Tiktok Takipçi Satın Al

ChatGPT’nin Geliştiricisi Sam Altman, OpenAI CEO’luk Görevinden Alındı

Sam Altman, yönetim kuruluyla tutarlı bir iletişim eksikliği nedeniyle görevden alındı.

Şirketin bir blog yazısına göre OpenAI CEO’su Sam Altman, yönetim kuruluyla tutarlı bir iletişim eksikliği nedeniyle görevden alındı. Bu durum şirketin sorumluluklarını yerine getirmesini engelledi. Geçici CEO olarak Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Mira Murati atanırken, kalıcı bir halef arayışı da sürüyor.

Altman, X’teki (eski adıyla Twitter) bir gönderide OpenAI’ye ve yetenekli çalışanlarına olan sevgisini dile getirdi ve gelecek planlarına dair ipuçları verdi. Kurucu ortak ve Başkan Greg Brockman, yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ancak şirkette kalmaya devam edecek.

Sam Altman, OpenAI CEO’luk Görevinden Alındı


OpenAI‘ye yoğun yatırım yapan Microsoft, şirketle ortaklığını sürdüreceğini belirtti. Altman, OpenAI’nin halka açık yüzüydü ve şirketin yapay zekayı geliştirme çabalarına liderlik ediyordu. Ani ayrılış, Altman’ın şirketin DevDay konferansında açılış konuşmasını yapmasından ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği konferansında konuşma yapmasından hemen sonra gerçekleşti. Altman’ın ayrıca Apple’ın eski baş tasarım sorumlusu Jony Ive ile “yapay zekalı bir iPhone” yaratma konusunda görüştüğü bildiriliyor.

ChatGPT’nin Geliştiricisi Sam Altman, OpenAI CEO'luk Görevinden Alındı

OpenAI’nin kurucu ortağıdır ve daha önce Elon Musk ile birlikte eşbaşkan olarak görev yapmıştır. Musk, Tesla ile çıkar çatışmasını önlemek için 2018 yılında şirketten ayrıldı ve o zamandan beri kendi yapay zeka şirketi xAI’yi kurdu. OpenAI yönetim kurulu çoğunlukla şirketin baş bilim insanı, Quora CEO’su ve Georgetown Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’ndeki strateji direktörü dahil olmak üzere harici üyelerden oluşuyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu