Tiktok Takipçi Satın Al

SSD Ne İşe Yarar?

Bugün sizlere sistemlerinizi hızlandıracak en önemli donanımlardan birisi olan SSD'nin ne işe yaradığını anlatıyoruz.

SSD ne işe yarar? SSD (Solid-state Drive) son yıllarda kullanımı oldukça artan ve hatta neredeyse herkesin kullandığı “SSD” bir tür hayat kurtarıcıdır dersek benzetmemizde yanılmış olmayız. SSD aygıtların temel kullanım amacı veri depolamaktır.


SSD’nin hayat kurtarıcı olmasını sağlayan en önemli özelliklerinden bir tanesi sağladığı hız konforudur. Birçok bilgisayar sahibinin ortak problemi hız sorunudur.

Kullanıcılar sürekli bilgisayarlarını hızlandırmak ya da yavaşlamasını engellemek için çeşitli yöntemler denerler ve genellikle denedikleri yöntemlerin çoğu işe yaramaz. Dolayısıyla SSD kullanımı ile akıllıca bir seçim yaptıklarını ve bilgisayarlarını geri kazandıklarını düşünüyorlar.

Diğer bir önemli avantajı ise; bilgisayarların ısınma hızını yavaşlatmasıdır. Çoğumuzun bildiği üzere hard disklerde yaygın olan sorunlardan birisi de çabuk ısınmalarıdır. Çabuk ısınan cihazların ömrü de kısalır çünkü hızlı çalışmazlar, bundan dolayı çoğu insan SSD kullanımının daha mantıklı ve avantajlı olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle pek çok bilgisayar kullanıcısı eğer bilgisayarınızda performans ile ilgili sorunlarınız varsa ve yalnızca HDD diskiniz varsa mutlaka bir SSD kart kullanmanızı öneriyorlar.

SSD Ne İşe Yarar?

Bu kadar avantaj ve faydasının yanı sıra, “peki, bu SSD’nin hiç dezavantajı yok mudur?” tarzında sorular sorulacak olursa, SSD’lerin fiyatları dezavantaj olarak sunulabilinir. HDD disklerle karşılaştırdığınızda yüksek orandaki fiyat farkını görebilirsiniz. Günümüzde piyasa değeri sürekli olarak değişen SSD disklerin özelliklerine göre fiyatları 240 TL’den başlayıp 400 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

SSD Ne İşe Yarar?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu