Black Friday’de yapılan harcamalar geçen yıla kıyasla yüzde 1188, bir önceki cuma gününe kıyasla ise yüzde 96 artış gösterdi.

En çok harcama yapılan kategoriler ise gıda, giyim ve teknoloji oldu. Geçen yıl Black Friday’de bir önceki cuma gününe kıyasla harcamalarda yaklaşık 3 kat artış yaşanırken, en çok alışveriş yapılan ilk 3 kategori yine teknoloji, giyim ve gıda olmuştu.

Ortalama sepet tutarı azaldı

Ortalama sepet tutarına bakıldığında geçen yıla göre düşüş gözlendi. Momento verilerine göre geçen yıl 27 Kasım 2020 tarihine denk gelen Black Friday günü ortama sepet tutarı 167 TL iken, bu yıl 26 Kasım tarihinde gerçekleşen alışveriş festivalinde bu tutar 148 TL olarak gerçekleşti.

Momento portal kullanımı 2,5 kat arttı

Konuya ilişkin değerlendirmede bulanan Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, şöyle konuştu: “Küresel sağlık krizi neticesinde dijital dönüşüm hızlanırken, ticaretin ağırlığı da e-ticarete kaydı. Gerek Türkiye’de Süper Cuma, Efsane Cuma gibi isimlerle bilinen Black Friday’de internet üzerinden yapılan alışverişlerdeki artış gerekse Momento Kart ve Momento portal kullanımına artan talep bu büyük değişimi gözler önüne seriyor. Black Friday günü portal kullanımımızın bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık 1,5 kat, geçen yılki Black Friday’e kıyasla ise 2,5 buçuk kat arttığını görüyoruz.

Bunun yanında Momento Kart tarafında ise Black Friday günü Momento Kart kullanımımızın bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık 1,5 kat, geçen yılki Black Friday’e kıyasla ise yaklaşık 20 kat arttığını görüyoruz. Bu yıl Black Friday’de yapılan toplam harcamalar ise geçen yıla kıyasla yüzde 1188 arttı. Önümüzdeki yıllarda da hem e-ticaretin hem de Momento portal kullanımının önemli ölçüde artacağını öngörüyoruz.”

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu