1. Ana sayfa
  2. Mobil Uygulama Haberleri
  3. Aman Dikkat! Seyahat ve Otel Uygulamaları İzinsiz Ekran Kaydı Yapabiliyor

Aman Dikkat! Seyahat ve Otel Uygulamaları İzinsiz Ekran Kaydı Yapabiliyor

TechCrunch sitesi tarafından paylaşılan rapora göre bazı popüler otel, havayolu ve perakende satış uygulamaları kullanıcıların bilgisi dahilinde olmadan ekran kaydı yapıyor.

«
Aman Dikkat! Seyahat ve Otel Uygulamaları İzinsiz Ekran Kaydı Yapabiliyor Mobil Uygulama Haberleri

Kısa bir süre önce ortaya çıkan rapora göre çoğu popüler iOS uygulaması iPhone kullanıcılarının ekranlarını kaydediyor.

TechCrunch sitesi tarafından paylaşılan rapora göre bazı popüler otel, havayolu ve perakende satış uygulamaları kullanıcıların bilgisi dahilinde olmadan ekran kaydı yapıyor. Oturum tekrarı metodu adıyla bilinen ve Glassbox ve benzeri birçok üçüncü parti uygulama tarafından kullanılan bu teknik, mobil uygulamanın içine entegre ediliyor. Kurulumu tamamlandıktan sonra Glassbox’ın içindeki yazılım kullanıcının uygulama içerisinde yaptığı her aksiyonu kayıt altına alıyor.

Uygulama, hareket takibinin yanı sıra ekran kaydı da alıyor. Bazı uygulamalar için büyük bir problem teşkil etmeyen bu sistem, kredi kartı bilgileri, kimlik bilgileri ya da diğer finansal ve kişisel bilgilerin girilmesi zorunlu olan seyahat uygulamalarında büyük bir risk oluşturuyor.

Aman Dikkat! Seyahat ve Otel Uygulamaları İzinsiz Ekran Kaydı Yapabiliyor Mobil Uygulama Haberleri

TechCrunch tarafından oluşturulan rapor, birçok tanınmış seyahat ve perakende satış firmasının uygulamalarında Glassbox teknolojisini kullandığını ortaya çıkarıyor. Kullanıcıların bu durumdan haberi olmadığı gibi tüm bu işlemler izin alınmadan yapılıyor. iPhone ekranlarının kaydeden uygulamalardan bazıları ise Air Canada, Abercrombie & Fitch, Expedia, Hotels.com ve Singapore Airlines gibi global şirketlere ait.

Yayınlanan raporda Air Canada şirketinin iPhone uygulamasının kaydettiği verileri uygun bir biçimde sansürlemediği ortaya çıkmış. Bu da demek oluyor ki pasaport numaraları, kredi kartı bilgileri ve diğer veriler apaçık ortada. Birkaç hafta önce Air Canada firması tarafından yapılan açıklamaya göre uygulamanın veri açığı olduğunu ve tam 20.000 profili deşifre ettiğini söyledi. Bu noktadan yola çıkacak olursak diğer uygulamaları da aynı şeyi yapabilir. Kullanılan uygulamaları iki kez kontrol etmekte fayda var.


Bir Cevap Yaz

Buğra Noyan Hakkında

Buğra Noyan

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *