Tiktok Takipçi Satın Al

Sosyal Medya Platformlarının Temsilci Atamaları İçin Son 25 Gün

CRM Group Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, “Sosyal medya kanallarının temsilci atayacağını düşünmüyorum" dedi.

Facebook, Twitter, Periscope, Youtube, Tiktok gibi sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci atamak için son 25 günü kaldı. Atama yapmayan mecralara önce reklam yasağı sonra da 20 milyon TL ceza daha kapıda.


CRM Group Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, “Bu temsilcilik konusu sosyal ağ sağlayıcılarını zora sokabilir. Temsilci konulduğunu varsayalım. Bu durum diğer ülkelere emsal teşkil edebileceğinden dolayı sosyal medya kanallarının temsilci bulunduracağını düşünmüyorum’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde ‘Sosyal Medya Yasası’ olarak hayata geçirilen düzenleme sonrasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu aşan, yurtdışından dünyaya yayılan sosyal medya kanallarına temsilci belirlemeleri için kural koymuştu. Bu kurala uymayanlara ise para cezası, sonrasında reklam yasağı gibi yaptırımlar getirileceği belirtilmişti.

Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi. Firmalar 30 gün içinde temsilci atamazsa ödeyecekleri ceza 30 milyon TL’ye ulaşacak.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya Platformlarının Temsilci Atamaları İçin Son 25 Gün

“Temsilci atamalarını beklemiyorum”

Bu sürece istinaden yaptığı işleri dijital mecrayla buluşturan CRM Group Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer şu yorumlarda bulundu: ‘Bu konu hakkında iki tane durum var. Instagram ve Twitter gibi ülkemizde büyük ilgi gören mecralarda temsilci bulundurmak riskli olabilir.

En ufak bir sorun çıktığında üstüne gelinen kurum olmayı kimse istemez. Temsilci konulduğunu varsayalım. Bu durum diğer ülkelere emsal teşkil edebileceğinden dolayı sosyal medya kanallarının temsilci bulunduracağını düşünmüyorum.’

“Türkiye’nin yaptırımları reklamverenleri zora sokabilir”

Türkiye ile sosyal medya kanallarının temsilci atama krizinin nasıl sonlanacağını merak ettiğini belirten Ramazan Becer, olası kısıtlama ve kapatma durumlarında binlerce dijital reklam şirketinin çok zor duruma düşeceğini belirtti. Sosyal medya kanallarının kapatılmasının da gündeme geldiğini kaydeden Becer,

“Eğer bu kanallar, temsilci atamazsa para cezalarını ödeyecekler ama sonraki süreçte, reklam yasağı, hızlarının düşürülmesi gibi yaptırımlar uygulanırsa, ülkedeki dijital reklamcılık anlamında merkeze oturan mecraları kapatarak, internet üzerinden reklam veren milyonlarca insan da mağdur olacak. Asıl cevabının verilmesi gereken soru bu.” diye konuştu. Sektörün gözünün kulağının gelecek haberlerde olduğunu kaydeden Becer, “Bu konuda ciddi endişelerimiz var” dedi.

Sosyal Medya Platformlarının Temsilci Atamaları İçin Son 25 Gün

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu