Tiktok Takipçi Satın Al

SEO Danışmanlık Hizmeti Nedir?

SEO danışmanlık hizmeti, dijital pazarlama alanında gelişmek isteyen işletmelerin faydalandığı bir servistir. Kurumsal web sitelerinin arama motorlarındaki performansını artırmaları için bu alanda uzman profesyoneller tarafından yapılan optimizasyon uygulamalarını içerir. Çeşitli çalışmalarla hedef kitlenizin, sunduğunuz ürün veya hizmetleri kolayca bulması amaçlanır. Böylece son derece rekabetçi olabilen dijital pazarlama alanında potansiyel müşterilerinizle etkili bir iletişim kurmanızı sağlayarak satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur.

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO, internet sitenizin arama motoru sonuç sayfasında daha görünür hale gelmesini sağlamak için yapılan çalışmaların tümüdür. Sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgilenen kişilerin firmanızı bulmasını sağlamak, temel olarak dijital pazarlamanın ilk adımıdır. Seçeneklerin çok fazla olduğu günümüz dünyasında, SEO konusunda başarılı işletmeler  varlıklarını sürdürebilirken, yanlış stratejilerle ilerleyenler yok olmaya mahkumdur.

SEO Nedir?


SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen “Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltmasıdır. Herhangi bir internet sitesinin kullanıcı dostu ve Google algoritmasına uyumlu hale getirilmesi sürecini içerir. Böylece kullanıcılar arama yaptıklarında sizin işletmeniz sonuçlar sayfasında ilk sıralarda yer alır.

İnsanlar, Google veya diğer arama motorları üzerinden arama yaptıklarında, karşılarına konuyla ilgili milyonlarca web sitesi çıkar. Yapılan araştırmalar, insanların arama sonuçlarında en üstlerde yer alan sayfalara çok daha fazla rağbet gösterdiğini kanıtlamıştır. Yani neredeyse herkes, Google’ın karşılarına çıkardığı ilk birkaç öneriye tıklarken diğerlerini göz ardı eder. Bu sebeple başarılı olmak isteyen işletmeler, Google’daki varlıklarına önem göstermelidir.

SEO’nun Firmalara ve Web Sitelerine Katkıları

Bir ayakkabı mağazası sahibi olduğunuzu düşünün. Mağazanızın çevrim içi satış platformunu oluşturduğunuzda, insanların sitenizi fark edebiliiyor olması gerekir. Bu görünürlük, sağlam bir arama motoru optimizasyonu sayesinde mümkündür. Yani insanlar ayakkabı satın alma niyeti içeren ifadeleri Google’da arattığında, sizin mağazanızın sonuçlar sayfasının ilk sıralarında çıkması gerekir.

Görünürlüğünüz arttığında trafik de kısa sürede artacaktır. Web site trafiğinin yüksek olması, kullanıcıların platformunuzda vakit geçirmesi için bir fırsattır. Bu durum hem marka bilinirliğinizi artırır hem de satış yapmak için ideal bir ortam oluşturur. Ancak kullanıcıların yalnızca sitenize tıklıyor olması, platformda geçirdikleri zamanın kaliteli olacağı anlamına gelmez.

Web siteniz, tıklayan kişilerin keyifli vakit geçirebileceği, kolay ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmalıdır. Böylece aradıkları ürün veya servisleri kolayca bulabilir ve ihtiyacı olanları satın alabilirler. Yani arama motoru optimizasyonunda tek hedef görünürlüğü artırmak değil, dönüşüm oranını yüksek tutmaktır.

Dönüşüm oranı temel olarak sitenize tıklayıp bir işlem gerçekleştiren ve hiçbir şey yapmadan geri çıkan ziyaretçilerin oranını ifade eder. Eğer işlem gerçekleştiren kesim sayıca fazlaysa, Google bunu iyiye işaret olarak algılar. Yani, web sitenizin gerçekten insanların işine yaradığını not eder. Sonuç olarak sitenin SEO puanı yükselir ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkar.

SEO Danışmanlık Hizmeti Nedir?

SEO danışmanlığı nedir?” sorusu dijitale açılmayı planlayan girişimcinin merak ettiği bir konudur. En yalın haliyle SEO danışmanlığı hizmeti, bir web sitesinin mevcut durumu analiz edilerek siteyi optimize etmek için atılabilecek adımların tasarlandığı süreçtir.

SEO danışmanlığı, arama motorlarında daha iyi performans göstermek isteyen kurum veya organizasyonların başvurduğu bir hizmettir. Sürekli gelişen ve değişen internet ortamına ayak uydurmak oldukça zorlayıcı olabilir. Özellikle Google gibi hassas algoritmalara sahip arama motorlarında başarı göstermek, yalnızca profesyonelce yönetilen bir stratejiyle mümkündür. Bu noktada uzman ve deneyimli bir ekiple çalışmak için Dopinger SEO danışmanlığı hizmetlerine göz atabilirsiniz.

SEO Danışmanı Kimdir ve Görevleri Nelerdir?

SEO danışmanı temel olarak işletmenizin çevrim içi ortamdaki performansını artırmak için sitenizin teknik detaylarından hedef kitlenize nasıl ulaşabileceğinize kadar uzanan geniş kapsamlı bir çalışma yürütür. Bu süreç; anahtar kelime stratejisinden içerik optimizasyonuna, teknik SEO’dan backlinklere kadar pek çok farklı başlığı içerir.

SEO danışmanlığı paketi kapsamında danışmanın görevleri, kurumun ihtiyaçlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak bunlar aşağıdaki gibi sıralanır:

  • Anahtar kelime araştırması yapmak
  • SEO içerik stratejisi oluşturmak
  • Mevcut web sitesi içeriğini geliştirmek
  • Teknik arızaları düzenlemek
  • Hedef anahtar kelimeler için rakip analizi yapmak

Firmaların, SEO başarısı elde etmeleri için sayılan bu alanlarda yetkinlik göstermesi gerekir. Fakat tüm bunlar yoğun emek gerektirir ve uzmanlığı olmayan kişiler tarafından yapılması mümkün değildir. Bir SEO danışmanı, sitenin iyileşmesi için gerekli tüm detayları düşünerek etkili bir plan hazırlar.

SEO Danışmanlık Hizmetinin Bileşenleri

Profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti, birçok farklı bileşenin bir arada bulunduğu kompleks bir süreçtir. Bu bileşenlerin ilki, teknik SEO olarak adlandırılabilir. Web sitesinin tasarımı, navigasyon özellikleri, mobil uyumluluk gibi kullanıcı deneyimine yönelik tüm bileşenler danışmanlık kapsamında incelenir ve iyileştirilir.

Dijital pazarlamada hayati rol oynayan içerikler de sürecin bir parçasıdır. Hedef kitleye hitap eden zengin içerikler SEO başarısının olmazsa olmazıdır. Danışmanlık servisinde, kurumunuza ve nişinize özel bir içerik planlaması yapılır.

Backlinkler, danışmanlık bileşenlerinin bir diğeridir. Site dışı SEO olarak da adlandırılan bu çalışmalar, bir diğer internet sitesinden sizin sitenize yönlendirme yapılan linklerdir. Örneğin bir otel firmasının web sitesi, bölgeyi tanıtan bir blog yazısında yer alabilir. Bölge hakkında araştırma yapan ve orada tatile çıkmayı planlayan biri, linke tıklayarak doğrudan otel firmasına ulaşır. Bu tarz linklemeler, Google algoritmasında olumlu değerlendirilir ve sitenin arama sonuçlarındaki başarısını artırır.

SEO Danışmanlık Hizmeti Süreci

Firma olarak e-ticaret SEO danışmanlığı hizmetinden faydalanmaya karar verdiğinizde sizi uzun soluklu bir sürecin beklediğini bilmelisiniz. Genel olarak önem vermeniz gereken aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Web Sitesi Analizi

SEO danışmanlık paketi kapsamında herhangi bir uygulamaya geçmeden önce, web sitenizin durumunu değerlendirmek kritik bir noktadır. Sitenin arama motorlarındaki mevcut başarısı, hangi noktalarda iyileştirmeler gerektiğini tespit etmenin ilk adımıdır. SEO danışmanı, bu adımda eğer varsa teknik sorunlara çözümler getirir. Çünkü ilerleyen adımları layıkıyla uygulayabilmek, sağlam bir temelle mümkündür.

Strateji Belirleme

SEO danışmanı, sitenizi detaylıca analiz ettikten sonra, bir strateji üzerinde çalışmaya başlar. İşletmenizin özelliklerine göre bir hedef kitle araştırması yapılır. Bu kitleye en iyi nasıl hitap edebileceğiniz üzerine ince düşünülmüş adımlar tasarlanır.

Hedef kitle araştırmasının akabinde sektördeki rakiplerinizin analiz edilmesi gerekir. Arama motorlarında halihazırda bir başarı yakalamış benzer işletmelerin internetteki örüntülerine bakarak sektördeki eksiklikler ve iyileştirebileceğiniz noktalar saptanır.

Strateji belirleme adımının en önemli noktalarından biri de anahtar kelime planlamasıdır. Kurumunuzun hedeflerine göre geniş kapsamlı bir anahtar kelime araştırması sonucunda web sitenizde ve içeriklerinizde kullanmanız gereken kelimeler belirlenir. Böylece hedef kitleniz bir arama yaptığında sitenizin öne çıkması hedeflenir.

Uygulama ve Optimizasyon

Sağlam bir analizin ardından danışmanınız uygulamaya geçmek için hazırdır. Belirlenen hedefler ve eldeki malzeme doğrultusunda teknik düzenlemeler işleme koyulur. Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmaya başlanır. Bu noktada bilgi verme, satış yapma, tanıtım gibi farklı hedeflere yönelik içeriklere odaklanmak mümkündür.

Kurumsal SEO danışmanlığı bileşenleri arasında yer alan link inşası da uygulama ve optimizasyon adımına dahildir. Sitenize dışarıdan yapılacak yönlendirmeler ve içerikler arasındaki linklemeler detaylıca planlanarak web sitesine entegre edilir.

Bu adımda sürekli olarak performansın takibi önemlidir. Arama motorlarının algoritması dinamik bir yapıya sahiptir. Yani, bir kere optimize edildikten sonra kendi haline bırakmak, sürdürülebilir sonuçlara yol açmaz. Yıllık veya aylık SEO danışmanlığı kapsamında raporlara bağlı olarak dönemsel geliştirmeler yapmak, bir süre sonra yaşanabilecek olası gerilemelerin önüne geçer.

Raporlama ve Geri Bildirim

Uygulamalardan sonra stratejinin sonuçları raporlanır. SEO danışmanı hangi noktalarda iyileşmeler olduğu ve nelerin geliştirilebileceğine dair bir analiz yapar. Geri bildirim, atılacak diğer adımların öncüsüdür. Düzenli yapılan raporlama ve analiz, inşa edilen başarının kalıcı olmasını sağlar.

Doğru SEO Danışmanlık Hizmetini Seçme Kriterleri

SEO alanında uzman bir ekiple çalışmaya karar verdiğinizde, tercihinizi yetkin bir firmadan yana kullanmanız önemlidir. Bu noktada bilinçsiz davranmanız, işletmenize yarardan çok zarar verebilir. Danışmanlık hizmetini seçerken göz önüne almanız gereken kriterler aşağıdaki başlıklar altında toplanır.

Uzmanlık Alanları ve Tecrübe

Seçeceğiniz SEO danışmanlık ajansı hakkında edinmeniz gereken ilk bilgi, uzmanlık alanı ve tecrübedir. Bu noktada ajans veya danışmanın daha önceki projelerini araştırabilirsiniz. Başarı öyküleri, hizmetten memnun kalmış müşteriler iyi bir referans noktasını oluşturur. Ajansın sektördeki uzmanlığı ve yetkinliği, hizmet verdiği diğer kişilerin yorumlarıyla ölçülebilir.

Kullanılan Teknikler ve Etik Yaklaşım

SEO hakkında uzmanlığınız olmasa dahi, kullanılan tekniklerle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Firma olarak web sitenizde hangi tekniklerin uygulanacağını bilmek en doğal hakkınızdır. Bu noktada siyah ve beyaz şapka yöntemlerine hakim olmanız önemlidir.

SEO uygulamalarında kullanılan beyaz şapka teknikleri, arama motorları tarafından onaylanan, etik uygulamaları içerir. Güncel yönerge ve prensipler doğrultusunda, kurala uygun ve sistematik bir yol haritası sunar. Bunun karşıtı olan siyah şapka teknikleri, arama motorları algoritma rehberlerine aykırı yöntemlerdir. Bu yöntemler kısa süreliğine başarı getirse de uzun vadede cezai işlemlere kadar gidebilecek, web sitenize hasar veren uygulamalardır.

Dopinger SEO

Dopinger SEO danışmanlığı, firmanızın arama motorlarında başarı göstermesi için ihtiyacınız olan tüm teknik desteği alabileceğiniz, kapsamlı bir servistir. Uzman ve geniş bir ekibe sahip olan ajans, markanızın hedefleri doğrultusunda en etkili SEO uygulamalarını, güncel algoritma yönergelerine göre titizlikle tasarlar ve uygular. Firmanın işletmeniz için sunduğu özelleştirilebilir çözümler sayesinde dijital görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Müşteri memnuniyetinin odak noktası olarak alındığı Dopinger SEO uygulamalarıyla kendi başarı öykünüzü kısa sürede yaratmanız mümkündür. SEO danışmanlığı ücretleri ve diğer detaylar hakkında bilgi edinmek için firmanın web sitesini inceleyebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu