Tiktok Takipçi Satın Al

Rulman Hasar Tespiti Nedir? 3 Önemli Hasar Durumu ve Çözümü

Rulman nedir, sorusuna geçmeden önce makine arızalarından bahsedelim… Makine elemanlarında bir arıza meydana geldiğinde nasıl çözüleceğinden önce sorunun ne sebeple oluştuğunu incelemek gerekir. İnceleme esnasında hasar tespiti yapılır ve sorun kalıcı şekilde ortadan kaldırılır. Bu durum rulman hasar tespiti ve çözümleri için de geçerlidir.

Öncelikle sorunun sebebi bulunur ve sonradan tekrar oluşmaması için önlemler alınır. Rulman arızaları incelendiğinde bunların ¾’ünden fazlası kök nedenli ortaya çıkar. Bu sebeple rulman ömrünün uzun olması için yağlama ekstra öneme sahiptir.

Rulman Nedir?


Rulman nedir diye araştırdığınızda ise kullandığınız her makinede temel bir aksam olduğunu göreceksiniz. Bu parçalarda en sık rastlanan arızalar arasında da montaj kusurları, yetersiz yağlama, uygun olmayan rulman seçimi, yaşlanmış yağ, uygun olmayan yağ, kirli yağ, üretim kusurları ve diğer kusurlar olduğu görülür. Bu arızalardan biri ya da birkaçı oluştuğunda sebebe uygun çözümler sunulması gerekir. Eğer arızalar önceden tespit edilebilirse çözüm aşaması daha verimli olacaktır.

Tespit ve onarım aşamasının eksiksiz olması için rulman satın alımından sorun çözümüne kadar her evrede profesyonel destek almak önemlidir. İşi bilen kişilerle çalışmak, verimin daha yüksek olmasını ve rulmanın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır. Rulman Türkiye pazarında önde gelen rulman firmaları arasında yer alan Akar Rulman, aradığınız kaliteli ve kesintisiz desteği size sunacaktır.

Rulman Hasar Tespiti Nedir? 3 Önemli Hasar Durumu ve Çözümü

Başlıca Rulman Hasar Sebepleri Nelerdir?

Her rulmanın bir ömrü olup belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre rulmanların %66’sı kullanım ömrü tamamlandığından, geriye kalan %34’ü ise kendi ömrünü tamamladığından arıza verir. Bu sürenin uzun olması için dayanıklı ve yüksek güçlü rulmanlar seçmek gerekir. Rulman nedir, nasıl alınır gibi sorulara yanıt aradığınızda karşınıza bu beklentilerinizi karşılayacak sayısız ürün seçeneği çıkacaktır. Satın alacağınız parçadan en yüksek verimi elde edebilmeniz için ise karşılaşabileceğiniz şu arızalar hakkında bilgi edinmenizde fayda vardır:

1. Elektrik Akım Hasarı

Rulmanlarda iç bilezik ya da dış bilezik üzerinden akım geçmesi ile yuvarlanma yüzeyinde yatay yönde izler oluşur. Zamanla soruna yol açan bu durumun çözümü için seramik yuvarlanma elemanına sahip rulmanlar kullanmak ya da iç bilezik veya dış bilezik kaplaması işe yarayacaktır.

2. Greste Yumuşak Partikül Hasarı

Bu arıza rulmanın sesli çalışması ile fark edilir. Ayrıca yuvarlanma yüzeyinde ufak girintiler ve matlaşma olur. Ayrıca yağ yumuşak parçaların etkisiyle birlikte kirlenir ve mikroskop altında izler daha belirgin hale gelir. Sorunun çözümü için çalışma ortamı kontaminasyondan arındırılmalıdır.

3. Yağa Su Karışması

Sıklıkla görülen yağa su karışması halinde yüzey bozulmuş ve yuvarlanma elemanlarında izler oluşmuştur. Gres istenen işlevi yerine getiremediğinden aşınma görülmeye başlanmıştır. Bunun yaşanmaması için yağlayıcıya kesinlikle harici sıvı karışmamalıdır. Bu gibi sorunların görülme olasılığını ortadan kaldırmak için Akar Rulman aracılığıyla kaliteli ve güvenilir parçalar satın almayı tercih edebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu