Tiktok Takipçi Satın Al

Rusya’da Yasaklı İnternet Siteleri ve Servisler

Rusya, vatandaşlarının internet sitelerine erişimleri konusunda dünyanın en sıkı kontrollerinden bazılarına sahip bir ülke. Rusya’da yasaklı internet siteleri ve servisler listesini sizler için derledik!

Rusya’da yasaklı internet siteleri için 2012’de kara liste oluşturulmaya başlandı. 2014 yılında Ukrayna’daki kriz sırasında daha da arttı. Amaç her zaman hükümet politikasını eleştiren sesleri susturmak oldu.


Bugün, Rusya’da federal sansür organı Roskomnadzor tarafından çok sayıda web sitesi ve çevrimiçi hizmet yasaklandı. Rusya’da VPN’lerin vatandaşlar ve ziyaretçiler için bu kadar popüler bir yazılım haline gelmesi şaşırtıcı değil. Rusya’da yasaklı internet siteleri listesinin en popüler olanlarını sizler için derledik. Haydi listeye bakalım!

Rusya’da Yasaklı İnternet Siteleri Nasıl Belirleniyor?

Putin hükümeti muhalif sesleri kapatmayı hedeflediğinden, Rusya’nın sıkı bir şekilde kontrol edilen medyası var. Etkilenen hizmetler arasında Vpn’ler, sohbet uygulamaları ve çok sayıda web sitesi, özellikle de yerleşik hükümet politikasına aykırı görüşleri teşvik eden veya hizmetleriyle ilgili verileri yetkililere sunmayı reddeden web siteleri bulunmaktadır.

Telegram

Mesajları yoğun bir şekilde şifrelenmiş ve kendi kendini imha edebilen bulut tabanlı bir anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram, 2018’ten Haziran 2020’e kadar Rusya’da yasaklanmıştı. Çünkü şirket hükümete şifreli mesajlara erişim sağlamayı kabul etmedi. Hatta Telegram & VKontakte kurucusu Dunov Rusya’dan kaçarak bu uygulamayı geliştirmişti. Yasak artık kaldırıldı çünkü şirket aşırılık soruşturmalarına yardım etmeyi kabul etti.

İlgili Makaleler

Bazı kesimler, Telegram’ı yasaklama kararının başlangıçta sadece mesaj içeriğini hükümete vermekle ilgili olmadığını öne sürdü. Uygulama kullanıcılarını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağları olan bir işadamı tarafından sahip olunan rakip uygulama ICQ’YA doğru yönlendirmeye yönelik bir girişim olabileceğini öne sürdü.

Rusya'da Yasaklı İnternet Siteleri ve Servisler

BlackBerry

Sert bir güvenlik politikasına sahip olduğu için Rus makamlarına yanlış yapan bir başka şirket de Blackberry’dir. İnternet siteleri 2017’de yasaklandı çünkü şirket müşteri verilerini Roskomnadzor’a vermeyi kabul etmedi. Bu yasaklama, Blackberry cihazlarının sahipleri için epey kötü haber olmuştu çünkü artık hesaplarına giriş yapamıyor çevrim içi olamıyorlardı.

LinkedIn

Rusya yasalarına göre, Rus vatandaşları hakkında veri depolayan şirketlerin Rusya sınırları içinde bulunan sunucularda verileri saklamaları gerekiyor. LinkedIn’de bu konuda biraz masraf yapmak istemiyor muhtemelen. Artık Türkiye’de temsilci bulundurmazlarsa benzer yasağı bizde de görebiliriz.

LinkedIn kurallara (Çin’deki benzer kurallara yanıt olarak bunu yapmış olsalar da) uymadı ve sonuç olarak, 2016’dan bu yana Rusya’da yasaklı olarak duruyor.

ProtonMail

ProtonMail, tüm e-postaların uçtan uca şifrelenmesiyle en güvenli e-posta servis sağlayıcısı olarak ün kazanmış bir firmadır. Platform üzerinden gönderilen e-postaların içeriğine erişememek Rus güvenlik güçleri tarafından sorun haline geldi. Çünkü bazı kişiler hizmeti kullanarak Rus kamu binalarının çok defa toplu tahliyesine yol açtı. Anonim olarak, sahte bomba ihbarları gönderen kişiler olduğunu iddia eden Rus makamları çareyi siteyi yasaklamada buldu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu