Tiktok Takipçi Satın Al

SON DAKİKA: Google, Türkiye’den Çekiliyor mu? Yeni Açıklama Yayınlandı!

Dün gündeme oturan Google’ın Türkiye’den çıkma olasılığı herkesi meraklandırmıştı. Google’dan yeni bir açıklama daha geldi.

Google, Türkiye’den çekileceğine yönelik ortaya çıkan iddialara yanıt niteliğinde detaylı bir açıklama daha yayınladı. Net bir şekilde açıklama da “Türkiye’den çekileceğimizi söylemedik.” cümlesi vurgulandı.


Gündemde dolaşan bazı haberlerde ise Google uygulamalarının yer almayacak olması adeta şok etkisi yaratırken, Bugün ise Google’dan yeni bir açıklama daha gelmiş oldu.

Google Türkiye’den çekiliyor mu? Android’e veda mı?

Yayınlanan yeni açıklama ise şöyle; “Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme;

2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptık.

Dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk. Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz.

SON DAKİKA: Google, Türkiye'den Çekiliyor mu? Yeni Açıklama Yayınlandı!

“Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.”

SON DAKİKA: Google, Türkiye'den Çekiliyor mu? Yeni Açıklama Yayınlandı!

Peki yeni telefonlarda Google servisi olacak mı?

Google’ın bu açıklamalarından sonra hemen akla gelen soru ise “yeni telefon modellerinde Google uygulamaları ve servisleri olacak mı yoksa olmayacak mı?”

Hemen açıklık getirecek olursak Google’ın açıklamasına göre yeni telefonlarda Google servisleri bulunmayacak. Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Bir umut notu da şöyle; Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Son olarak bilgi notunda şu sözler yer alıyor: “Google, Türkiye pazarından çıkabileceğini hiçbir şekilde belirtmedi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu