AMD

Sony Hisseleri PlayStation 5 Sevkiyat Tahminini Düşürdükten Sonra %8,6 Düştü

Sony, çeyreği %13’lük bir gelir artışıyla kapattı, ancak sevk edilen PlayStation 5 konsollarının sayısı için mali yıl tahmini 14,8 milyondan 11,5 milyon birime düşürüldü ve oyun bölümü için gelir beklentileri %6 azaldı. Sony’nin hisse senedi fiyatı Perşembe günü işlem görmeye başladıktan sonra bu tahminlere %8,6 düşüşle tepki verdi.

Sony hisseleri PlayStation 5 sevkiyat tahminini düşürdükten sonra %8,6 düştü. Bloomberg’in açıkladığı gibi, Sony temsilcileri, 2022 takvim yılı boyunca parça kıtlığının devam etme olasılığının yüksek olduğu ve lojistikle ilgili sorunlar hakkında açıklamalar yaparak yatırımcıların karamsarlığını artırdı.

Sony’nin film işinin başarısı ve Apple’ın akıllı telefon görüntü sensörlerinden elde edilen güçlü gelir, üç aylık raporun olumsuz izlenimini bir şekilde dengeledi, ancak Sony’nin oyun işi için uzun vadeli beklentiler yatırımcılarda büyük endişe yarattı.

Asimetrik Danışmanlardan uzmanlara göre, piyasada yapısal değişikliklerin olmaması bile, Sony’nin önümüzdeki çeyrekte finansal performansını iyileştirmesine izin vermeyecek, özellikle de dünya çapında karantinaları terk etme olasılığı göz önüne alındığında. Sony, abonelik akış hizmetini önümüzdeki çeyreğe kadar başlatırsa, işinin karlılığını olumsuz etkileyebilir.

Sony Hisseleri PlayStation 5 Sevkiyat Tahminini Düşürdükten Sonra %8,6 Düştü

Sony, 2021 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporunu yayınladı. Film ve televizyon, müzik, yarı iletken ve finans işlerinin güçlü performansı sayesinde satış geliri, bir önceki yıla göre artışla 3.031,3 milyar yen’e (26.4 milyar $) ulaştı. %13. Şirketin bu çeyrekteki işletme karı 465.2 milyar yen (4 milyar$) oldu. Öz sermaye payları, varlık değer düşüklükleri ve COVID-19 fon harcamaları (bu mali yıl ve önceki mali yıl) gibi tek seferlik faktörler hariç tutulduğunda, çeyrekte faaliyet karı yıllık bazda %15 arttı. Ancak Sony PS5 satışı, işletme karı açısından oldukça iyi.

Sony Oyun ve ağ hizmetinin tamamı yıllık %8 düşüşle 813,3 milyar yen (7,1 milyar dolar $) satış yaptı. Düşüş, temel olarak donanım ve çevre birimi satışlarındaki düşüşten kaynaklandı; birinci taraf olmayan oyunların (uygulama içi satın almalar dahil) satışlarındaki düşüş ve birinci taraf oyunların satışları. Ancak oyun ve ağ hizmetleri segmentinin işletme karı 121 milyar yen (1 milyar dolar) arttı. Bu, esas olarak Sony PS5’in maliyet fiyatının altında satmasından kaynaklanan kayıplardan kaynaklanmaktadır; ve satış yönetimi giderlerinin azaltılması.

Ayrıca Sony, Oyunlar ve Ağ Hizmetleri segmenti için 2021 mali yılı satış tahminini düşürdü; Beklenenden daha düşük Sony PS5 satışları nedeniyle. 31 Aralık 2021 itibariyle, PS5 toplam 17,2 milyon adet sattı. Mali yılın üçüncü çeyreğinde, Sony PS4 200.000 adet sattı; Sony PS5 3,9 milyon adet sattı ve oyunlar 92,7 milyon kopya sattı (11,3 milyon birinci taraf oyun). Oyunun dijital versiyonu %62’sini oluşturuyor. Sony PS+ üyeliğinin 48 milyon abonesi ve 111 milyon aylık aktif kullanıcısı var.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ekipman çekilişi
TeknoDiot Oyuncu Ekipmanı ve Steam Cüzdan Kodu Çekilişi
GAMING EKİPMAN ÇEKİLİŞİ YAPIYORUZ!
ŞİMDİ KATIL!