Tiktok Takipçi Satın Al

Robota Rap Yapmak Öğretildi

ABD’den bağımsız bir araştırmacı, hip-hop şarkı sözleri yazabilen ve savaşlara katılabilen bir robot sundu. Metin oluşturmak yalnızca yedi saniye sürer.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olan Gil Weinberg, rap sözleri yazan ve icra eden Shimon adlı bir müzikal robotu tanıttı. Cihaz aynı zamanda rap savaşlarına katılabilir ve hatta hareket halindeyken şarkı sözleri yazabilir. Bilim adamı, Shimon’un özellikle rap sözleri bestelemek için geliştirildiğini, ancak bunun dünyadaki tek cihaz olduğunu belirtti.


Mühendis, anlamsal içeriğin yanı sıra robotun metinlerinin de tek bir ritimde olması ve aynı zamanda derin anlamlara sahip olması gerektiğini not ediyor. Weinberg’in araştırma ekibi, 11. Uluslararası Hesaplamalı Yaratıcılık 2020 Konferansı’nda yayınlanan yakın tarihli bir makalede, robotun yaratılmasına yol açan teknik detaylardan bahsediyor.

Rap savaşları sırasında yazılım, rakibinin konuşma dilini metne dönüştürür. Robotun sistemi, anahtar kelimeleri tanımlar ve Shimon’un öğrendiği çeşitli özel kelime setlerine göre yeni metinler oluşturur. Bu veri kümeleri herhangi bir metinden elde edilebilir: Lil Wayne, JAY-Z ve diğer rapçiler, diğer türlerden metinler ve hatta müzik dışı edebi eserler.

RAP’çi Robot!

Robotun sistemleri, metnin kalitesinden ödün vermeden başka bir rapçinin sözlerine hızlı ve duyarlı olmalıdır. Bunu yapmak için araştırmacılar, Şimon’un kelime dağarcığını yaklaşık 3 bin kelimeyle sınırlamak ve Shimon’un rakibini “dinleyeceği” zamanı kısaltmak gibi birkaç zorlu yazılım kararı aldılar. Artık Shimon yanıt metnini yedi saniye içinde okuyabilir. Yükseltme ve daha güçlü bir GPU, bu işlemi daha hızlı hale getirecektir.

Projede yer almayan rapçi ve multimedya sanatçısı Rhys Langston, robotun sözlerinden ilham alabildiğini belirtti. Bununla birlikte, müzisyenlerin yaratıcılığının bir kısmının, cihazların öğrenilmesi zor olan insan faktörüne de bağlı olduğunu öne sürüyor. Langston, bazen hataların “yaratıcılık için yeni olanaklar açtığını, ancak bir makineye hata yapması öğretilebilir mi?” Diye ekledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu