Tiktok Takipçi Satın Al

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzün teknolojileri artık işleri kendi kendine yapan araçlar olmaya başladı. Bu akımdan etkilenen son teknoloji de süpürgeler oldu.


Artık süpürgeler kendi kendilerine evi temizlemeye, kendi kendilerine şarj olmaya başladılar. Bu da özellikle sürekli evi temizlemek için zaman bulamayan aileler ve tek başına yaşayanlar için büyük bir kolaylık haline geldi. Peki robot süpürge alırken nelere dikkat etmeliyiz? Robot süpürge seçimi yaparken hangi noktalara bakmalıyız?

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ürünü alırken olduğu gibi robot süpürge alırken de belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Evinize, kullanım şeklinize ve beklentilerinize göre bir süpürge seçimi yapmalısınız. Aksi halde aldığınız süpürge işe yaramayacak ve verdiğiniz para boşa gitmiş olacaktır.

Bu nedenle mutlaka süpürge almadan önce temel noktalara dikkat etmeli, nelere bakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Özelliği çok olan süpürge yerine özellikleri sizin için en uygun olan süpürgeye yönelmelisiniz. Gelin bir robot süpürge alırken nelere dikkat edilmeli bunlara bakalım.

Evinizin Boyu

İlk bakmanız gereken nokta kendi eviniz olmalı. Evinizin genişliği, kaç odası olduğu gibi noktaları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle çok geniş bir eve sahipseniz pil ömrü uzun süre gidebilen, şarjı bittiğinde kendi kendine şarj olup daha sonra kaldığı yerden devam edebilen bir robot süpürge seçmelisiniz. Aksi halde sabah çalıştırıp gidip akşam eve geldiğinizde temiz bir ev beklerken sadece aynı noktada dolaşan bir robot süpürge ile karşılaşabilirsiniz.

Evinizdeki Halı Sayısı

Bir diğer önemli nokta evinizde halı olup olmaması varsa bunların sayısı ve tipi. Özellikle uygun fiyatlı sayabileceğimiz robot süpürgeler bu noktada biraz eksik kalıyor. Uzun tüylü olan halılara çıkmayabiliyor. Bu durumda evinizde çok sayıda halı varsa mutlaka halıyı tanıyan ve tüyleri uzun olsa bile üzerine çıkabilen bir model tercih etmelisiniz. Eğer evinizde hiç halınız yoksa veya robot süpürgeyi ofis gibi halı bulunmayan bir noktada kullanacaksanız da halı çıkma özelliği olan bir süpürge yerine işinize daha çok yarayacak farklı bir özelliğe bu parayı yatırabilirsiniz. Başta da dediğimiz gibi gereksiz birçok özelliği olacağına sizin işinize yarayan tek bir özelliği olan süpürge çok daha iyi olacaktır.

Çekim Gücü

Özellikle ucuz ürünlerde maalesef çekim gücü çok düşük olabiliyor. Özellikle noname yani markası belli olmayan, ne olduğu bilinmeyen markaların ürünlerinde bu konu büyük önem kazanıyor. Önündeki ufak tefek tozları bile çekemeyen süpürgeler maalesef satılıyor. Bu nedenle mutlaka alırken çekim gücünü kontrol edin, özellikle tüylü halılarınız veya evinizde beslediğiniz evcil hayvanınız varsa çekim gücü yüksek bir model tercih edin.

Ses Seviyesi

Bu cihazlar genel olarak sürekli açık bırakıldığından ses seviyesi büyük önem kazanıyor. Özellikle gece de kullanmak gibi bir düşünceniz varsa sessiz ürünlere bakmanız gerekiyor. Her ne kadar robot süpürgeler normal süpürgelere göre sessiz olsa da kendi içlerinde çok gürültülü çalışan modeller de bulunuyor. Bu nedenle ses seviyesi en fazla kaç db buna mutlaka bakın.

Paspas Özelliği

Eğer sadece evi süpürmesini değil aynı zamanda silmesini de istiyorsanız paspas özelliği bulunan bir robot süpürge modeline bakmalısınız. Bu özellik birçok robot süpürgede bulunmuyor. Bu nedenle paspas sizin için önemli ise mutlaka araştırmadan önce kontrol edin. Bunun yanında sadece özelliğin var olup olmadığına değil süpürme yaparken aynı anda silme de yapıp yapamadığına, su haznesinin boyutuna da bakın. Özellikle su haznesi boyutu süpürgeyi açıp evden gidecekseniz büyük önem taşıyan noktalardan birisi oluyor.

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Atık Haznesi Boyutu

Bu tür süpürgeler tabii ki çok büyük haznelere sahip olamıyor. Fakat bazılarında aşırı ufak bir çöp haznesi bulunuyor. Bu da kısa sürede dolmasına ve çekişten düşmesine neden oluyor. Özellikle ürünü açıp işe veya benzeri bir yere gidecekseniz, robot süpürge kendi başına çalışacaksa mutlaka haznesi büyük bir ürün tercih edin. Bütçeniz uygunsa ve sürekli hazneyi boşaltmakla uğraşmak istemiyorsanız kendi kendine şarj ünitesine içerisinde pisliği boşalta bilen modellere de bakabilirsiniz. Bu ürünler biraz pahalı olsa da tüm tozu üniteye boşalttığı için size kullanım şeklinize göre sadece haftada bir defa boşaltmak yeterli gelebilir. Bu da özellikle ofis gibi yerlerde kullanım konforunu büyük ölçüde artıran bir nokta olur.

Filtreler

Mutlaka hepa ve toz filtresi başta olmak üzere hangi filtreler bulunduğuna bakın. Sadece makinenin uzun ömürlü olması için değil sağlığımız için de gerekli filtreleri bulunduğundan emin olun. Bunun yanında filtrelerin kaç yıl dayandığına, ne sıklıkla değişmesi gerektiğine de dikkat edin. Özellikle yıkanabilir filtreye sahip olan modeller kullanım maliyetinizi büyük ölçüde aşağı çekecektir. Üründe bulunan filtreler kadar bu filtrelerin ömürlerini de mutlaka kontrol edin.

Sensörler, Radar ve Teknolojisi

Cihazın üzerinde ne tür sensörler var bunları mutlaka kontrol edin. Lazer sensörü var mı? Evin neresinde olduğunu görebiliyor mu? Şarjı bittikten sonra kaldığı yerden devam edebiliyor mu? Üzerinde kamera var mı? Kamera varsa dışarıdan bu kameraya bakmak mümkün mü gibi özellikleri mutlaka kontrol edin. Sensör sayısı artıkça makinenin yeteneklerinin de artacağını unutmayın. Bunun yanında tamamen kendi kendine çalışacak bir cihaz arıyorsanız kaldığı yerden devam etme özelliği olmasına dikkat edin. Yine haritalama yapıyor mu yapıyorsa bir uygulama üzerinden bu haritaya erişilebiliyor mu buna da dikkat edin. Haritasına erişilebilen modellerde istediğiniz noktayı göstererek orayı süpürtebiliyorsunuz. Örneğin mutfakta yemek yedikten sonra mutfağa gel ve burayı süpür demek birçok kullanıcı için önemli bir nokta olacaktır. Almadan önce bu tür özellikleri de olup olmadığına bakın.

Fiziksel Özellikler

Son olarak önemli noktalardan birisi de fiziksel boyutları oluyor. Özellikle boyu büyük önem taşıyor. Evinizde kanepe, sehpa vb. nesnelerin altına girmesi için ince olması gerekiyor. Bazı ürünler bu noktada çok kalın olabiliyor ve koltuk, yatak ve benzeri yerlerin altına giremeyebiliyor. Siz bu noktaların da temizlenmesini istiyorsanız mutlaka fiziksel boyutlarını da göz önünde bulundurun.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu