Tiktok Takipçi Satın Al

Samsung, Hindistan Akıllı Telefon Pazarındaki Liderliği Xiaomi’den Geri Alamıyor!

Her ne kadar Samsung bu yılın üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarındaki lider konumunu muhafaza bazı bölgelerde durum çok farklıdır kalır.


Hindistan’da Xiaomi, bu yılın ikinci çeyreğinde pazara öncülük etti ve üçüncü çeyrekte de benzer bir eğilim devam etti.

Samsung, Hindistan akıllı telefon pazarındaki liderliği Xiaomi’den geri alamıyor. Canalys uzmanlarına göre , ülkede satılan akıllı telefon sayısı geçen yıla göre %5 düşerken, satış hacmi hala ikinci çeyreğe göre daha yüksek. Yılın dördüncü çeyreğinde, tatil sezonunun başlamasıyla elektroniğe olan ilginin yeniden artmasını bekliyoruz.

En son verilere göre, Xiaomi (POCO ve Redmi alt markalarıyla birlikte) akıllı telefon pazarının %24’ü ile Hindistan’ı domine etmeye devam ediyor. 11,2 milyonun üzerinde satış. Samsung %19 ile ikinci sırada yer alıyor (9,1 milyon akıllı telefon satıldı). Vivo ve Realme sırasıyla %17 ve %16’yı oluşturuyor.

Samsung, Hindistan Akıllı Telefon Pazarındaki Liderliği Xiaomi'den Geri Alamıyor!

Samsung ve sonraki şirketler arasındaki fark, Güney Koreli üreticinin liderliğinin olası rekabet konusunda endişelenmemesi için çok önemsiz – şirket sonraki çeyreklerden herhangi birinde zemin kaybedebilir. Samsung, performansı ile Xiaomi’nin sonuçları arasındaki farkı bir nebze olsun kapatmayı başarmış olsa da, bölgede nispeten yakın zamanda kaybettiği lider konumunu yeniden kazanmak için hala yapması gereken çok şey var.

Diğer bölgelerde Samsung’un da Xiaomi’den daha düşük olması dikkat çekicidir. İkinci çeyreğin sonunda şirketler, Rusya’daki akıllı telefon satıcıları sıralamasında benzer pozisyonlarda yer aldı. Şimdi, mahkeme kararı henüz yürürlüğe girmemiş olsa da, Samsung Pay ile ilgili bir patent anlaşmazlığıyla bağlantılı olarak Rusya’da 50’den fazla Samsung modelinin satışının yasaklanması nedeniyle durum daha da kötüleşebilir.

Samsung, Hindistan Akıllı Telefon Pazarındaki Liderliği Xiaomi'den Geri Alamıyor!

Üçüncü Çeyrekte %5 Düştü

Canalys Analisti Sanyam Chaurasia, “Aşıların piyasaya sürülmesi Hindistan ekonomisi için muazzam oldu” dedi. “Haziran ayının sonundan itibaren talepteki artış Hindistan’ı kasıp kavurdu; hangi festival sezonunda devam edecek şekilde ayarlanmıştır. Akıllı telefon satıcıları, tatil döneminden önce eski stokları kanala aktarma fırsatını yakaladı.

Ancak düşük kaliteli model tedarik kısıtlamaları, sevkiyatların kısıtlandığı anlamına gelir; ve markalar, üst düzey modellerini daha çekici hale getirmek için promosyonları kullanmak zorunda kaldı. Bu zorluklar 4. çeyreğe kadar devam edecek ve yüksek bileşen ve lojistik maliyetleri; konteyner kıtlığı ile birlikte daha uzun tedarik süreleri ve daha yüksek perakende fiyatları ile sonuçlanacaktır. Ancak akıllı telefon markaları, Hintli müşteriler üzerindeki etkiyi en aza indirmeye çalışıyor;

Canalys Araştırma Analisti Jash Shah, “Pazar payı mücadelesi Hindistan’da daha da yoğunlaşıyor” dedi. “Akıllı telefon satıcıları, ürün karışımlarını genişletmekten kanal kapsamını artırmaya kadar çeşitli stratejiler kullanıyor; gönderileri ve değeri artırmak için. Örneğin Xiaomi, premium segmentteki payını yükseltmek için Mi 11 serisini kullandı; genel payda hafif bir düşüşe rağmen. Üst düzey pay için ana rakibi olan Apple; Eylül ayındaki iPhone 13 lansmanından önce iPhone 12 satışlarına ivme kazandırmak için promosyon anlaşmalarını kullandı. Ancak Realme, uygun fiyatlı 5G’ye odaklanarak üst düzey satıcıları baltalamayı umarak farklı bir yol izliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu