Tiktok Takipçi Satın Al

Spotify Apple’ı Şikayet Etti! Apple İddialara Yanıt Verdi

Spotify Apple’ın, tekelleşmeye yönelik uygulamaları bulunduğu iddiasıyla şikayet etti. Apple, Spotify’ın iddialarına yanıt verdiği bir yazı yayımladı.

İki şirket arasındaki olay bir hayli gergin olup kamuoyu açıklamalarında yapılan en son haber, Çarşamba günü Spotify, Apple’ın App Store’da haksız uygulamaları kullandığını iddia ederek Avrupa Birliği’ne şikayette bulundu.


Spesifik olarak Spotify, Apple’ın geliştiricilerden abonelik için ücret aldığı için bir hayli üzülme yaşandı ve Apple Music’e pazarda haksız bir avantaj sağlamak için tasarlandığını söylüyor. Temel olarak, Apple’ın fiyatını yüzde 30’luk kesimle eşleştirmek için, Apple Music’in fiyatıyla eşleşemez ve Apple’ın teknik kısıtlamalarının insafına kalır denildi. Ayrıca Apple’a yönelik şikayetlerini özetleyen Time to Play Fair adlı bir web sitesi açıldı.

Apple, Spotify’ın “ücretsiz bir uygulamanın tüm avantajlarından koşulsuz şartsız olarak yararlanmasını istediğini” söyleyerek, Spotify’ın dün iddialara geri döndü; Apple’ın yüzde 30’luk kesiminin bir yıl sonra yüzde 15’e düştüğünü ve sadece “küçük bir kesir” olduğunu rahatça bıraktığını söyledi. Abonelerin ”App Store üzerinden kayıt olun.” çağrısını tamamladı.

Spotify Apple’ı Şikayet Etti! Apple İddialara Yanıt Verdi

Variety tarafından görüldüğü üzere, Spotify “her tekelci yanlış bir şey yapmadıklarını önerecek ve rakiplerinin, tüketicilerin kalbinde en iyi menfaatlere sahip olduklarını savunacaklarını” söyledi ve Apple’ın politikalarının tüketicilere zarar verdiğini tekrarladı . “Bu, Apple’ın Spotify’ın iOS’taki  kullanıcılarının Apple müşterileri olduğu ve Apple ile sorunun özüne giden Spotify müşterileri olmadığı inancıyla açıkça belli.” dedi. Çarşamba günü, Avrupa Komisyonu The Wall Street Journal’a Spotify şikayetini aldığını ve sonraki adımlarını belirlemek için çalıştığını doğruladı.

“Spotify’ın dediği kadar para almıyoruz”

Apple, Spotify kullanıcılarının çoğunun uygulamanın ücretsiz, reklamlı versiyonunu kullandığını ve App Store’un buradan hiç gelir elde etmediğini söyledi. Ücretli kullanıcıların önemli bir kısmının da GSM operatörleri ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde ödeme yaptığını vebu gelirlerin de Apple’a gelmediğini belirten şirket, sadece App Store’un sunduğu ödeme platformu üzerinden yapılan ödemelerden, gelir paylaşım modeli doğrultusunda para aldığını söyledi. Spotify Apple’ın yapılan ödemelerin yüzde 30’unu aldığını belirtiyordu. Apple ise bu oranın sadece ilk yıl geçerli olduğunu, sonraki yıllarda Apple’ın payının yüzde 15’e düştüğünü, Spotify’ın ise bu oranı sıfıra düşürmek istediğini söyledi.

Apple uygulamalara güvenli bir uygulama mağazası ve güvenli ödeme imkanı sunduğunu belirterek bu payı hak ettiğini ifade ediyor. Ancak iPhone’lara App Store dışında bir uygulama mağazasından ya da bir şirketin kendi sitesinden uygulama indirmek mümkün değil. Yani bir iPhone uygulamasından ödeme almak için Apple’ın hizmetlerini kullanmak ve Apple’a para ödemek zorunlu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu