TeknoDiot
     
     
     

Siber Saldırı Nedir?

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı bu alanda uzmanlaşmış kimselerin hedef veya hedeflere yaptığı sanal saldırılardır. Bu saldırılar olabildiğince zarar verebilir. Banka hesapları,kişisel veriler;devletler arası yazışma,konuşma ve diplomatik belgelerin ifşa olmasına neden olabilir.

Bu saldırılara örnek verecek olursak, 1982 tarihinde “Sibirya Boru Hattının Patlatılması” şimdi büyük ihtimalle ne alaka diyeceksiniz hemen anlatayım. O dönemlerde bilgisayar teknolojisi CIA tarafından en büyük silah olarak kullanılıyordu. Boru hattını inceleyen bilgisayara bir takım kodlar ekleniyor ve bilgisayarın kafası karıştırılıyordu.Bu saldırının ismi “Mantık Bombasıdır.

“Bir diğer örneği ise 2010 yılında gündeme oturan İran Nükleer Santraline düzenlenen siber saldırı bu olayda kullanılan Stuxnet virüsü nükleer santrale sızdırılmış ve çalışanların cihazına bulaştırılmıştır.Bir rivayete göre santralin etrafına birçok USB Disk bırakılmış ve bunları bulan çalışanlar bilgisayarlara takmış ve virüs bulaşmış.Saldırıyı hiç bir devlet üstlenmesede ABD-İsrail ortaklı bir saldırı olduğu sanılmaktadır.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


iOS Gmail Uygulaması Artık Görüntüleri Yüklemeden Otomatik Olarak Engelleyecek

Buğra Noyan

ServerKurma.com Oyun Sunucu Sağlayıcısı

TeknoDiot Bey

Masrafsız Dijital Banka Enpara’ya Sanal Kart Özelliği Geldi

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.