Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

Siber Sigorta Nedir ve Neleri Kapsar?

Daha fazla insan çevrimiçi güvenliğini iyileştirmeye çalışırken, sıklıkla bakılan bir alan da siber sigortadır. Ama nedir ve satın almaya değer mi?

Acil bir durumda varlıklarınızı korumak her zaman akıllıca bir fikirdir. Bazı ülkelerde, bazı şeyler için sigorta yaptırmak yasal bir zorunluluktur. İşte bu noktada siber sigorta devreye girmekte.

Hayatınızı mahvetmek için kötü niyetli bir saldırgana veya ucube bir kazaya ihtiyacınız yok. Uzmanlar, arabanız, eviniz veya sağlığınız gibi, hasar gördüğünde ağır faturalarla sonuçlanabilecek hayatınızdaki önemli şeyleri sağlamanızı tavsiye ediyor. Hayatlarımız dijital bir alana kayarken, kendinizi siber uzayda sigortalamak mantıklı mı?


Siber sigorta yeni ve şu anda herkes için olmasa da, herkesin önemli bir çevrimiçi varlığı olduğu için öğrenmek için önemli bir araçtır. Öyleyse daha derin bir dalış yapalım.

Siber Sigorta Nedir?

Siber Sigorta Nedir ve Neleri Kapsar?

Saldırının niteliğine bağlı olarak, bilgisayar korsanları birkaç yüz ila milyonlarca dolarlık hasara neden olabilir. Bu saldırılar bir kişiyi veya işletmeyi mahvedebilir ve ele alınması çok zordur.

Ne yazık ki, suç faaliyetinin bu yeni boyutu, pek çok genel sigorta poliçesinin sorumluluğunda değildir. Saldırıya uğrayanlar, ancak çok geç olduğunda kapsama alanı olmadığını fark ederler.

Siber sigorta, dijital çağın bu modern sorununun cevabıdır. “Siber risk” veya “siber sorumluluk sigortası” olarak da bilinen bu poliçeler plakaya çıkıyor.

Siber Sigorta Neleri Kapsar?

Siber Sigorta Nedir ve Neleri Kapsar?

Farklı siber sigorta poliçeleri, sigorta sağlayıcısına bağlı olarak çeşitli siber saldırıları kapsar. Göz önünde bulundurulması gereken bazı popüler kapsama seçenekleri şunları içerir:

Hırsızlık ve Dolandırıcılık

İnsanlar çevrimiçi verilerinizi çaldığında, siber sigorta yardımcı olabilir. Birisi oturum açma bilgilerinizi çalınan fonlar veya hileli transferlerle sonuçlanan suç faaliyetlerinde bulunmak için kullanırsa, siber sigorta poliçeleri bu bilgileri geri almanıza yardımcı olabilir.

Hukuki Soruşturmalar

Siber saldırılar, bir hukuk ekibini dahil etmeniz gereken bir noktaya ulaştığında, başarısız olsalar bile faturalar hızla birikebilir. Siber sigorta, bir siber saldırı soruşturması için her türlü yasal veya teknik ücreti kapsar.

Bu teminatlar ayrıca siber saldırının kapsamlı bir şekilde incelenmesine ve zararların nasıl telafi edileceğine veya suçlunun nasıl tespit edileceğine yardımcı olması için bir adli tıp hizmetinin işe alınmasını da kapsayabilir.

Daha kişisel bir düzeyde, siber zorbalık nedeniyle çevrimiçi tacizden kaynaklanan zararların giderilmesine de yardımcı olabilir. Mahkeme davaları için kanıt elde etmek pahalıdır ve dışarıdan yardım gerektirebilir.

Veri İhlalleri

Gizlilik, herhangi bir sağlam iş uygulamasının önemli bir bileşenidir. Tonlarca hassas bilgi tuttuğunuzda, kullanıcılar geçimlerini sizin elinize bırakır. Önemli veri sızıntıları, durumu ele almak için hemen harekete geçmeyi gerektirir.

Kayıp Gelir

Büyük bir şirkete sahipken, küçük bir aksama sayısız dolarlık zarara neden olabilir. Siber saldırılar nedeniyle operasyonları kapatmak maliyetlidir. Bilgisayar korsanlarının ticari faaliyetlerde duraklamaya neden olmasının birçok nedeni vardır.

Hassas verilerle çalışıp çalışmadığınızı ve sistemlerinizin güvenli olmadığı konusunda sizi uyaran bir siber saldırı olup olmadığını ve bu nedenle yükseltme yapmanız gerekip gerekmediğini düşünün. Hack’ler, müşteri listenizi tehlikeye atabilir veya görevlerinizi yerine getirmek için ihtiyaç duyduğunuz verilere erişmenizi geçici olarak engelleyen başka bir şey yapabilir.

Ayrıca, sistemleri hacklemek için kullanılan yazılımların sistemlere fiziksel olarak zarar vermesi ve şirketleri sistemleri yeniden inşa etmeye zorlaması da söz konusudur. Fidye yazılımlarının kullanıcılardan veri rehin tutmasıyla ilgili önemli sorunlar da vardır . Birisi taleplerini karşılayana kadar tüm bir web sitesini rehin alabilirler.

Gasp

Bir bilgisayar korsanı verilerinizi ele geçirir ve istediklerini elde edene kadar serbest bırakmak veya yok etmekle tehdit ederse, bu davalar gasp kapsamına girer. Gasp politikalarına sahip siber sigorta, soruşturmanın finanse edilmesine yardımcı olur.

Bazı politikalarda, özellikle pahalı olmak üzere herhangi bir veriyi kurtarma maliyetlerini kapsayan fidye yazılımı koruması bile vardır.

İtibar

İster şirket, ister birey olun, iftira yıkıcıdır. Siber zorbalık ve diğer çevrimiçi tacizler, birinin itibarınızı zedeleyen sahte haberleri yaymasını hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Maddi olmayan hasarlardan kurtulmak zordur ve yatırım yapmadan önce poliçenizin belirli şartlarını gözden geçirmek önemlidir.

Dijital Kurtarma

Bir siber saldırı herhangi bir yazılımınızı veya verinizi kaybetmenize neden olursa, siber sigorta poliçeleri bunu düzeltmek için yapılacak tüm masrafları karşılamaya yardımcı olabilir. Bazen bu, orijinal verileri geri yüklemek veya hasarlı verileri değiştirmek için önlemler almak anlamına gelir.

Fiziksel Hasarlar

Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar, güvenlikten ödün vermekten fazlasını yapabilir. Bazı siber saldırılar fiziksel ekipmanı yok eder. Bazen bu saldırılar, güvenlik sistemlerini tamamen yeniden yapmanızı gerektirir; bu da sıkıcı ve maliyetlidir. Daha aşırı durumlarda, makinelerin tamamen değiştirilmesi gerekir.

Siber Sigorta: Bireysel ve İşletmeler

Siber Sigorta Nedir ve Neleri Kapsar?

Diğer birçok sigorta poliçesi gibi, siber sigorta da kişisel veya bir kurum için olabilir. Bu farklı sigortalar kapsam ve fiyat bakımından farklılık gösterir.

Sigorta şirketleri genellikle kişisel siber sigortayı ev sahibi sigortasına ek olarak satarlar. Bunlar genellikle çevrimiçi taciz, çevrimiçi dolandırıcılık ve bilgisayarlardan kötü amaçlı yazılımları kaldırma maliyeti gibi “gündelik insanın” karşılaşabileceği şeyleri kapsar.

Popülaritesi artsa da, kapsamın kendisi henüz çok popüler değil. Birçok ev sahibinin üzerinde uyuduğu ancak çevrimiçi varlıklarını güvence altına almak isteyip istemediklerini düşünmeleri gereken ek bir masraftır.

Düzenli olarak bilgisayarlarla doğrudan ilgilenmiyorsanız, bu çok önemli değildir. İnterneti bu kadar çok kullanmadığınızda, haraç veya tacizle karşılaşma şansınız nedir?

Ancak, bilgisayarda çok çalışıyorsanız ve bilgisayar korsanları sizi değerli bir hedef olarak görebilirse, kapsama seçeneklerinize bakmalı veya şirketinize sizi kapsayan bir poliçeleri olup olmadığını sormalısınız.

Siber sigorta, özellikle bankalar veya sağlık kurumları gibi kendilerini birincil hedef haline getirecek inanılmaz derecede hassas ve değerli bilgilerle uğraşan işletmeler için modern bir gerekliliktir .

Çoğu politika, artan ihtiyaç nedeniyle şu anda yalnızca büyük şirketleri kapsamaktadır. Maliyetler, bir şirketin siber saldırılara karşı ne kadar “savunmasız” olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Siber Sigorta Almalı mıyım?

Siber sigorta yaptırmak zorunlu değildir, ancak dijital bir alanda çok sayıda değerli bilgiyle uğraşıyorsanız bakmanız gereken bir şeydir. Kapsam seçeneklerinizi ve buna değip değmediğini öğrenmek için sigorta sağlayıcınızla konuşmak akıllıca bir fikir olabilir. Teknolojinin günlük hayatımızda artan önemi ile dijital varlıklarımızın sorumluluğunu almak çok önemlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu