Tiktok Takipçi Satın Al

Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bilgisayar toplayacaklar için sistem toplarken dikkat edilmesi gerekenleri anlattık.

Sistem toplama yapılırken dikkat edilecekler, oldukça fazladır. Çünkü günümüzde onlarca marka ile bilgisayar sistemi vardır. Hangi parça nereye göre seçilmeli ve en uygun şekilde bilgisayar sistemlerinin oturması nasıl sağlanır? Bunlardan bahsedeceğiz. Öncelikle, işletim sistemi seçimi yapılmalıdır. Bir işlemci alındığında genellikle iki adet marka bulunur.


Bunlar Intel ve AMD’dir. Eğer oyun seven birisi iseniz, oyunlar için daha fazla fps ve daha iyi bir performans alabilmek için tercih edilecek işlemci Intel olmalıdır. Sistem toplama yapılırken dikkat edilecekler, aynı zamanda yayıncılık ve grafik tasarım işleri ile uğraşanlar için renderda daha iyi performans alabilmek için AMD tercihi yapılarak seçilmelidir. Performans testlerini izleyerek işlemci almak isteyenler için AMD işlemci önerilebilir. Ana kart seçimi ise Mainboard olarak belirlenmelidir. Satın alınacak işlemci AMD ise buna uyumlu bir ana kart seçilmelidir.

Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM ve HDD Seçimi

Sistem toplama, yapılırken, RAM seçimi yaparken ana kartın DDR3 RAM tipine sahip olan özellikler için DDR4 RAM, DDR3 RAM tipine sahip olanlar ise DDR3 RAM seçilmelidir. Bunun yanı sıra anakartın ve RAM’ın Hafıza Bus hızı aynı olması şarttır. Örnek olarak ana kartın 2000 Mhz hıza sahip olması satın alınacak RAM için 2000 Mhz hıza sahip olması gerekir.

HDD, yani sabit disk seçimi yaparken ise satın alınan ana kart SATA özellikli ise buna uyumlu olmalıdır. Ya da SATA 3 özellikli ise uyumu buna uygun olmalıdır. SATA 2 ya da 3 özellikli olarak sabit disk seçilemez. Bu sistemlerin en fazla tercih edileni ise SATA 3 olarak ifade edilebilir. Bunlarla birlikte kasa seçimi özelliği ile soğutma ve boyut olarak ATX boyutunda kasa alınmalıdır. Tasarımı ise en sona bırakmaya çalışarak seçim yapabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu