Tiktok Takipçi Satın Al

SAR Değeri Nedir?

SAR değeri, özgül soğuma oranı anlamına gelmektedir ve günümüzde akıllı telefonlarda bulunmaktadır.

Akıllı telefonların, kullanıcılarının vücuduna yaydığı radrasyon miktarı anlamına gelen bu değer her akıllı telefonda aynı değildir. Peki SAR değeri nedir?


Akıllı telefon kullanıcılarının vücut ısılarını yükseltme özelliğine ve etkisine sahip olan SAR, bilimsel açıdan insan vücudunda absorbe edilmekte olan elektromanyetik radyasyon anlamını taşımaktadır.

Genel olarak 10 Ghz ile 100 kHz arasında olan SAR değeri, kişilerin bulundukları alanlardaki maruz kalma seviyesini ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu da tam olarak akıllı telefonlardan yayılan sinyal anlamına geliyor.

SAR değerinin ölçümlemesi yapılırken de 1 gr’lık dokuya düşen değerler dikkate alınmaktadır. İnsan sağlığı açısından oldukça zararlı olan ve radyasyon anlamına gelen SAR nedeniyle ülkeler arasında satılan telefonlarda farklılıklar bulunuyor. Örneğin Amerika’da satışı yapılan akıllı telefonlarda SAR değeri daha yüksek iken Avrupa’da satışı yapılan akıllı telefonlarda bu değer daha düşük oluyor.

SAR Değeri Nedir?

Yüksek SAR Değeri Zararları

SAR değeri nedir sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi ise yüksek SAR değeri aynı zamanda maruz kalınan yüksek oranda radyasyon anlamına geliyor. Günümüzde vazgeçilmez olan telefonlar nedeniyle her akıllı telefon kullanıcısı aslında telefondan yayılan radyasyona maruz kalıyor. Genel olarak yüksek SAR değeri zararlı şunlardır:

  • Baş ağrısı etkisi
  • Yoğun hissedilen stres ve yorgunluk hissi
  • Kalıcı olan işitsel bozukluk
  • Kalp pili kullananlar için kalp pili bozulma riski
  • Gözlerde bozukluk
  • Gebelerde düşük tehlikesi
  • Kalp hastalıkları
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları

İşte Ülkemizde Satılan En Popüler Akıllı Telefonların SAR Değerleri

SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Nedir?

SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu