Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı bu alanda uzmanlaşmış kimselerin hedef veya hedeflere yaptığı sanal saldırılardır. Bu saldırılar olabildiğince zarar verebilir. Banka hesapları,kişisel veriler;devletler arası yazışma,konuşma ve diplomatik belgelerin ifşa olmasına neden olabilir.

Bu saldırılara örnek verecek olursak, 1982 tarihinde “Sibirya Boru Hattının Patlatılması” şimdi büyük ihtimalle ne alaka diyeceksiniz hemen anlatayım. O dönemlerde bilgisayar teknolojisi CIA tarafından en büyük silah olarak kullanılıyordu. Boru hattını inceleyen bilgisayara bir takım kodlar ekleniyor ve bilgisayarın kafası karıştırılıyordu.Bu saldırının ismi “Mantık Bombasıdır.

“Bir diğer örneği ise 2010 yılında gündeme oturan İran Nükleer Santraline düzenlenen siber saldırı bu olayda kullanılan Stuxnet virüsü nükleer santrale sızdırılmış ve çalışanların cihazına bulaştırılmıştır.Bir rivayete göre santralin etrafına birçok USB Disk bırakılmış ve bunları bulan çalışanlar bilgisayarlara takmış ve virüs bulaşmış.Saldırıyı hiç bir devlet üstlenmesede ABD-İsrail ortaklı bir saldırı olduğu sanılmaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu