Tiktok Takipçi Satın Al

Sınırları Kaldıran Pazarlama Stratejisi: Omnichannel Pazarlama Nedir?

Omni, Yunanca’da “bütün, hepsi” anlamına gelen bir ön ektir. Omnichannel pazarlama ise pazarlamanın tüm kanallarını kullanmayı ifade eder. Çok kanallı pazarlama, bir işletmenin veya markanın hedef kitlesine ulaşmak için tercih ettiği stratejilerden biridir.

Müşteri İletişimini Yeniden Tanımlayan Omnichannel (Çok Kanallı) Pazarlama Nedir?


Omni, Yunanca’da “bütün, hepsi” anlamına gelen bir ön ektir. Omnichannel pazarlama ise pazarlamanın tüm kanallarını kullanmayı ifade eder. Çok kanallı pazarlama, bir işletmenin veya markanın hedef kitlesine ulaşmak için tercih ettiği stratejilerden biridir. Omnichannel pazarlamada dijital kanallar bütünleşik bir şekilde kurgulanır. Yani bu stratejiyle yönetilen pazarlama kanalları arasında e-posta, SMS, push bildirimleri, chatbot ve sosyal medya gibi araçlar olduğunu söylemek mümkündür. Bu kanallar bütüncül müşteri deneyimleri hedefine yönelik olarak uyumlu şekilde kullanılır.

Söz konusu stratejide farklı kanalların bir araya getirilmesinin sebebi, hedef kitleye ulaşmayı her noktadan mümkün kılmaktır. Örneğin; bu pazarlama tekniği sayesinde e-postalarını kontrol etmeyen fakat sosyal medyada uzun saatler geçiren bir tüketiciye ulaşmanız mümkün olur. Hedef kitleye geniş erişim sayesinde marka farkındalığı yaratmayı başarırsınız. Müşteri deneyiminiz iyileşir ve buna bağlı olarak satışlarınızı artar.

Omnichannel Pazarlamanın Hedefleri Nelerdir?

Omnichannel çok kanallı pazarlamanın birçok hedefi bulunur. Bunlar, aslında her markanın ulaşmaya ve sürdürmeye çalıştığı standart pazarlama hedefleridir. Omnichannel pazarlama, bu hedeflere daha hızlı ulaşmanıza ve yarattığınız etkiyi korumanıza yardımcı olur. Omni pazarlamanın hedeflerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Müşteri deneyimini iyileştirmek
 • Müşteri sadakatini artırmak
 • Satışları teşvik etmek
 • Marka farkındalığını ve görünürlüğünü artırmak
 • Verimlilik ve gelir seviyesini yükseltmek
 • Müşteri davranışlarını ve verilerini anlamak

Bu hedeflere ulaşarak potansiyel müşterileri mevcut, hatta sadık hâle getirebilirsiniz. Marka sadakati ve bağlılığı oluşturabilirsiniz. Tüm bunların sonucunda pazarda avantaj elde ederek rakiplerinizin önüne geçersiniz.

Marka Farkındalığını Destekleyen Omnichannel Marketing Yönteminin Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Çok kanallı pazarlama, her şeyden önce hedeflerinizi bir bir gerçekleştirmenize destek olur. Çünkü marka farkındalığı oluşturmak ve müşteri sadakati yaratmak gibi hedefler, tüm iş sahipleri için ortaktır. Bir markanın varlığını kanıtlaması ve sürdürmesi için gerekli temel nitelikler bellidir. Çok kanallı pazarlama, size bu nitelikleri sunar. Bir adım öteye geçmek istediğinizde diğer omnichannel pazarlama avantajlarını da yakalamanız mümkün olur.

 • Geniş kitlelere ulaşma
 • Tutarsızlığı azaltma
 • Müşteri etkileşimini artırma
 • Kişiselleştirilmiş deneyim sunma
 • Veri ve analiz olanakları
 • Rekâbet avantajı elde etme

İyi bir omnichannel pazarlama yönetimi ile tüm bu avantajları elde etmeniz mümkündür. Önemli olan, marka konumunuzu ve hedef kitlenizi doğru belirlemektir. Böylece hangi kanallara ne kadar ağırlık vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Verileri okuyup ipuçlarını takip ederek doğru adımlar atarsınız. Böylece çok kanallı pazarlamadan maksimum düzeyde faydalanabilirsiniz.

SmartMessage ile Omnichannel Pazarlama Stratejinizi Geliştirin!

Omnichannel marketing stratejisini en iyi şekilde kullanmak için öncelikle hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Ardından bu kitlenin en çok kullandığı kanallarda var olmak gelir. Bu kanalları optimize etmek ve kişiselleştirme stratejisi oluşturmak da son derece önemlidir. Böylece müşteri odaklı ilerleyebilirsiniz. Özel teklif, içerik ve mesajlar sunabilirsiniz. Eyleme geçtikten bir süre sonra farklı kanallardan gelen verileri analiz etmeniz gerekir. Bu noktada verileri doğru okumak ve iyi anlamak önemlidir. Örneğin performans düzeyinizi net olarak belirlemek için test ve ölçümler yapabilirsiniz. Bu ölçümlerin ışığında ve pazarı takip ederek sürekli güncelleme ve iyileştirmeye giderseniz yerinizi korursunuz.

SmartMessage, müşteri ve ortaklarına kapsamlı deneyim sunan bir pazarlama platformudur. Bu deneyim bağlamında omnichannel pazarlama çözümleri sunmayı hedefler. Bu platformu kullanarak tüm kanallarda etkin iletişim sağlarsınız. Her bir müşteri için bütünleştirilmiş profil oluşturursunuz. İşinizi kolaylaştıracak şablonlar sayesinde mesajlarınızı özelleştirirsiniz. Kişiselleştirilmiş müşteri yolculukları oluşturmak için çizdiğiniz haritayı takip ederek dijital deneyim başarısı yaşarsınız. Ayrıca chatbotlar sayesinde müşteri etkileşimini yükseltmeniz mümkündür. Böylece pazarlama stratejinizi en doğru şekilde yöneterek hedeflerinize ulaşırsınız.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu