AMD

Samsung, Çin’de Akıllı Telefon Pazar Payında %0.7’sine Sahip

Samsung hala dünyanın akıllı telefon pazarına hükmediyor ve hala önde gelen akıllı telefon markası. Ancak, şirketin Çin pazarındaki performansı oldukça kötü durumda.

Pazar araştırması firması Strategy Analytics tarafından yayınlanan yeni rapora göre, Samsung’un Çin’deki akıllı telefon pazar payı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1’in altına düştü. 

Samsung‘un Çin’deki satışlarındaki bu düşüş, Çinli markaların ve yerli markaları tercih eden Çinli kullanıcıların etkisine bağlı. 2019 yılının ikinci çeyreğinde, Güney Kore devi Samsung , Çin’deki 700.000 adetlik bir sevkiyat yaptı ve bu pazar payının sadece yüzde 0,7’sini oluşturuyor.

Çin’deki Samsung pazarı sürekli olarak daralmaktadır. Şirket 2017 yılında yüzde 2,1’e düşerek yüzde 4,9’luk bir pazar payına sahipti. Geçen yıl yüzde 1’in altındaydı. Ancak, raporlar 2019 yılının ilk çeyreğinde, şirketin Çin’deki pazar payının yüzde 1,1’e düştüğünü gösteriyor.

Öte yandan, küresel akıllı telefon satışlarına gelince tartışmasız lider olmaya devam ediyor. 2019 yılının ikinci çeyreğine olan küresel satışları saran Samsung, yüzde 22,3’lük pazar payıyla 76,3 milyon akıllı telefon gönderisiyle ilk sırayı aldı; Huawei, yüzde 17,2’lik bir paya sahip olan pazarda ikinci olan 58,7 milyon akıllı telefon gönderdi.

Samsung, dünyada ilklerde!

Samsung, Çin'de Akıllı Telefon Pazar Payında %0.7'sine Sahip

Apple, pazar payı % 11,1 ve 38 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile üçüncü oldu. Xiaomi ve Oppo sırasıyla yüzde 9.4 ve yüzde 8.7 pazar payıyla 32 ve 29.8 milyon sevkıyatla dördüncü ve beşinci oldu.

Bununla birlikte, Çin pazarında Huawei, yüzde 37,3’lük pay ve 37,3 milyon adetlik sevkiyatla pazarın lideri olurken, Oppo yüzde 19,7’lik pazar payıyla ikinci sırada yer alıyor. Vivo pazar payı yüzde 18,5’e yükselirken, üçüncü sırayı Xiaomi ise yüzde 12 pazar payıyla dördüncü sırada yer aldı. Bu dört marka, Çin’deki akıllı telefon pazar payının yüzde 85’ini oluşturuyor.

Güney Koreli Samsung, bu yılın başlarında premium model Galaxy S10 serisini piyasaya sürerken, Samsung şimdi yeni nesil Galaxy Note serisi amiral gemisi akıllı telefon olan Samsung Galaxy Note 10’u bu akşam “Unpacked” etkinliğinde tanıtmaya hazırlanıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu