Tiktok Takipçi Satın Al

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanmalı? Paylaşım Planlaması Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya platformları hayatımıza girdiği ilk günden itibaren özellikle mobil kullanıcıların davranışlarında büyük bir değişime yol açmıştır.


Başlangıçta bireylerin günlük hayatları ile ilgili paylaşımlar yapmasına yönelik geliştirilmiş bu platformlar zaman içerisinde kurumların da kendilerini öne çıkarabileceği, marka bilinirliği oluşturabileceği ve hatta satış yapabileceği bir platform haline gelmiştir.

Özellikle sosyal medya platformlarında daha fazla takipçiye sahip olmak, ürününü ve hizmetini binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya ulaştırmak isteyen kurumlar sosyal medya platformlarını profesyonel bir şekilde yönetmelidir.

Bunun için de mutlaka bir sosyal medya paylaşım planı ve sosyal medya takvimi hazırlayıp her adımın planlı şekilde atılması en temel kurallardan biridir. Bu içerikte profesyonel bir şekilde sosyal medya hesabınızı yönetmeniz için sosyal medya takvimi nasıl hazırlanmalı ve paylaşım planlaması nasıl yapılmalı sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Sosyal Medya Takvimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Her profesyonel çalışmada olduğu gibi, atılacak adımların önceden planlaması ve bu plana göre hareket etmek en kritik adımlardan birisidir.

Sosyal medya hesap yönetiminde de oluşturacağınız sosyal medya takvimi, hesabın genel görünümünü belirlemede, trendlere ve keşfet gibi en çok görüntülenen alanlara çıkmanız kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra, sosyal medya takvimi oluşturarak çeşitli paylaşım planlama araçları ile tüm paylaşımlarınızı tam zamanında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya takvimi her gün kullandığımız takvimlerde olduğu gibi günlerin ve haftaların sıralandığı bir takvimdir. Ancak bu takvim içerisinde hangi gün hangi konsepti paylaşacağınız yer almaktadır. Aynı zamanda takvim içerisinde o günün paylaşımında yazacağınız açıklama da yer alacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanmalı? Paylaşım Planlaması Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya takviminizi aylık olarak hazırlamanız tavsiye edilse de her zaman aylık olarak paylaşacağınız tüm gönderiler hazır olmayabilir. Bu durumda belli olmayan zamanlarda sadece paylaşacağınız konseptin ne olduğunu yazmanız bile programlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır. Sosyal medya takviminin bir diğer faydası ise özellikle özel günler paylaşımlarında hazırlıklı olmanızdır. Ay içerisindeki özel günleri de yine takvimde işaretleyip paylaşımını hazırladıktan sonra hiç bir özel günü kaçırmadan planlı bir şekilde sosyal medya paylaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşım Planı Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medya takviminizi hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, hedef kitlenizin ay içerisinde gösterdiği davranışlardır.

Bunun için kullandığınız sosyal medya platformunun istatistik sayfasını ziyaret ederek, takipçilerinizin hangi günlerde ve saatlerde etkileşimde bulunduğunu ve hangi paylaşımınızı daha çok beğendiğini ya da görüntülediğini öğrenebilirsiniz. Böylece paylaşım planınızı oluştururken bu saat ve tarihlere dikkat edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sosyal medyadaki trendleri yakından takip etmeniz ve gelecek paylaşımlarınızı bu trendlere ayak uyduracak esneklikte oluşturmanız da oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanmalı? Paylaşım Planlaması Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya paylaşım planı oluştururken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise hesabınızın hem görsel hem de söylem ve anlatım olarak bir bütünlük sağlamasıdır. Hesabınıza erişen kullanıcıların, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi rahatlıkla anlayabilmesi oldukça kritiktir. Sadece ürün ya da hizmet deği, takipçilerinize değerli bilgiler sunmanız da önemlidir.

Bu içerikte sizlere sosyal medya takvimi nasıl hazırlanır ve sosyal medya paylaşım planı nasıl yapılmalıdır sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Herkese planlı ve bol beğenili paylaşımlar dileriz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu