Tiktok Takipçi Satın Al

Alan Adınızı Seçerken Keşfedin: Hangi Hosting Çeşidi?

Hosting (barındırma), en genel anlamda, depolama ve bilgi işlem kaynaklarının bir veya daha fazla web sitesinin ve ilgili hizmetlerin barındırılması ve bakımı için bir bireye veya kuruluşa sağladığı hizmettir.

Barındırma, web barındırma veya web sitesi barındırma olarak da bilinir. Web hosting kuruluşların ve bireylerin internete bir web sitesi veya web sayfası göndermelerine izin veren bir hizmettir. Bir web hosting veya web hosting hizmeti sağlayıcısı, web sitesinin veya web sayfasının internette görüntülenmesi için gereken teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir.


Web siteleri, sunucu adı ile barındırılır veya saklanır. İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istedikleri zaman yapmaları gereken web sitenizin adresini tarayıcılarına yazmaktır. Bilgisayarları daha sonra sunucunuza bağlanacak ve web sayfalarınız tarayıcı aracılığıyla onlara teslim edilecektir. Etki alanı adınız yoksa, web hosting şirketleri bir tane satın almanıza yardımcı olacaktır.

Linux Hosting ve Windows Hosting Hizmeti

Çoğu web barındırma hizmeti sağlayıcıları iki tür barınma sunar: Linux hosting ve Windows hosting. Genel olarak, Linux barındırma, endüstrideki en popüler barındırma hizmeti olan paylaşılan barındırma anlamına gelir. Aslında, web sitelerinin çoğu şimdi uygun fiyat ve esneklik nedeniyle Linux barınma kullanmaktadır. Linux barınma, WordPress, Zen Cart ve phpBB gibi komut dosyalarını destekleyen PHP ve MySQL ile uyumludur. Windows barındırma ise Windows’u sunucuların işletim sistemi olarak kullanır ve ASP, .NET, Microsoft Access ve Microsoft SQL sunucusu (MSSQL) gibi Windows’a özgü teknolojiler sunar.

Barındırma hizmeti türü büyük ölçüde web sitenizin ihtiyaç duyduğu teknolojilere bağlıdır. Örneğin, WordPress ile bir blog başlatmak veya phpBB kullanarak çevrimiçi bir forum kurmak istiyorsanız, Linux barındırma sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Ancak, web siteniz MSSQL gibi belirli Microsoft teknolojileri gerektiriyorsa, Windows hosting kullanmanız gerekir.

Alan Adınızı Seçerken Keşfedin: Hangi Hosting Çeşidi?

Alan Adınıza Karar Verdiniz Mi?

Web sitenizin amacını belirlediğinizde, uygun bir alan adı (web sitesi adı) bulmak kolay olacaktır. “Ücretsiz” tuzağına düşmeyin – birçok ücretsiz web servis sağlayıcıları barındırma için size ücretsiz bir web sitesi adı verir. Ancak farkında olmadığınız şey, web sitenizin adı “http://www.serviceprovider.com/subfolder/…/seninüyenumaran”nin bir türevi olacaktır . Bu kullanıcı dostu veya profesyonel isim değil.

Tamamen ücretsiz web barındırma hizmetleri mevcut olsa da, alan adı kayıtları ücretsiz değildir. “http://www.siteismin.com” adresini kullanmak için (.com) kayıt defteri kayıt ücretini ödemeniz gerekir. Bu ücret, kayıt süreniz boyunca adınızın size ait olacağını garanti eder.

İstediğiniz adın .com sürümü kullanılamıyorsa, .NET, .ORG, .BIZ, .US, .INFO veya hatta .CA, .UK vb. alma seçeneğiniz vardır. Çoğu kişi genellikle .com kullanılamıyorsa .NET sürümüne gider. Bu ise tamamen size kalmış bir seçenektir.

Saygın Bir Web Barındırma Hizmeti Alın

Neye ihtiyacınız olduğu hakkında bir fikir edindi iseniz, iyi bir web barındırma hizmeti bulmanız gerekir. Web barındırma hizmeti için bazı temel şeyler vardır;

  1. Kendi alan adınızı kullanmanızı sağlar. Yine de profesyonel görünmeyecek “http://www.notyourcompany.com/notyourfolder/…/yourMemberID” olan bir web sitesi adını size tahsis etmez.
  2. Zorunlu reklam banner’ı yoktur.
  3. Web barındırma depolama ile birlikte gelir (yeni başlayanlar için 100MB yeterlidir)
  4. Bant genişliği / veri aktarımı ile birlikte gelir (yeni başlayanlar için 1000MB geniş)
  5. E-posta hizmetleri ile birlikte gelir. Kendi alan adınızla @ alanadiniz.com.tr hesaplarınızı oluşturabilirsiniz.

İhtiyacınıza en uygun web barındırma hizmetini sizin için ekonomik paketler sunan Güzel Hosting ile alabilirsiniz. Farklı ödeme seçenekleri ile kolayca ödeme yapabilir, yeni web sitenizi tasarlamaya başlayabilir ve bir web sitesinin getirebileceği eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu