Siber Saldırıların Sayısı Katlanarak Artıyor

Siber saldırıların sayısı yıl başından bu yana neredeyse dörtte bir arttı.

2020’nin ilk çeyreğinde, 2019’un dördüncü çeyreğine göre %22,5 daha fazla siber saldırı tespit edildi. Yasaların çoğu devlet kurumlarına, finans endüstrisine, sanayi kuruluşlarına ve tıbbi kuruluşlara yönelikti.

Çalışmada belirtildiği gibi, 2020’nin ilk çeyreğinde, saldırıların çoğu devlet kurumlarına, sanayi kuruluşlarına, finans endüstrisine ve tıbbi kuruluşlara yönelikti (sayı  % 66’dan% 81’e yükseldi ).  Uzmanlara göre böyle bir aktivite artışı, koronavirüs pandemisini artırabilir. Ayrıca, tüm kimlik avı postalarının yaklaşık% 13’ü COVID-19 ile ilgiliydi: bunların yaklaşık yarısı (% 44) bireylerden geliyordu ve  her beşinci posta devlet kurumlarına gönderildi.

Endüstri de acı çekti: fidye yazılımlarının her onuncu saldırısı, gölge kopyaları kaldırabilen ve endüstriyel kontrol sistemlerinin çalışmasıyla ilişkili süreçleri durdurabilen yeni Snake fidye yazılımı da dahil olmak üzere Truva atlarına yönelikti.

Hackerlar kendi sitelerini oluştururlar ve kendileri için fidye almazlarsa kurbanlardan çalınan dosyaları yayınlarlar. Bu tür bir gasp ivme kazanıyor: Saldırganlar, tehlikeye atılan kuruluşlar üzerinde yeni baskı kolları arıyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Siber Saldırı Nedir?
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu