Snapdragon 4 Gen 2 Tanıtıldı: Özellikleri Neler?

Qualcomm, Snapdragon 4 Gen 1’in halefi olan Snapdragon 4 Gen 2’yi tanıttı. Yeni yonga, 4nm süreciyle üretilen ilk çip olma özelliğine sahip.

Çip, 2.2GHz hızında çalışan iki performans çekirdeği ve 2.0GHz’de çalışan 6 verimlilik çekirdeğine sahip. Performans açısından, önceki nesile göre %10’luk bir artış sunuyor. Bağlantı özelliklerinde herhangi bir yükseltme bulunmamakla birlikte, çip sadece 2.4GHz ve 5GHz’de Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.1 ile aptX ses desteği sağlıyor. Yeni çip, kamera donanımında yeni bir gürültü azaltma özelliği olan MCTF özelliğine ve EIS özelliğine sahiptir.


Snapdragon 4 Gen 2, Quick Charge 4+ desteğiyle birlikte gelir ve Qualcomm’a göre bu sayede bir pil, 15 dakikada %50’ye kadar dolabilir. Yeni yongayı kullanan telefonların bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca yonganın diğer özellikleri arasında üretim süreci (4nm), ekran desteği (FHD+ 120 FPS), RAM (LPDDR5X, 3,200MHz), kamera (108 MP, 32 MP sıfır gecikme), video desteği (1080P @ 60FPS, EIS), şarj desteği (Quick Charge 4+) ve depolama (UFS 3.1) yer alıyor.

Snapdragon 4 Gen 2 Özellikleri

Üretim süreci 4nm
Performans çekirdeği 2x 2.2GHz
Verimlilik çekirdeği 6x 2.0GHz
Ekran desteği FHD+ 120 FPS
RAM LPDDR5X, 3,200MHz
Kamera 108 MP, 32 MP sıfır gecikme
Video desteği 1080P @ 60FPS, EIS
Şarj desteği Quick Charge 4+
Depolama UFS 3.1

Performans açısından, Qualcomm, daha yüksek CPU çekirdek saat hızları sayesinde CPU performansında %10 artış sunduğunu belirtiyor. Snapdragon 4 Gen 2, önceki modeli Snapdragon 4 Gen 1 ile aynı 2+6 CPU çekirdek yapılandırmasını kullanıyor. 2 Cortex-A78 tabanlı Kryo CPU çekirdeğiyle 6 Cortex-A55 tabanlı çekirdek bir araya geliyor.

Daha yeni bir sürecin kullanılmasıyla Qualcomm, her bir çekirdek setindeki üst saat hızlarını yaklaşık %10 artırarak A78 çekirdeklerini 2,2 GHz’ye ve A55 çekirdeklerini 2,0 GHz’ye çıkarmıştır. Bu nedenle, %10 CPU performans kazancı hem tek hem de çoklu iş yüklerinde oldukça tutarlı olmalı. Mimari açıdan, bu çekirdeklerle ilgili söylenmemiş bir şey yok.

Bunlar, kabaca performanslı CPU çekirdekleridir, ancak yaşları ve daha yüksek saat hızlarının eksikliği performans potansiyellerini sınırlar. Snapdragon 4 serisinin ultra bütçe odaklı yapısı, bu yonganın herhangi bir Armv9 çekirdeğe geçmesi için son kısımdır. İlginç bir şekilde, 4 Gen 2, A55 çekirdeklerine gelince biraz önde olacak; 6G1’in küçük çekirdekleri, aynı üretim sürecinde olsa bile sadece 1,8 GHz’ye çıkıyor. Bu nedenle, bu parçalar arasındaki CPU performans farkı biraz azalacak (tabii ki zorunlu 6 Gen 2 geldiğinde kadar). Bu arada, Qualcomm GPU performansı konusunda sessiz kalmaktadır. Şirket birkaç yıl önce GPU’larına harici ürün numaraları vermeyi bıraktı ve Snapdragon 4 çıkışında performans beklentileri de vermiyorlar. Bu nedenle burada herhangi bir kazanç beklemiyoruz, özellikle yonga hala HD/FHD cihazları desteklemek için tasarlanmış olduğu için.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu